המחשב שלנו מוגבל - ולכן לא תקבלי את הכסף

בית המשפט: טעות טכנית לא יכולה לשמש כבסיס להבחנה בין מבוטחים

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נ' סובלת משיתוק מוחין ומרותקת לכיסא גלגלים. כילדה היא קיבלה קצבת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי. בשל היותה מרותקת לכיסא גלגלים, היתה נ' זכאית גם לקצבת ניידות מהביטוח הלאומי.

אלא שבעבר לא היה ניתן לקבל גם קצבת ילד נכה וגם קצבת ניידות. בעבר היה צריך לבחור בין שתי הקצבאות - ולכן לא קיבלה נ' קצבת ניידות למרות היותה מרותקת לכסא גלגלים.

לימים תוקן המצב באופן שאיפשר לילדים נכים המרותקים לכיסא גלגלים לקבל קצבת ניידות בנוסף לקצבת ילד נכה. התיקון גם איפשר קבלת קצבת ניידות לתקופה רטרואקטיבית של עד שנה וחצי בקירוב.

סניף המוסד לביטוח לאומי בנהריה, שאליו משתייכת נ', שלח אליה הודעה על השינוי - שבה נמסר לה כי כדי לקבל גמלת ניידות לתקופה רטרואקטיבית עליה להגיש למוסד תביעה עד לתאריך שננקב בהודעה.

המוסד לביטוח לאומי לא חלק על זכותה של נ', אך דחה את תביעתה. איחרת בשבוע ימים בהגשת התביעה, נימק המוסד לביטוח לאומי את דחיית תביעתה של נ' לגמלת ניידות רטרואקטיבית.

נ' לא היתה מוכנה להשלים עם סירובם של אנשי הביטוח הלאומי לשלם לה את המעט שהגיע לה ופנתה לבית הדין לעבודה בחיפה. במשפט התברר כי המוסד זיכה נכים במצבה של נ' בקצבה רטרואקטיבית ללא צורך בהגשת תביעה מצידם כלל. מדוע, אם כן, התעניינה השופטת מהא סמיר-עמאר ועימה נציגי הציבור הגב' רעיה רטיג ומר זוסיה רז, לא זיכיתם גם את נ'?

בשל מגבלות טכניות, הסבירה הגב' רימר-מלכה חגית מנהלת מדור גמלאות במחלקת ניידות ונכות כללית בסניף המוסד לביטוח לאומי בנהריה, נ' לא הופיעה במערכת המחשב. זה נכון, הוסיפה, כי אילו הופיעה במחשב היתה מקבלת את ההטבה אוטומטית - וללא צורך בהגשת תביעה.

ההבחנה לצורך הזיכוי האוטומטי בהטבה במגבלות הטכניות של מערכת המחשב של המוסד לביטוח לאומי אינה סבירה ואינה מתקבלת על הדעת, נאלצים השופטים לקבוע כי נ' הופלתה לרעה על ידי הביטוח הלאומי.

השופטים גם לא הבינו מדוע במקום לשלוח לנ' הודעה כי עליה להגיש תביעה כדי לזכות בהטבה לא זיכה המוסד את נ' בהטבה כמו את הנכים שאותרו במערכת המחשב. חובת ההגינות ותום הלב, מזכירים השופטים, מטילה על המוסד לפעול לזיכויה של נ' בהטבה בדומה לכל המבוטחים שאותרו במערכת המחשב וזוכו בהטבה ללא צורך בהגשת תביעה.

הימנעות המוסד ממתן ההטבה לנ', ממשיכים השופטים, התגלתה "כלא סבירה ולא מידתית, שלא לומר נגועה בחוסר תום לב". לאחר שנים של התדיינות בין כותלי בית הדין לעבודה, הצליחה אפוא נ' לקבל את כבשת הרש שהגיעה לה מהביטוח הלאומי.

-

הכותב הוא עורך דין

נ' נגד המוסד לביטוח לאומי >>

מהות התביעה: תביעה לתשלום קצבת ניידות

טענת המוסד לביטוח לאומי: נ' איחרה בשבוע ימים בהגשת התביעה

השופטים: מהא סמיר-עמאר ונציגי הציבור הגב' רעיה רטיג ומר זוסיה רז מבית הדין האזורי לעבודה בחיפה

נפסק ביום 11.9.2011: התברר כי המוסד לביטוח לאומי שילם לנכים כדוגמת נ' אוטומטית וללא צורך בהגשת תביעה כלל. לטענת המוסד, לא שולמה הקצבה לנ' אוטומטית כמו ליתר הנכים בשל מגבלה טכנית במערכת המחשב. נימוק זה, קובע בית הדין, אינו יכול לשמש בסיס להבחנה בין נכים - ועל כן הופלתה נ' לרעה. בנסיבות אלה, סירובו של המוסד הוא בלתי סביר שלא לומר נגוע בחוסר תום לב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker