שטייניץ לא הרשים את השופטים

מספר העובדים ברשות המסים מוכיח שיש להרחיק ממנה את השר

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
עידו באום

>> שר האוצר, יובל שטייניץ, הסביר אתמול לשופטי בג"ץ ש"האחריות עלי" כדי לרמוז את ההיפך: אם יכפו עליו שופטי בג"ץ את מינוי משה אשר למנהל רשות המסים, האחריות למשבר כלכלי על ראשם. לא צריך להיבהל. האחריות היחידה שיש לשופטים היא להבטיח שהממשלה תפעל בהתאם לכללים שקבעה לעצמה, גם במינויים בכירים.

דבר בטיעוני שר האוצר אתמול לא חידש. נוכחותו בדיון נועדה להרשים את השופטים בטכניקה הידועה "כאשר הטיעון חלש, הרם את קולך".

לפני שנתיים, בדצמבר 2009, תקף השר בנאום חוצב להבות את בית המשפט העליון על רקע ביטול הפרטת בתי הסוהר ופסיקות נוספות, ואמר כי בעוד שהממשלה והאוצר "בוחנים בשבע עיניים כל הוצאה תקציבית", הרי "חלק מפסיקות העליון מבטאות חוסר אחריות שגובל בהפקרות כלכלית".

יובל שטייניץ

קו דומה אימץ שטייניץ אתמול, כשהתייצב מול המשנה לנשיאת העליון, אליעזר ריבלין, והשופטים אליקים רובינשטיין ועוזי פוגלמן, כדי להצדיק את סירובו למנות את פקיד השומה הבכיר אשר למנהל רשות המסים. אשר הומלץ על ידי ועדת איתור בלתי תלויה בהתאם לקריטריונים שהכתיבו שר האוצר ונציב שירות המדינה. שטייניץ רוצה מישהו אחר.

שטייניץ תיאר את הרשות שיש בה כ-5,000 עובדים כשרויה עדיין במשבר עקב "פרשת רשות המסים". לדעת השר, הרשות זקוקה עתה לאיש ניהול יוצא דופן לאור אתגרי "המשבר הכלכלי". שטייניץ לא התרשם כי אשר ניחן בכישורי ניהול מספיקים, אף שיו"ר ועדת האיתור, חיים שני, שהיה מנכ"ל האוצר, הצהיר כי הוועדה בחנה שיקולים אלה ומצאה את אשר כשיר למשימה.

העובדה שרשות המסים מונה כל כך הרבה עובדים דווקא מחזקת את הצורך להרחיק ממנה את ידי השר. הסיבה למשבר ברשות היא הניסיון להשפיע על מינויים בה באמצעות הפיכת המנהל שהורשע, ג'קי מצא, למנהל בובה שחייב טובות למי שמינה אותו. ועדת האיתור המקצועית נועדה למזער את החשש הזה ולהבטיח מנהל נטול פניות.

שטייניץ גם טען שהציב לרשות יעד להילחם בפשע מאורגן ולשם כך הוקמה יחידה של כ-60 חוקרים. לדעת השר, אשר לא מתאים להובלת הרשות בתחום זה. שטייניץ מומחה בלוגיקה ולכן בוודאי הבחין שהטיעון חלש: האם בחירת מנהל צריכה להיות מוכתבת מיכולתו להנהיג יחידה קטנה בתוך גוף כה גדול? חוץ מזה, גם את השיקול הזה הביאה ועדת האיתור בחשבון.

השופט ריבלין ידוע כמי שממעט להתערב בהחלטות בנושא מינויים בכירים, אבל הוא ציין בדיון כי "התיק הזה שונה". השופט רובינשטיין העיר לשר כי סוגיית יכולות הניהול של משה, אשר "היתה בתודעה" של ועדת האיתור והשופט פוגלמן הצביע על כך שהניסיון של הפרקליטות להעניק גיבוי משפטי לעמדת השר "קצת קשה".

הערות שופטי בג"ץ מרמזות כי לא התרשמו במיוחד מטיעוני השר, אך את ההחלטה הם עדיין לא מסרו. אם יכפו על השר למנות את אשר, האם יוכלו השניים לעבוד יחד? בלי שום בעיה. לאורך ההליך המשפטי הקפידו שניהם לא להטיח האשמות אישיות. הם גם לא צריכים לאהוב זה את זה כדי לעבוד יחד. ככה זה, כשאין ברירה - לומדים להסתדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום