מורה נבוכים למכירה רעיונית

המס על רווחים בבורסה עלה מ-20% ל-25%; האם כדאי לבצע מכירה רעיונית?

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג יעלה החל משנת המס 2012 שיעור המס על רווחים ריאליים מניירות הנסחרים בבורסה מ-20% ל-25%. כדי למנוע מצב שבו תוטל עליית המס רטרואקטיבית על רווחים שנוצרו לפני סוף 2011, הוחלט לאפשר לבצע תשלום מס בגין הרווחים שנוצרו עד כה באמצעות "מכירה רעיונית" של ניירות ערך עד סוף 2011. רבים קיבלו בוודאי פנייה מהבנק שלהם המעדכנת על אפשרות כזו.

מכירה רעיונית (הנחיה שניתנת על ידי סוחרים בבורסה לברוקרים במטרה לצמצם בתשלומי המס על רווחי הון) יוצרת אירוע מלאכותי החייב במס המחייב תשלום מס. מי שלא יבצע מכירה רעיונית ישלם את השיעור החדש על כל הרווחים ההיסטוריים. העלייה האפקטיבית בשיעור המס על שוק ההון תגרום לכך שמי שלא יבצע מכירה רעיונית ייאלץ לספוג אובדן של 5% מהרווחים שנצברו.

מנואל טרכטנברגצילום: תומר אפלבאום

לא הכל הרוויחו בבורסה. למשקיעים רבים יש הפסדים צבורים מניירות ערך. גם לגבי ניירות ערך מופסדים ניתן לבצע מכירה רעיונית ולרשום את ההפסדים שנצברו לצורכי מס. האם כדאי לבצע מכירה רעיונית לפני סוף השנה? יש נסיבות שבהן כדאי לבצע מכירה רעיונית גם כאשר ניירות הערך מופסדים:

1. ההפסד ניתן לקיזוז נגד דיווידנד שיחולק לבעל מניות מחברה פרטית. פעולה זו חוסכת מס של 5% ובאופן אפקטיבי חיסכון המס הוא בשיעור 10% - עקב קיזוז הפסד מניירות ערך, שיוצר מגן מס בשיעור 20% נגד דיווידנד החייב במס החל בינואר 2012 בשיעור של 30%.

2. שימו לב: החל מ-2012 נחסמת האפשרות לקיזוז הפסדים מניירות ערך נגד דיווידנדים מחברה פרטית של בעל מניות מהותי המחזיק ב-10% ויותר מהון המניות. רשות המסים החליטה לאפשר לנישומים שיציגו מסמך מהבנק על הפסדים מניירות ערך פטור מניכוי מס במקור בגין הדיווידנד המחולק והמקוזז לצורכי מס נגד ההפסדים. לכן, מי שיכול לחלק דיווידנד מחברה פרטית ירוויח מביצוע מכירה רעיונית של ניירות ערך מופסדים וקיזוז ההפסד נגד הדיווידנד השנה.

3 . יתרון נוסף במימוש רעיוני של ניירות ערך מופסדים קיים במקרה שבו המשקיע מעוניין להמשיך להחזיק בהם לטווח ארוך: את ההפסדים שמומשו במכירה הרעיונית יוכל המשקיע לנצל בשנים הבאות לקיזוז מס נגד רווחים מניירות ערך אחרים שאותם הוא מתכנן למכור.

4. מכירה רעיונית של נייר ערך מורווח מחייבת תשלום מס מיד עם ביצועה. המס מחויב בעובר ושב ובמקביל, ההשקעה בנייר הערך מוגדלת בסכום הרווח. אם תכננתם למכור את נייר הערך ב-2012-2013 כדאי לבצע את המכירה הרעיונית ולחסוך 5% על הרווח שנצבר. קיים סיכון שמחיר השוק של ניירות הערך יירד בשנה הבאה ובמקרה זה יווצר הפסד בעתיד ששולם מס בגינו. במקרה כזה יש לבחון קיזוז ההפסד נגד ניירות ערך אחרים.

5. איני ממליץ למכור רעיונית ניירות ערך שצברו רווחים ואין תכנון למכור אותם בשלוש או ארבע השנים הקרובות, עקב עלויות מימון המס המשולם במימוש רעיוני, שצפויות להיות גדולות מהחיסכון. הפסד מניע רעיוני ניתן לקיזוז גם מרווחי אופציות ומניות של עובדים.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה ושות' עורכי דין. jack@blanga.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker