העליון למחוקק: לתקן התקנה האוסרת להוסיף מע"מ לשכר טרחה שנפסק

אחת מנפגעות בתאונת דרכים ערערה על הפיצוי שנפסק לה בבית המשפט המחוזי וטענה כי לא נפסק לה מע"מ על שכר הטרחה שנפסק לזכותה

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

בית המשפט העליון קורא למחוקק לתקן את תקנות סדר הדין האזרחי, שקבעו בתיקון מלפני כשנה לתקנה (512 ג'), כי אין להוסיף מע"מ לשכר טרחה שפוסק בית המשפט לצד שזכה בתיק.

במסגרת הליך משפטי שהתנהל בעליון בין נפגעות בתאונת דרכים לבין חברות ביטוח, עירערה אחת הנפגעות על הפיצוי שנפסק לה בבית המשפט המחוזי וטענה כי לא נפסק לה מע"מ על שכר הטרחה שנפסק לזכותה.

נשיאת ביהמ"ש העליון דורית ביניש, היוםצילום: דודו ועקנין

השופט יצחק עמית, שדן בערעור, קבע כי "הדבר לא נעשה בהיסח הדעת", אלא בעקבות התיקון לתקנות, שלדעתו "עלול לגרום לחסרון כיס למתדיין הפרטי שזכה בריבו". לשיטתו, הדבר עומד בסתירה לכללי לשכת עורכי הדין ולחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הקובעים את תעריפי שכר הטרחה המקסימליים בתביעות תאונות דרכים, אך מאפשרים לבית המשפט להוסיף מע"מ לסכומים שנפסקו.

השופט עמית קרא למחוקק לתקן את התקנה כך שניתן יהיה לפסוק ולהוסיף מע"מ על שכר טרחה שנפסק לזכות תובע פרטי "בכל תביעת נזיקין".

השופטים אליעזר ריבלין ועוזי פוגלמן לא הסכימו עמו כי מדובר בהסדרים סותרים, אך הצטרפו לקריאה למחוקק. "בתי המשפט פוסקים לבעל דין שכר טרחה נמוך מזה שהוסכם בינו לבין עורך דינו, ובעל הדין נאלץ לשאת בפער שנוצר. מצב זה אינו רצוי ועלול לפגוע בתובעים", הסביר פוגלמן.

עו"ד וסים אבו-חאטום ממשרד בלטר, גוט, אלוני ושות' ייצג את חברות הביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker