נדחתה יצוגית נגד גוגל על הפרת זכויות יוצרים ב"גוגל ספרים"

בתביעה הייצוגית נטען ש"גוגל ספרים" מפר זכויות יוצרים של סופרים ישראלים - משום שהן נעשות ללא קבלת הסכמה של בעל הזכויות בספר

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

בית המשפט המחוזי בירושלים סילק היום על הסף בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת גוגל בה נטען שפרויקט "גוגל ספרים" מפר זכויות יוצרים של סופרים ישראלים.

התובע, יונתן בראונר, מחברו של הספר "דברים שרואים משם", הגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד Google Inc בטענה שבמסגרת הפרויקט "גוגל ספרים" סורקת גוגל ספרים במלואם ויוצרת עותק דיגיטלי שלהם שנשמר בשרתיה, והם מוצגים לגולשי האינטרנט באופנים שונים. לטענתו, בפעולות אלו יש משום הפרה של זכויות יוצרים, משום שהן נעשות ללא קבלת הסכמה של בעל הזכויות בספר.

בית המשפט המחוזי בירושלים, קיבל את טענות עורך הדין ברק טל ורותה לובן ממשרד יגאל ארנון ושות' ועו"ד תמיר אפורי ממשרד גילת, ברקת ושות', כי יש לדחות את הבקשה כבר בשלב מקדמי, שכן נושא התביעה אינו נופל בגדר אחד העניינים הקבועים בחוק תובענות ייצוגיות, המהווים רשימה סגורה של נושאים שבגינם ניתן להגיש יצוגיות, ולכן, נקבע, לא ניתן להגיש תביעה יצוגית בגינו.

השופטת תמר בזק רפפורט פסקה כי בהתאם לחוק לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד גוגל בעניין נשוא התביעה. לפי החוק ניתן להגיש תביעה בעניין שבין עוסק לבין "לקוח", ואולם לדבריה, בעלי הזכויות בספרים אינם "לקוח" של גוגל אלא ספקים של גוגל. "עיקרו של פרויקט גוגל ספרים בהנגשת מידע למשתמשי מנועי החיפוש של גוגל. הגדרת החשיפה המינימלית שלה זוכה ספר שאיננו חלק מתוכנית השותפים כשירות פרסום לבעל זכויות היוצרים, תוך ניסיון להקנות לענין נופך צרכני נראית בעיני מלאכותית. אמנם יתכן שהכללת הספר במאגר לצד חשיפה בהיקף מוגבל כאמור, מקימה לבעל זכויות היוצרים יתרון כלשהו, אולם מדובר בעניין שולי, אשר לדעתי איננו עולה כדי יצירת יחסי עוסק -לקוח בין גוגל לבין בעל זכויות היוצרים ואיננו עושה את הענין שבפני לסוגיה צרכנית", קבעה השופטת. עוד קבעה כי מטרת החוק היא לחול על יחסים צרכניים ולא על ספקים.

התובע חוייב בהוצאות משפט בסך 10,000 שקל (ת"צ 11319-09-11 בראונר נ' Google Inc..)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker