מקורבים לחקירת צ'צ'יק: "כ.א.ל ניצבת בפני סיכון לכתב אישום"

מנכ"ל כ.א.ל לשעבר בועז צ'צ'יק נחקר אתמול בפעם השנייה השבוע ■ צ'צ'יק ובכירים לשעבר בכ.א.ל חשודים, בין היתר, בהלבנת הון ובהסוואת שמות של חברות הימורים ופורנו לצורך סליקה באינטרנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) עיכבה אתמול ושלשום לחקירה את בועז צ'צ''יק, לשעבר מנכ"ל חברת כ.א.ל ויו"ר דירקטוריון כ.א.ל אינטרנשיונל. צ'צ'יק, ביחד עם מעורבים נוספים, חשודים בביצוע עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים. צ'צ'י'ק, שעשוי להיחקר גם היום, מכחיש בתוקף את כל העבירות המיוחסות לו.

גורמים המעורבים בחקירה אמרו כי גם חברת כ.א.ל עומדת בפני סיכון לכתב אישום בגין החשדות הללו. זאת מכיוון שלפי החשד, במסגרת פעולותיו של צ'צ'יק והמעורבים הנוספים, סלקה כ.א.ל עסקות בהיקף של מאות מיליוני דולרים באתרי פורנו והימורים, ובאמצעות פעילות זו גייסה לקוחות חדשים.

מנכ"ל כאל לשעבר בועז צ'צ'יקצילום: עופר וקנין

בנק ישראל התייחס אתמול לדבר חקירתו של צ'צ'יק וחברת כ.א.ל, שעליה עודכן המפקח על הבנקים מבעוד מועד, ומסר כי "הפיקוח על הבנקים מיודע אודות חקירת המשטרה ביחס לפעילות חברת כרטיסי אשראי לישראל בע"מ (כ.א.ל), ועוקב אחר ההתפתחויות בנושא. הפיקוח על הבנקים עוקב מזה תקופה אחר פעילות החברה בתחום החקירה, ואחר השינויים שביצעה ומבצעת החברה על מנת להבטיח את פעילותה התקינה. מטבע הדברים, בשל חקירת המשטרה, הפיקוח מנוע להתייחס לפרטי האירוע".

בנק ישראל סירב להתייחס לשאלה מה עלולות להיות ההשלכות על החברה במקרה שיוגש נגדה כתב אישום.

מאחר שאתמול היה יום חג אצל הנוצרים, לא ניתן היה לקבל את התייחסות ויזה ומאסטרקרד העולמית לדבר החקירה.

חשד להונאת ויזה העולמית

הפרשה החלה בעקבות חשיפת מסמכים בחברה בת של כ.א.ל, כ.א.ל אינטרנשיונל, שבה כיהן צ'צ'יק כיו"ר. בעקבות פעילותו של צ'צ'יק ספגה החברה קנס גבוה בגין חריגות בפעילות הסליקה הבינלאומית. לפי החשד, צ'צ'יק ובכירים אחרים בחברה הפרו ביודעין את האיסור לבצע עסקות סליקה עבור אתרי הימורים ואתרי פורנו שונים. על מנת להתחמק מהרשויות, הסוו על פי החשד צ'צ'יק והבכירים את שמות החברות והאתרים, על מנת שייראה כאילו מדובר בחברות רגילות שפועלות בחו"ל.

לפי החשד, כ.א.ל אינטרנשיונל גבתה כספים מלקוחות והעבירה אותם לחברות בחו"ל, ובפעולותיה איפשרה לישראלים להיכנס לאתרי הימורים ולהמר מישראל בניגוד לחוק. באמצעות שימוש בקוד של חברות עם סיכון נמוך, הצליחה כ.א.ל, לפי החשד, להונות את ויזה העולמית - גם כך שלא שילמה לה עמלות גבוהות על שימוש באתרי הימורים ופורנו, שמוגדרים כחברות בסיכון גבוה, וגם בזה שלא גילתה כי מדובר בחברות פורנו והימורים.

לפי גורמים המעורבים בחקירה, כ.א.ל גרפה בצורה זו מאות מיליוני דולרים, באמצעות הפעילות עצמה ובאמצעות גיוס של אלפי לקוחות חדשים. לפיכך, הסבירו המעורבים בחקירה, כי גם כ.א.ל עצמה עומדת בפני סיכון לאישום פלילי.

בעקבות החשדות ובמסגרת האכיפה הכלכלית המשולבת, החלה יאח"ה להב 433, באמצעות כוח משימה מיוחד להימורים באינטרנט בשיתוף המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בחקירה סמויה, שהפכה לגלויה עם מעצרו של צ'צ'יק. במקביל, עוקלו נכסים, כספים וחשבונות בנק של מעורבים בפרשה.

המעורבים נחקרו ביום ראשון ואתמול שעות ארוכות, בחשד לביצוע עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. הפעילות האסורה, לפי החשד, התנהלה בשנים 2006-2009.

דיסקונט הגיש תלונה במשטרה

צ'צ'יק התפטר מתפקידו ב-2010, זמן קצר לאחר שכ.א.ל בניהולו נקנסה בסכום של 9 מיליון יורו על ידי ויזה אירופה. הקנס הושת על כ.א.ל בעקבות חריגות בפעילות הסליקה הבינלאומית, שהתבטאו בין היתר בביטולי חיובים על עסקות רבות שסלקה באופן אלקטרוני. בעקבות הקנס יצאה כ.א.ל מתחום סליקת אתרי האינטרנט המשווקים תוספי מזון (בתחום זה היו רוב ביטולי החיובים), והחליפה שלושה סמנכ"לים בחברה, ביניהם סמנכ"ל השיווק רונן גלפרין, סמנכ"לית ניהול הסיכונים, רונית פרוכטמן וסמנכ"ל הכספים שחר שגיב.

זמן קצר לאחר שצ'צ'יק סיים את כהונתו בכ.א.ל, הגיש נגדו בנק דיסקונט - שהוא הבעלים (72%) של כ.א.ל - תלונה במשטרה, על רקע חשדות שעלו לקשרים אישיים ועסקיים בין צ'צ'יק לבעלי עסקים שהפעילו חברות סליקה עמן עבדה כ.א.ל - קשרים שהיו עשויים לגרום לניגודי עניינים.

בנוסף, מתמודדת כ.א.ל עם תביעה שהגישה נגדה חברת אינאטק, מאגד סליקה של בתי עסק, בסכום של 18 מיליון שקל. בתביעה, שהוגשה בפברואר לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נטען כי כ.א.ל הפרה הסכמים שבהם נקבע כי אינאטק תשווק עבורה שירותי סליקה של אתרים שונים באירופה.

כ.א.ל היא מוסד פיננסי מרכזי בישראל, העוסק בהנפקת כרטיסי אשראי ללקוחות הבנקים, הנפקת כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים, מתן אשראי ישיר לצרכנים ולעסקים וכן סליקת כרטיסי אשראי. נתח השוק של כ.א.ל הוא 25%, והיא מוחזקת, כאמור, על ידי בנק דיסקונט (72%) והבנק הבינלאומי (28%).

דוברת כ.א.ל מסרה בתגובה: "חקירת המשטרה מתייחסת לאירועים מן העבר. אנו מנועים מלהגיב, כיוון שהנושא תחת חקירה משטרתית".

החיים השלווים של צ'צ'יק בפאריס

בועז צ'צ'יק, המכהן כיום כמנכ"ל דלק אירופה - זרוע האנרגיה של קבוצת דלק של יצחק תשובה ביבשת, ומתגורר בפאריס, הגיע בימים האחרונים לישראל, בין היתר, כדי להשתתף בכנס המנהלים השנתי של קבוצת דלק המתקיים בתל אביב, ועוסק בגיבוש תוכניות עבודה של הקבוצה ל-2012.

ליחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה היו תוכניות אחרות, והיא עצרה את צ'צ'יק לחקירה ביום ראשון בחשד לביצוע עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים בתאגיד. העבירות בהן חשוד צ'צ'יק נוגעות לפעילות חברת כרטיסי האשראי כ.א.ל אינטרנשיונל ב-2006-2009. צ'צ'יק כיהן כיו"ר החברה וכמנכ"ל החברה האם, ויזה כ.א.ל, שבשליטת דיסקונט והבינלאומי. בתקופת צ'צ'יק היתה ויזה כ.א.ל חברת כרטיסי האשראי הרווחית ביותר בשוק, אך הוא נאלץ לפרוש לאחר פרשיות רבות, בהן קנס מוויזה העולמית, חקירה על ידי מאסטרקארד, ושינויים שנדרשו על ידי בנק ישראל.

לאחר שעזב את ניהול כ.א.ל בסוף 2010, קיבל צ'צ'יק הזדמנות ל"שיקום" על ידי שלמה שמלצר, כשמונה ליו"ר אפקון תעשיות בשכר חודשי של כ-100 אלף שקל ותגמולים נוספים. חודשיים בלבד לאחר מכן, צ'צ'יק הצליח להרגיז את שמלצר כשסיכם עם תשובה על מינויו למנכ"ל דלק אירופה, המחזיקה במאות של תחנות דלק וחנויות נוחות במדינות בנלוקס (בלגיה, הולנד ולוקסמבורג) וצרפת.

שכר של כ-30 אלף יורו, אופציות למניות דלק אירופה (כ-2.5%) והחיים השלווים בפאריס, היו עבור צ'צ'יק סיבות טובות מספיק להתרחק מישראל ומאור הזרקורים. השקט הזה הופר, ולא ברור מתי יחזור לניהול דלק אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker