קליניקה משפטית תגיש ייצוגיות בשם אוכלוסיות מוחלשות

הקליניקה, שאותה ייסד אלון קלמנט במרכז הבינתחומי בהרצליה, עתידה להגיש תובענות בנושאים הנוגעים לאוכלוסיות המוחלשות בישראל, בהם קשישים ומוגבלים בשכלם, והיא תפעל בשיתוף גורמים ממשלתיים והתנדבותיים

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

>> בתחילת שנת הלימודים הנוכחית נפתחה בבית הספר רדזינר למשפטים שבמרכז הבינתחומי הרצליה קליניקה משפטית ראשונה מסוגה בישראל. הקליניקה, שאותה ייסד אלון קלמנט, עתידה להגיש תובענות ייצוגיות בנושאים הנוגעים לאוכלוסיות המוחלשות בישראל, בהם קשישים ומוגבלים בשכלם, והיא תפעל בשיתוף גורמים ממשלתיים והתנדבותיים.

עבודתו האקדמאית של קלמנט מצביעה על כך שחרף העלייה במספר התביעות הייצוגיות בנושאים צרכניים, מספר הייצוגיות בנושאים הנוגעים לזכויותיהם של בעלי מוגבלות, כמו גם בנושאים הנוגעים לאפליה או לניצול של זקנים וקשישים - אפסי. לדבריו, "מבדיקה שערכנו עולה כי ב-2010 הוגשו יותר מ-300 בקשות לאישור תביעות ייצוגיות. מתוכן, רק ארבע היו בענייני שוויון זכויות לבעלי מוגבלות, שלוש נגעו לזכויות קשישים, ואף לא אחת עסקה בשוויון הזדמנויות בעבודה".

קלמנט מסביר את הצורך בהקמת הקליניקה בכך ש"מדובר באוכלוסיות שאינן מבינות תמיד כי מה שנעשה להן הוא אסור, וגם כאשר בודדים מהקבוצה מבינים זאת, הם נמנעים מלפנות לערכאות מטעמים כלכליים או מטעמים פסיכולוגיים ואחרים. בהקשר הייצוגי, האנשים הללו לא תמיד מודעים לכך שהעוול שנעשה להם נעשה לרבים כמותם, והם לא תמיד מודעים לאפשרות להגיש תביעה ייצוגית בעניין. לכן לא רק שהם לא תובעים באופן אישי, הם גם לא נוטים להגיש תובענות ייצוגיות".

צילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker