לינדנשטראוס: "אם האוצר לא יעביר מסמכים - אוציא נגדו צווים"

מבקר המדינה בכנס המבקרים: "אנשי האוצר יהיו חייבים להתייצב לפני ולהביא את כל החומר שאני רוצה" ■ "התמודדות לנשיאות? לא היו דברים מעולם"

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
שני מזרחי

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, תקף הבוקר (ד') את פקידי משרד האוצר בכנס השנתי של לשכת המבקרים הפנימיים במלון דן פנורמה בת"א. בתחילה אמר לינדנשטראוס כי : "אני מתייחס לסעיף בחוק המדינה שמאפשר למבקר לקבל כל חומר שלו הוא זקוק לצורכי הביקורת". לדבריו, בשנה האחרונה, חל מהפך בעמדת משרד האוצר.

"התוצאה היתה שלא איפשרו לנו לקבל את אותם חומרים שהיינו אמורים לקבל כדי להכין את הדו"ח על תקציב המדינה", אמר לינדנשטראוס והוסיף: "זה דבר חמור בעינינו וזה נושא שהוא בלב ליבה של הביקורת. אנחנו קובעים מה החומרים שאותם אנחנו מבקרים ואיש לא יכול להכתיב לנו".

לינדנשטראוס ציין כי בעקבות עמדת האוצר התקיימו מגעים ארוכים עם שר המשפטים ושר האוצר בפרקליטות המדינה, וכי התוצאה הייתה הקמת ועדה בת שישה חברים: "יש תזוזה קלה אך לא משמעותית".

לבסוף הצהיר לינדנשטראוס: "אם הדברים לא יזוזו כפי שאני חושש, יש סעיף 26 בחוק המבקר שכמעט אינו מופעל, שלפיו למבקר יש סמכות להיות גם ועדת חקירה, כולל צווי הבאה, יכול לפסוק בדברים שמחייבים את השלטונות, ולומר לאנשי האוצר דעו לכם שאתם חייבים להתייצב לפניי כוועדת חקירה ולהביא את כל החומר שאני רוצה". הוא הוסיף כי אם הדברים לא יתקדמו כפי שהוא רוצה בתחומים הפתוחים: "נצטרך להפעיל את הסעיף הזה לחוק המבקר".

מיכה לינדנשטראוסצילום: פיטוסי אוליבייה

נוסף על כך ציין לינדנשטראוס כי משרד המבקר נמצא בימים האחרונים שלפני סיום הדו"ח בנוגע לשריפה בכרמל: "הצטערתי לקרוא שניצבי המשטרה התכנסו והיתה להם עמדה לגבי חלקה של המשטרה בכיבוי בכרמל. אין מקום לחשש, הדוח עוד לא נכתב, הוא בעיצומו. הודעתם היתה מוקדמת, יהיה להם זמן מספיק להביע את עצמם. לא היה אחד ממםקדי המשטרה שלא היה בפנינו. היו גם שרים בממשלת ישראל.

באשר לידיעות אודות רצונו להתמודד לתפקיד נשיא המדינה אמר לינדנשטראוס: "לא היו ולא יהיו דברים מעולם".

ח"כ בר און: חוצפה גדולה של משרד האוצר

לדבריו של לינדנשטראוס הגיב ח"כ רוני בר און (קדימה) שהסביר את חשיבות הביקורת: "המבקר צריך לקיים את חובתו וזכותו בעניין תקציב המדינה. בתקופות אחרות זה לא היה כך. אין ואסור שיהיה דבר בציבוריות הישראלית, ובוודאי בנבכי השלטון, שלא יהיה גלוי לעין המבקר. אין דבר כזה".

בר און הוסיף כי הוא רואה את התופעה הזו בחומרה שאין למעלה ממנה: "כי אני יודע מה יש באוצר ואני יודע כמה חשוב לשר ולראש אגף התקציבים ולממשלה כולה שהמבקר יידע כל מה שיודע השר ואף יותר מכך על תהליך התקצוב. זו חוצפה שאין דוגמתה לשמוע טענות כאלה דווקא ממשרד האוצר".

לדבריו, כשהשיח הציבורי המתבכיין של משרד האוצר בקטטה מול משרד הביטחון, לפה יילך הכסף, הטענה של האוצר היא שתקציב הביטחון לא שקוף מספיק: "איך אפשר להתבכיין כך ומצד שני לא לגלות שקיפות מול מבקר המדינה. זו גם טענת סרק, כי כשאני הייתי שר אוצר, כשרציתי לדעת מה קורה בתקציב הביטחון, תמיד ידעתי".

הוא הוסיף וציין כי דווקא בימים האלה, כשנפרץ התקציב פעם אחר פעם, והתקציב מתנהל מתחת לרדאר של הציבור וגם של ועדת הכספים: "רק שלשום 800 מיליון שקל כשאנחנו תחת המטרייה של המחאה הציבורית החשובה והצודקת, שהיתה גם נגדי, גם ידנו היתה במעל שגרם לעיוותים האלה, פתאום לוקחים 800 מיליון שקל וטראח מעבירים לביטחון, ואני אומר לכם שזה אפילו לא רבע ממה שנמצא בקנה מכספים לא מנוצלים, במקום להשאיר את זה ברזרבה ולהשתמש בזה בשנה הבאה לכל המטרות החשובות. הם מנסים להעביר את הרזרבה לינואר כדי להעביר אותה לביטחון".

באשר להתכנסות ניצבי המשטרה לפני פרסום דו"ח המבקר על השריפה בכרמל אמר בראון: "כל מיני אנשים מנהלים קמפיין ורצים ממצלמה למצלמה וממיקרופון למיקרופון לקראת פרסום הדוח של השריפה בכרמל. הגדילו לעשות הניצבים החצופים של משטרת ישראל. אם היה מדובר בבית משפט, ומישהו היה מעז לנהל קמפיין כזה בעת שהשופט כותב את ףסק הדין, זה היה נחשב בעליל לשיבוש מהלכי המשפט".

את דבריו סיים בר און בנימה פסימית באשר לשיח הציבורי במדינה: "השיח הציבורי הולך למקומות שאפילו אני, שועל קרבות ותיק, לא רואה את הדרך שבה נצליח לתקן את זה. השיח הלאומני המתלהם, לפעמים גזעני, לא התחיל בהדרת נשים, התחיל בהדרת הזר, בהדרת המיעוט הערבי של ערביי ישראל, חוקים מופרכים של נכבה ועדות קבלה ועכשיו מואזינים, בניסיון לגרש ילדי עובדים זרים. מורי ורבי מנחם בגין החלטתו הראשונה כראש ממשלת ישראל ב-1977 היתה להביא הנה את האונייה הנטרפת של פליטי ויטנאם. ועכשיו הדרת הנשים, יש פה שיח ציבורי מתלהם, שלטון של סקטורים במיינסטרים, יש פה זנב שמכשכש בכלב, ואינני מודע אם ניתן יהיה למשוך את החבל הזה בחזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker