היועץ המשפטי לממשלה: ההסכם בין המינהל לתעשיות מלח צריך להיבחן מחדש

יהודה וינשטיין: שר האוצר אינו יכול לאשר את ההסכם שהמעורבים בו, עברו שימוע לפני כתב אישום פלילי בעבירות שוחד

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מזרחי

היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, הגיש היום (ד') את תגובתו לבג"ץ המתייחסת לעתירה נגד ההסכם בין מנהל מקרקעי ישראל (ממ"י) לבין תעשיות מלח בנוגע לשינוי ייעוד הקרקעות.

בתגובתו ציין וינשטיין כי שר האוצר, מנוע מלחתום על החלטת מועצת מקרקעי ישראל שתאשר את ההסכם: "לאור הפגמים החמורים בהליכים שהתקיימו אין מנוס מלהחזיר את העניין כולו לדיון והחלטה מחודשים", נכתב בתגובה. יתרה מכך לדברי היועמ"ש: "אין צורך בנסיבות העניין להמתין לקבלת ההחלטה אם מי מהמעורבים בפרשה יועמד בסופו של יום לדין ובגין אילו עבירות".

במרכז העתירה לבג"ץ עומדים קרקעות תעשיות מלח בעתלית ובאילת שבהתאם להסכם משנת 2003 בין תעשיות מלח ובין מנהל מקרקעי ישראל, ישונה ייעודן והן יהפכו מבריכות מלח למגורים ומלונאות.

בעקבות הסכם זה, שעל פי החשד, הושג בעקבות שוחד, הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה כי בכוונתה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את מנהל ממ"י לשעבר, יעקב אפרתי ואת יו"ר תעשיות מלח בתקופה הרלוונטית, דני דנקנר בחשד שדנקנר שילם שוחד בסכום של 250 אלף שקל, באמצעות מתווכים לאפרתי על מנת להגיע להסכם עם ממ"י באשר לשינוי ייעוד הקרקעות.

העתירה נגד ההסכם הוגשה על ידי החברה להגנת הסביבה כבר בשנת 2003, עם חתימת ההסכם ולפני שנתיים עלה הנושא שוב לדיון לאחר חשיפה של חוות דעת משפטית נגד החלטת המנהל, לפיה משפחת דנקנר קיבלו במתנה עשרות מיליוני שקלים במתנה.

צילום: בר און דניאל

היום (ד') כאמור, הגיש וינשטיין את תגובתו לעתירה, לפיה ההסכם אינו בתוקף היות והוא טעון אישור של שר האוצר. יחד עם זאת, לדבריו, שר האוצר אינו יכול לאשר את ההסכם לשינוי ייעוד הקרקע וההסכם צריך לחזור לבחינה מחדש של המינהל.

"בהמשך למכתבי שימוע שנשלחו לגורמים שונים שהיו מעורבים בקבלת החלטת המועצה או מעוניינים בקבלתה, בחשד שההליכים שהביאו לקבלת החלטת המועצה היו נגועים בפגמים חמורים, הגיע היועמ"ש למסקנה כי אין מנוס מהחזרת העניין כולו לבחינתו מחדש על ידי הנהלת ממ"י ולאחר מכן להביאו לדיון ולהחלטה מחודשת של מועצת מקרקעי ישראל", נכתב בתגובה.

יתרה מכך, לשיטת היועץ המשפטי לממשלה אין צורך להמתין ולחכות להחלטה סופית באם להגיש כתב אישום נגד דנקנר ואפרתי וכי כבר עכשיו ניתן להחזיר את ההסכם לבחינה מחדש: "בהתאם לכללי המשפט המינהלי הישראלי, לאור הפגמים החמורים בהליכים שהתקיימו, אין מנוס מלהחזיר את העניין כולו".

היועץ המשפטי לממשלה מציין כי גם אם לא היו מוצאים את ההליכים כנגועים בפגמים חמורים, באופן שמחייב להחזיר את העניין כולו לבחינה מחודשת, הרי שלאור הזמן הרב שחלף: "היה מוצדק וראוי ששר האוצר יחזיר כעת את העניין כולו לבחינה מחודשת".
תגובת היועמ"ש שבה ומדגישה כי: "ההחלטה שהתקבלה על החזרת העניין כולו לבחינה והחלטה מחודשת היא תולדה של הפגמים החמורים בהם היה נגוע ההליך המינהלי".

דרור עזרא, היו"ר בפועל של מפלגת הירוקים שהייתה מעורבת במאבק מסר כי" אנו שמחים על החלטת היועץ המשפטי לממשלה, למרות שבאה באיחור. אנו סוברים שאין שום הצדקה לשינוי יעוד בריכות המלח, שהן אתר טבע יפיפה, אשר במשולב עם המצבר הסמוך יוצרים אתר נדיר. ההחלטה להפוך את הבריכות הללו לנדל"ן הייתה אומללה וכנראה נגועה בשחיתות ויש לבטלה. כמו כן, אנחנו קוראים לשר האוצר לפועל להחזיר לאוצר המדינה את הכספים שנלקחו בהתבסס על שינוי יעוד אלו כולל הדיווידנדים שנמשכו מבנק הפועלים במשך השנים ע"י משפחת דנקנר".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker