רשות ההגבלים נגד חברות המים: תיאום מחירים לפני מכרזים

לפי כתב האישום, החברות חשודות בתיאום מחירים, הסדר כובל וקבלת דבר במרמה; במסגרת התיאומים הוצגו מצגים כוזבים בפני העיריות ותאגידי המים כאילו מתקיימת ביניהן תחרות, כשבפועל סוכם מראש מי תגיש ההצעה הזוכה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ההגבלים העסקיים הגישה היום כתב אישום נגד חברות ארד, ארם, מדי ורד, רימונים, גת מדי מים ואגש"ח מד תקין ונושאי משרה בכירים בהן, בגין עבירות על חוק ההגבלים העסקיים וחוק העונשין.

החברות מואשמות, בין השאר, בתיאום מחירים לכאורה במיכרזים של רשויות מקומיות ותאגידי מים.

ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה בעקבות חקירה מקיפה על ידי מחלקת החקירות של רשות ההגבלים העסקיים ולאחר קיומם של שימועים במסגרתם ניתנה לנתבעים אפשרות להביע את טענותיהם.

על פי כתב האישום, החברות ונושאי המשרה בהן מואשמים בכך שבשנים האחרונות תיאמו כ-20 מכרזים שונים שנערכו על ידי רשויות מקומיות ותאגידי מים בענייני רכישה, שיפוץ והסבת מדי מים.

במסגרת התיאומים הציגו החברות מצגים כוזבים בפני העיריות ותאגידי המים כאילו מתקיימת ביניהן תחרות, כשבפועל סוכם בין החברות עוד בטרם המכרז מי תהיה החברה זו שתגיש את ההצעה הזוכה.

החברות אף תיאמו ביניהן את העלאת המחירים בשוק כך שהמחירים בהן רוכשות הרשויות המקומיות את מדי המים יהיו גבוהים יותר.

על פי כתב האישום, מלבד ההסדרים הכובלים ועבירות קבלת הדבר במרמה בהן היו מעורבות, חברות ארד וארם לא קיימו את התנאים שהושתו עליהן במסגרת מיזוג ארד – ארם בשנת 2001, תנאים אשר תוקנו בשנת 2005.

כתב האישום כולל גם אישום כנגד עורכי דין שניסחו את ההסכמות ואף החזיקו בידם ערבויות בסכום של 150 אלף שקל על מנת להבטיח את ביצועם של הסדרי תיאום המכרז.

עקב היקפם הכספי של התיאומים והשיטתיות בה הם נעשו, נכללו בכתב אישום עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות מן העיריות ותאגידי המים.

כתב האישום הוגש על-ידי עו"ד אסף מוזס, ראש צוות במחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים ועל-ידי עו"ד אבי גרוסמן, מהמחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker