הוגש כתב אישום נגד מנכ"ל וסמנכ"ל הכספים לשעבר של חברת ת.מ.מ

מנכ"ל לשעבר של חברת ת.מ.מ, רפי אלון וסמנכ"ל הכספים בחברה לשעבר, עדי שביט מואשמים כי הכלילו פרטים מטעים בדו"חות הכספיים של החברה לשנים 2005-2003

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מזרחי

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הגישה היום (ה') כתב אישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כנגד רפי אלון, ששימש מנכ"ל חברת ת.מ.מ, ועדי שביט, ששימש סמנכ"ל הכספים בחברה, בגין עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות מנהלים ועובדים בתאגיד לפי חוק העונשין.

זאת, בגין הכללת פרטים מטעים בדו"חותיה הכספיים של ת.מ.מ בשנים 2005-2003. כתב האישום הוגש במסגרת הסדר טיעון עם השניים שככל הנראה יודו בכתב האישום, פרטי ההסדר המלאים טרם אושרו על ידי בית המשפט.

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד עופרה רובינפלד-הוך ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות תל אביב (מיסוי וכלכלה), ת.מ.מ היתה בתקופה הרלוונטית חברה ציבורית ועסקה במתן שירותים הקשורים לפסולת, מחזור, גריסה ודחיסת פסולת, הפעלת אתרי מטמנות, ונתנה שירותי איסוף פסולת ומחזור לרשויות מקומיות רבות. ניירות הערך של החברה נסחרו בבורסה בתל אביב ובבורסה בניו-יורק.

לפי כתב האישום ת.מ.מ נתנה ליעקב נגרין, אחד מבעלי השליטה בחברה פרטית לשינוע פסולת, חברת רם צח, שתי הלוואות בשנים 1996 ו-1997 בסכום של 4.7 מיליון שקל וכי ת.מ.מ קיבלה אופציה לרכוש את מניותיו של נדרין בספטמבר 2002. לפי ההסכמים בין רם צח לת.מ.מ, במידה והחברה תרצה היא תוכל לממש את האופציה כנגד סכומי ההלוואה שנתנה לנגרין ובמידה ולא תרצה סכום ההלוואה יוחזר לה על ידי נגרין.

מכתב האישום עולה כי בשנת 2002, סמוך למועד תום תקופת האופציה, התברר לת.מ.מ כי רם צח נמצאת בקשיים פיננסיים חמורים וכי שווי ההלוואה גבוה משווי מניותיו של נגרין וכי מימוש האופציה אינו כדאי לה מבחינה כלכלית. במקביל, התברר כי במידה ולא תמומש האופציה, לא יוחזר לת.מ.מ סכום ההלוואה.

לפי כתב האישום, כללי החשבונאות מחייבים מחיקת ההלוואה מספרי החשבונות של החברה, "דבר שישפיע על מאזני החברה ועל תוצאות פעילותה ויגרום להפסק מיידי בגובה סכום המחיקה".

בכתב האישום נטען כי בסוף ספטמבר 2002, עמד סכום החוב של נגרין על כ-4.2 מיליון שקל שלא היה ביכולתו להחזיר. בעקבות כך, חתמה ת.מ.מ על הסכמים חדשים עם רם צח, לפיהם רם צח תספק שירותים לת.מ.מ במשך תקופה של 4-5 שנים.
בפועל, לפי כתב האישום, רם צח סיפקה שירותים לת.מ.מ במשך 3 חודשים בלבד, ואז קרסה, פעילותה פסקה, והיא חדלה לספק את השירותים לת.מ.מ. וחדלה לפרוע את חובותיה.

בכתב האישום נטען כי השניים, ידעו שרם צח, חדלה להתקיים וכי היא אינה מספקת שירותים על פי ההסכמים ואינה מחזירה את חובותיה וכי בעל השליטה בה אינו בארץ. בנוסף: "השניים ידעו כי הסיכויים שרם צח תחזור לפעילות ותספק שירותים קלושים ביותר וכי סיכוי רב שלא ניתן יהיה לגבות את סכומי ההלוואה ואת חובותיה של רם צח".

בכתב נטען כי השניים היו מחוייבים לדווח מיידית כי רם צח אינה יכולה להחזיר את סכום ההלוואה בסכום של למעלה מ-4.5 מיליון שקל. אולם, "שביט לא עשה כן, והמשיך להציג בדו"חות הכספיים מצג כאילו רם צח ממשיכה לספק שירותים וכאילו החוב ממשיך להיפרע כסדרו".

"אלון", לפי האישום, "חתם על הדו"חות הכספיים ביודעו על הפרטים המטעים הכלולים בהם".

בנוסף, לפי האישום, בשנת 2004 פנתה רשות ניירות ערך לחברה, וביקשה לברר פרטים על ההסדרים עם רם צח. "שביט העלים מרשות ניירות ערך את העובדה כי רם צח פסקה לספק שירותים והחוב לא נפרע, והשיב לרשות ניירות ערך במכתבים שנערכו על ידו, כך שניתן היה להבין שרם צח ממשיכה לפרוע את חובותיה לת.מ.מ".

לאלון מיוחסות 11 עבירות בגין 11 דו"חות כספיים הכוללים את הדיווח המטעה, בתקופה שבין 2003-2005, ולשביט מיוחסות 9 עבירות בגין 7 דוחות כספיים ו-2 עבירות בגין המכתבים ששלח לרשות ניירות ערך.

כתב האישום הוגש במסגרת הסדר טיעון שנערך בין הפרקליטות לבאי כוח הנאשמים, ובית המשפט התבקש לקבוע מועד להצגת הסדר הטיעון. פרטי הסדר הטיעון עדיין לא ידועים וטרם אושרו על ידי בית המשפט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker