הסדר טיעון: נספח צה"ל בשוויץ לשעבר הורשע בהפרת אמונים

לפי ההסכמה בין הפרקליטות לסנגוריו של אביבי, הוא יירצה 3 חודשי מאסר בעבודות שירות, קנס של 70 אלף שקל ומאסר על תנאי

הילה רז

אל"מ (מיל') שמואל אביבי, לשעבר נספח צה"ל בשווייץ, הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירה של הפרת אמונים. העבירה המקורית שיוחסה לאביבי - קבלת שוחד - הורדה מכתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, במסגרת הסדר הטיעון שהוצג היום לשופט עודד מודריק מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפי הודאת עורך דינו של אביבי היום בבית המשפט, כתב האישום המקורי מותן והצדדים הסכימו על העונש אותו אמור לרצות אביבי. לפי ההסכמה בין הפרקליטות לסנגוריו של אביבי, הוא יירצה שלושה חודשי מאסר בעבודות שירות, קנס של 70 אלף שקל ומאסר על תנאי.

צילום: סי די בנק

השופט מודריק הרשיע את אביבי לפי הודאתו, בעבירה של הפרת אמונים והורה לממונה על עבודות השירות לבחון האם עבודת שירות מתאימה לאביבי. השופט אינו מחוייב לקבל את העונש שהוסכם על הצדדים בהסדר הטיעון והוא קבע דיון נוסף ל- 18 לינואר.

מכתב האישום המקורי עלה כי אביבי, ששירת בתפקיד בשנים 2002-2005, פעל לקידום מעמדו של סוחר נשק משווייץ וסייע לו לשווק ציוד ביטחוני בתמורה לטובות הנאה. סוחר הנשק, עמו עמד אביבי בקשר, הוא היינריך טומט, בעליה של חברה המייצרת נשק ומספקת ציוד ביטחוני לצבא ולמשטרה בשווייץ. בבעלותו חברות נוספות המספקות ציוד ביטחוני שנרכש במזרח אירופה לצבא ארה"ב בעיראק.

על פי האישום, בתחילת שירותו כנספח צבאי יצר אביבי קשר עם טומט כדי לשווק באמצעותו את מוצרי התעשיות הביטחוניות של ישראל לגורמי הביטחון בשווייץ. ואולם, עם הזמן הוא החל לסייע לו ופעל לקידום מעמדו בפני גורמים בתעשיות הביטחוניות בישראל. אביבי נמנע מלדווח על פעולותיו לממונים עליו ולקבל אישור.

את הפרשה חשף ב-2006 יוסי מלמן ב"הארץ". מלמן כתב כי אביבי וטומט קנו נשק בסרביה-מונטנגרו ומכרו אותו בעיראק. בתגובה לדברים, שהופיעו בדו"ח ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, אמר אביבי ל"הארץ" אז כי "אני סוחר נשק שמוכר למדינות שמותר למכור להן. אני מקפיד על תקופת הצינון שלי ועסקי לא קשורים לשוויץ".

כך, לדוגמה, יזם אביבי כנס לנספחים צבאיים של מדינות שונות בשווייץ, ביודעו כי טומט יציג בכנס כלי ירייה המיוצרים באופן בלעדי במפעלו; הוא סייע לטומט להקים בישראל שתי חברות שמטרתן לרכוש נשק ולמכור אותו, דרך חברה אמריקאית, לצבא ארה"ב בעיראק. במקרה אחר נכח בהליכי מו"מ של חברותיו עם גורמים שונים בתעשיות הביטחון לפני שהשתחרר.כחודשיים לאחר ששוחרר מצה"ל מונה למנכ"ל בחברה של טומט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker