מתמחי לשכת עורכי הדין: "די לעוול, זו לא אשמתנו שהשוק מוצף"

פחות משבוע לאחר בחינת ההסמכה לעריכת דין, ולאחר שהתגלה שיעור המעבר הנמוך בבחינה, החלו המתמחים להוציא לפועל את צעדי המחאה

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

נציגי המתמחים נפגשו היום כדי להחליט על צעדי המחאה בה ינקטו, כתגובה לנתונים ראשוניים שהגיעו אתמול מחברת ההכנה למבחני הלשכה "מחשבות", כ- 50% מ-2,060 הנבחנים שניגשו למבחן נכשלו. מחר קיימו המתמחים למשפטים הפגנה בשעה 11:00 מול לשכת עורכי הדין בת"א.

במסגרת זו, שלחו היום המתמחים מכתב שמוען לראש הממשלה, שר המשפטים, נשיאת בית המשפט העליון, ראש הלשכה ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, שבו הם מציינים: "נלין, נאבק, נפגין ולא נשקוט על העובדה שמדינת ישראל, באמצעות לשכת עורכי הדין פוגעת בחופש העיסוק שלנו, באמצעות הכלי הפשוט, הזול והזמין ביותר העומד לרשותה - מבחן הלשכה בכתב".

צילום: TheMarker

ביחס לנתונים הראושניים שהגיעו, טרם מדובר בנתונים סופיים וייתכן שאחוז העוברים יעלה אם שאלות מסוימות ייפסלו על ידי ועדת הבוחנים, שתדון בערעורים שהוגשו על שאלות מסוימות במבחן. מבחן לשכת עורכי הדין מורכב מ-100 שאלות אמריקאיות. כדי לעבור אותו צריך ציון 65 ומעלה או לענות נכון על 60% מהשאלות בכל אחד מ-5 הפרקים של המבחן.

"די לעוול", קוראים המתמחים במכתבם לראשי מערכת המשפט. "זו לא אשמתנו שהשוק מוצף. זו לא אשמתנו שהמדינה לא השכילה להסדיר את רישיונות העיסוק בעריכת דין. לא מגיע לנו שישימו לנו רגל רגע לפני תום המסע. רוצים להסדיר את התחום? הקשו את תנאי הכניסה לפקולטות, עצרו את הקבלה לכמה שנים, הקשו את התנאים לקבלה להתמחות".

"למה לחוקק חוק המגביל את מספר המתקבלים לפקולטות למשפטים כשניתן פשוט לשאול שאלה קשה שתפחית את מספר העוברים? למה להתקין תקנות המקשיחות את התנאים לקבלה להתמחות, כשניתן לבלבל מאות מתמחים בסוגיות שכוחות אל שהועלו מן האוב", מלינים המתמחים.

לטענת המתמחים, מבחני הלשכה הם "משחק זיכרון" ומהווים כלי לסנן את הכניסה לשורות המקצוע, על ידי: "צמצום מספר עורכי הדין באמצעות שאלות בלתי אפשריות, קשות, נבזיות, קנטרניות ומערערות ביטחון".

באשר לוועדת הבחירות טוענים המתמחים כי "לא יושבים שם מומחים בניסוח שאלות רב ברירה, אלא קומץ משפטנים שאיננו יודעים מי הם, על פי איזה קריטריונים נבחרו, מטעם מי ובשל איזו אג'נדה".

המתמחים מבקשים לכנס ועדה ציבורית בלתי תלויה שתקבע כיצד יתקבל אדם ללשכה, מתוך ראייה עתידית של המקצוע ותוך שימת לב לתנאי השוק כיום ואשר יהיו בידיה סמכויות להמליץ המלצות בנושא.

בנוסף מבקשים המתמחים כי ציון העובר בבחינה הנוכחית יעמוד על 60 ולא 65, מתוך "הכרה בחריגותה, קשיותה, אי סבירותה ובשל אחוז הנכשלים הגבוה והציון הממוצע הנמוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker