"יו"ר ועדת הבחינות תסתכלי לנו בעיניים - פתרת את הבחינה?"

המתמחים דרשו מיו"ר הלשכה להיבחן ולראות אם הוא עובר את הבחינה; לטענתם עו"ד דורון ברזילי שהה בזמן ההפגנה בבניין אך סירב לשוחח עם המתמחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במסגרת צעדי המחאה של המתמחים למשפטים נגד מה שהם מכנים בחינות הסמכה "נבזיות, קשות וקנטרניות", הפגינו היום (ד') בבוקר המתמחים מחוץ למשרדי לשכת עורכי הדין בת"א.

המתמחים נשאו שלטים בהם כתבו בין היתר: מי שלא רוצה אותנו - לא יבחן אותנו, לא נשתוק עו"ד, יו"ר ועדת הבחינות אסתר דודקביץ תסתכלי לנו בעיניים - את פתרת את הבחינות?

המתמחים הציבו את מבחן הלשכה האחרון לצד כיסא ודרשו מיו"ר הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, להיבחן ולראות האם יעבור את הבחינה. לטענת המתמחים, ברזילי שהה בזמן ההפגנה בבניין הלשכה אך סירב לרדת ולשוחח עם המתמחים המפגינים.

ביום ראשון נודע כי לפי נתונים ראשונים של חברת ההכנה למבחני הלשכה "מחשבות", כ-50% מ-2,060 הנבחנים שניגשו לבחינת ההסמכה למקצוע שנערכה בשבוע שעבר נכשלו. עדיין לא מדובר בנתונים סופיים ויתכן שאחוז העוברים יעלה אם שאלות מסוימות יפסלו על ידי ועדת הבוחנים שתדון בערעורים שהוגשו על חלק מהשאלות.

מבחן לשכת עורכי הדין מורכב מ-100 שאלות אמריקאיות. כדי לעבור אותו יש צורך לקבל ציון 65 ומעלה או לענות על 60% מהשאלות נכונה בכל אחד מחמשת הפרקים של המבחן.

המתמחים קוראים להוציא את הבחינות מידי לשכת עורכי הדין, על מנת ליצור את ההפרדה ההכרחית לטעמם בין היותה של הלשכה "גוף מסמיך ומכשיר כאחד" דבר היוצר לדבריהם ניגוד אינטרסים מובהק של הלשכה.

במקביל, פרסמה הבוקר הלשכה באתר האינטרנט שלה את התשובות הנכונות לשאלות הבחינה. בשלב זה, פסלה ועדת הבחינות 4 שאלות בלבד בעקבות השגות שהוגשו לה. במסגרת צעדי המחאה שלחו אתמול המתמחים מכתב שמוען לראש הממשלה, שר המשפטים, נשיאת בית המשפט העליון, ראש הלשכה ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, שבו הם מציינים: "נלין, נאבק, נפגין ולא נשקוט על העובדה שמדינת ישראל באמצעות לשכת עורכי הדין פוגעת בחופש העיסוק שלנו באמצעות הכלי הפשוט, הזול והזמין ביותר העומד לרשותה - מבחן הלשכה בכתב".

במכתבם לראשי מערכת המשפט אומרים המתמחים "זאת לא אשמתנו שהשוק מוצף ולא אשמתנו שהמדינה לא השכילה להסדיר את רישיונות העיסוק בעריכת דין. לא מגיע לנו שישימו לנו רגל רגע לפני תום המסע. רוצים להסדיר את התחום? הקשו את תנאי הכניסה לפקולטות, עצרו את הקבלה לכמה שנים, הקשו את התנאים לקבלה להתמחות".

לטענת המתמחים, מבחני הלשכה הם "משחק זיכרון" והם מהווים כלי לסנן את הכניסה לשורות המקצוע על ידי: "צמצום מספר עורכי הדין באמצעות שאלות בלתי אפשריות, קשות, נבזיות, קנטרניות ומערערות ביטחון".

באשר לועדת הבחירות טוענים המתמחים כי "לא יושבים שם מומחים בניסוח שאלות רב ברירה, אלא קומץ משפטנים שאיננו יודעים מי הם ועל פי איזה קריטריונים נבחרו, מטעם מי ובשל איזו אג'נדה".

המתמחים מבקשים לכנס ועדה ציבורית בלתי תלויה שתקבע כיצד יתקבל אדם ללשכה, מתוך ראייה עתידית של המקצוע ותוך שימת לב לתנאי השוק ואשר יהיו בידיה סמכויות להעניק המלצות בנושא.

בנוסף מבקשים המתמחים כי ציון העובר בבחינה הנוכחית יעמוד על 60 ולא 65, מתוך "הכרה בחריגות הקושי, אי סבירותה ובשל אחוז הנכשלים הגבוה והציון הממוצע הנמוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker