שטייניץ: "רשות המסים תילחם בפשע; משה אשר לא מתאים"

שר האוצר לבג"ץ: התרשמתי מאשר כאיש מקצועי ונקי כפיים, אך כדי לנהל את רשות המסים זה רחוק מלהספיק" ■ ההחלטה בעתירה צפויה להתקבל היום

הילה רז
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז
מוטי בסוק

" אם יש גוף באוצר לגביו עומדת שאלת הניסיון הניהולי, זה רשות המסים. בעת הזו אנו נדרשים ליישם רפורמה תקועה, להתגבר על יחסי העבודה ולהחדיר גאוות יחידה. אם יש אגף במשרד האוצר שמדאיג אותי באמת הוא רשות המסים", כך אמר היום (ב') שר האוצר, יובל שטייניץ, לשופטי בג"ץ במסגרת דיון בעתירה שהגיש משה אשר. רו"ח ועו"ד אשר ביקש לחייב את המדינה לקבל את המלצות ועדת האיתור המקצועית שעסקה באיתור של ראש רשות המסים הבא, והמליצה עליו.

הוועדה המליצה פה אחד על מינוי אשר לתפקיד מנהל הרשות. אשר מכהן כיום כפקיד שומה למפעלים גדולים - אחד התפקידים הבכירים ברשות. שטייניץ רוצה לראות בתפקיד את משה טרי, שהיה יו"ר רשות ניירות ערך, אבל חסר נסיון מספיק בתחום המסים. טרי לא עמד בקריטריונים ולכן שמו כלל לא עלה לדיון בוועדת האיתור.

משה אשרצילום: אייל טואג

הרכב השופטים בראשות המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, יחד עם השופטים אליקים רובינשטיין ועוזי פוגלמן, שמע היום את נימוקיו של שטייניץ מדוע אין לקבל את המלצתה של ועדת איתור מקצועית ויסודית.

שטייניץ העיד כי פגש את אשר פעמיים ובפגישה השנייה נכח גם סגן השר הרב יצחק כהן. לדבריו "התרשמתי מאשר כאיש מקצועי ונקי כפיים, אך כדי לנהל את רשות המסים זה רחוק מלהספיק. שאלת הניהול חשובה כאן יותר מכל נושא אחר. הנושא הוא קריטי - אנחנו לא בימים כתיקונם".

שטייניץ פירט את הקשיים שמאפיינים את ניהול רשות המסים מזה מספר שנים "הרשות עברה פרשיות שחיתות בשנים האחרונות, רבים פרשו ואנשים טובים חוששים להיכנס לתוך המערכת. אנחנו צריכים כעת להרים את הרשות אל מול האתגרים בשנים הקרובות, שאלת גביית המסים היא קריטית לכלכלת ישראל".

השר הוסיף כי "קיבלתי החלטה להפוך את הרשות לכוח נגד הפשיעה המאורגנת בישראל, לשבת על צינור החמצן של הפשע. הסוגיה המרכזית והראשונה במעלה לטובת רשות המיסים בעת הזו היא אדם בעל כושר ניהולי מוכח ומנהיגות".

הוא פרט לשופטי העליון על הנימים הדקים ביותר והבהיר "האחריות היא עלי לעתיד רשות המיסים, אני צריך להיות שלם עם עצמי ומצפוני כאשר אני מביא את האישור לממשלה, וזה לא המקרה שלפנינו. במקרה הזה אני לא יכול להמליץ במצפון נקי ושלם על המינוי הזה, זה לא מינוי נכון ויש כאן סיכון של כישלון. אני מאוד מקווה שבית המשפט לא ייאלץ אותי להגיש לממשלה מינוי שאני לא שלם עמו, לאחר שהקדשתי לכך מחשבה. בסוף האחריות היא עלי!".

בשבוע שעבר הודיע שטייניץ לבג"ץ כי הוא מבקש להתחיל את הליך איתור מנהל הרשות מחדש, ולהפחית במידה מסוימת את תנאי הסף שלפיהם נדרש לתפקיד מועמד בעל נסיון של עשר שנים לפחות בתחום המסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker