דיווידנד עכשיו - פטור ממס

בעקבות אימוץ מסקנות ועדת טרכטנברג יעלה המס על דיווידנדים ועל חברות

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג יועלו החל משנת 2012 שיעורי המס על דיווידנדים ורווחי הון ב-5%. שיעור המס על דיבידנד לבעלי מניות מהותיים (כלומר כאלה המחזיקים 10% ויותר מהון המניות) יהיה 30%. בנוסף הועלה שיעור מס החברות מ -24% ל-25%. שיעור המס המצטבר על רווחי חברה שיימשך משנת 2012 ואילך יהיה 47.5%.

בדרך כלל חלוקת דיווידנד היא "אירוע מס" במועד החלוקה, לכן חלוקה שתתבצע החל משנת 2012 תחויב במס בשיעור החדש גם אם מקור העודפים הוא בשנים קודמות. לכן הקדמת הכנסות של חברה לשנת 2011 ודחיית הוצאות לשנת 2012 תחסוך 1% במס בחברה ובמקביל תגדיל את יתרת הרווחים לחלוקה כדיווידנד בשיעור הנמוך.

כדי להימנע מחילוקי דעות לגבי רווחי העבר, פירסמה רשות המסים כי השיעורים החדשים יחולו על דיווידנד שיתקבל ביום 1.1.2012 ואילך, כולל דיווידנד שמקורו ברווחים שנצברו עד ליום 31.12.2011. דיווידנד שיחולק ויתקבל בפועל עד ליום 31.12.2011 יחויב לפי שיעור המס בשנת 2011, דהיינו 25%. מסיבה זו - חיסכון במס - מתארגנים בדחיפות בעלי שליטה בחברות שיש בהן יתרות עודפים לבצע חלוקה של כל העודפים שנצברו.

החיסרון העיקרי בביצוע החלוקה הוא בהקדמת תשלום המס ובעלות תשלום הריבית לבנק לצורך מימון המס. מבחינה מעשית, חלוקת דיווידנד במצב זה מחייבת לשלם את המס (בשיעור הנמוך של 25%) עד ה-15 בינואר 2012. חברות רבות פנו לבנקים לקבלת אשראי למימון תשלום המס. אם חלוקת דיווידנד לבעל שליטה השנה תתחייב במס 25% ובשנה הבאה ב-30%, המשמעות היא כי המס מתייקר בשיעור של 20%. לכן, רק לאחר תשלום לבנק של ריבית נומינלית המסתכמת ל-20% נטו מסכום המס נוצרת נקודת איזון בכדאיות החלוקה. אגב, המשמעות למדינה תהיה הכנסות ממסים בסכומים של מאות מיליוני שקלים בתחילת השנה הקרובה.

יש עוד יתרונות לחלוקת דיווידנד מיידית מבחינת בעלי מניות. הנה כמה מהם: בעל מניות שחייב כסף לחברה למעשה כבר משך את הרווחים וטרם שילם את המס. אם לא יסגור בעל המניות הזה את יתרת החובה ויחזיר את ההלוואה, הוא יחויב בתשלום מס בגין "הכנסה רעיונית" וגם מע"מ ויהיה חשוף לשומת מס על גובה יתרת החובה בשיעור של 30%. לעומת זאת, חלוקת דיווידנד ובאמצעותו סגירת יתרת החובה השנה יכולים לחסוך לבעל המניות מס כולל מע"מ בשיעור של כ-8% השנה.

יתרת הדיווידנד נטו שמקבל בעל השליטה עומדת על 75% מסכום העודפים שחולקו והיא יכולה להיות מוחזרת כהלוואת בעלים לחברה. בגין הלוואת הבעלים זכאי בעל המניות למשוך הפרשי הצמדה פטורים ממס. משיכת הפרשי הצמדה פטורים חוסכת מס נוסף בשיעור של כאחוז אחד כל שנה.

-

עו"ד ורו"ח ג'ק בלנגה מומחה בדיני מסים שותף מנהל במשרד עו"ד ג. בלנגה ושות' jack@blanga.co.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker