ניצחון לגיא רון בלשכת עוה"ד: כל דרישותיו לתקציב 2012 התקבלו

דמי החבר השנתיים לא יועלו, תקציב הדוברות הופחת ובוטלה משרת משנה למנכ"ל, אותה ביקש יו"ר הלשכה ברזילי ■ ברזילי: "שמח שהצלחנו במאבק למניעת העלאת דמי החבר"

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

דמי החבר שמחויבים עורכי הדין לשלם ללשכת עורכי הדין כתנאי לעיסוק במקצוע לא יועלו בשנת 2012 ויוותרו על כנם - כך הודיעה הערב (ב') המועצה הארצית של הלשכה, שרוב חבריה נמנים על סיעתו של יו"ר לשכת עורכי הדין הקודם, עו"ד יורי גיא רון.

דמי החבר השנתיים הם 1,130-660 שקל, ומשתנים בהתאם לוותק של עורך הדין. לפני כשבוע שיגר יו"ר הלשכה הנוכחי, עו"ד דורון ברזילי, דואר אלקטרוני לכלל חברי לשכת עורכי הדין, ובו אמר כי יתנגד להתייקרות של דמי החבר ב-20%.

בעקבות הודעתו פירסמה ועדת הכספים של הלשכה, בראשות עו"ד ד"ר משה וינברג מסיעתו של גיא רון, הודעה ממנה עלה כי העלאת דמי החבר נובעת מדרישות התקציב של ברזילי, ובהן תוספת תקנים למשרות בלשכת עורכי הדין.

עו"ד יורי גיא רון

ברזילי ביקש בין היתר להקצות 500 אלף שקל בעבור תפקיד חדש - "משנה למנכ"ל", שנועד לעו"ד נעמי עיני, שנחשבת מקורבת לו. בהמשך הפחית ברזילי את הסכום שביקש להקצות למשרה ל-380 אלף שקל בשנה והודיע כי טרם החליט מי יאייש את המשרה.

המועצה הארצית הודיעה הערב כי נמנע אישור הקצאת משרות חדשות בוועד המרכזי וביניהם מינוי משנה למנכ"ל בעלות של 500 אלף שקל. בנוסף, חמשת ועדי המחוזות של הלשכה: צפון, חיפה, ת"א, ירושלים ודרום, קיבלו תוספת תקציבית בסך כולל של כ-7.5 מליון שקל והועברה אליהם האחריות לפעילויות שונות ובהן השמה, אירועים, פנאי, תרבות, צעירים, ותיקים ועוד.

הדבר התאפשר נוכח הקיצוץ הניכר שנעשה בתקציב הוועד המרכזי בפעולות הללו, שיסופקו מעתה לעורכי הדין באמצעות ועדי המחוזות. החזון שעמד בבסיס החלטה זו של המועצה הארצית הוא הניסיון למנוע את הכפילות המיותרת בפעילויות הוועד המרכזי וועדי המחוזות, והצורך למקד את הוועד המרכזי בפעילויות הליבה של המקצוע ושל הלשכה.

דורון ברזילי

שינויים משמעותיים נוספים שנעשו בתקציב הוועד המרכזי כוללים את הקטנת מערך הדוברות והאסטרטגיה בלשכה, מסכום כולל של 620 אלף שקל ל-250 אלף שקל. בנוסף, הופחתו 990 אלף שקל בתקציב פרסומי הלשכה המודפסים שיועברו לחברים באמצעות הדואר האלקטרוני ואתר הלשכה.

כמו כן, כתב העת של הלשכה, "עורך הדין", שהיה מופץ לחברים בדואר רגיל, יועבר באמצעות הדואר האלקטרוני ואתר הלשכה. כתב העת יודפס במספר מצומצם של עותקים אשר יונחו בבתי הלשכה ברחבי הארץ ויישלח רק לספריות משפטיות, לאוניברסיטאות ולמקבלי החלטות.      

ניהול האירועים והכנסים הועבר לוועדי המחוזות. ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, ביקש להקצות סכום של יותר מ-1.5 מיליון שקל לצורך סבסוד כנסים ואירועים בלשכה. המועצה הארצית סברה שסבסוד אירועים באמצעות דמי חבר של למעלה מ-50 אלף עורכי דין אינו מקובל ולא ראוי, זאת נוכח העובדה שמספר המשתתפים בכנסים ואירועים אלה הינו מצומצם ביותר.

בנוסף, חברי המועצה סברו כי המקום הנכון והמתאים לניהול פעילויות הפנאי והרווחה לחברי הלשכה הינו באמצעות ועדי המחוזות ולא על ידי הוועד המרכזי שצריך לדאוג לנושאים המהותיים, המקצועיים והגילדאיים.

גם תקציבו של מרכז ההשמה שעמד על חצי מיליון שקל קוצץ והוחלט להעביר את מרכז ההשמה הארצי לניהול וטיפול באמצעות המחוזות, אשר מודעים מקרוב לבעיות ולצרכים המיוחדים של החברים.

עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין, הסביר בהודעה מטעמו כי הוא הצליח לסכל את קבלת הצעת התקציב של מחנה גיא רון להעלות את דמי החבר ללשכה בכ-20%. ברזילי הגיב הערב: "אני שמח שהצלחנו במאבק שיזמנו למנוע את העלאת דמי החבר. למרבה הצער, האופוזיציה אינה מתביישת לייצר נזק בלתי הפיך ללשכה עצמה, כאשר היא מבטלת שירותים חיוניים לחברים כמו יחידת ההשמה, המוסד לגישור ופעילויות של פורום הצעירים, כפי שהיה נהוג בשנים קודמות. ייתכן שזו מטרתם, אבל אנחנו נמשיך לפעול לטובת כלל עורכי הדין".

עו"ד צבי פירון, יו"ר המועצה הארצית, ציין כי "המועצה הארצית קשובה לצורכי עורכות הדין ועורכי הדין, ולכן מנעה את עליית דמי החבר".

עו"ד אביטל אוזן, ממלאת מקום יו"ר ועדת הכספים, הוסיפה כי "התקציב שאושר משקף תפיסת עולם בה על הוועד המרכזי לעסוק בנושאים המקצועיים המהותיים והגילדאיים, בעוד שנושאי הרווחה, התרבות והפנאי יסופקו לחברים על ידי ועדי המחוזות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker