הכירו את מנסחי הבחינה של לשכת עורכי הדין

בעקבות התוצאות הראשוניות של בחינות הלשכה, לפיהן כ-50% מהנבחנים נכשלו, מבקשים המתמחים להוריד את ציון הסף למעבר ■ בוועדה שמנסחת את 100 השאלות יושבים 9 משפטנים - מיהם?

הילה רז
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז
נורית רוט

התוצאות הראשוניות של מבחני ההסמכה ללשכת עורכי הדין שנערכו ביום חמישי ממשיכות להסעיר את המתמחים והסטודנטים למשפטים, ואלו כבר נערכים למאבק בלשכה.

השופטת אסתר דודקביץצילום: אתר בתי המשפט

אתמול נודע, כי לפי נתונים ראשוניים של חברת ההכנה למבחני הלשכה, מחשבות, כ-50% מבין 2,060 הנבחנים שניגשו למבחן נכשלו בו. אלו לא נתונים סופיים, וייתכן שאחוז העוברים יעלה אם שאלות מסוימות ייפסלו על ידי ועדת הבחינות, שתדון בערעורים שהוגשו על שאלות שהופיעו במבחן.

מבחן לשכת עורכי הדין מורכב מ-100 שאלות אמריקאיות. כדי לעבור אותו, יש לקבל ציון 65 ומעלה או לענות נכונה על 60% מהשאלות בכל אחד מחמשת הפרקים של המבחן.

"ישיבות בהתאם לצורך"

ועדת הבחינות מנסחת את הבחינה בכתב מטעם לשכת עורכי הדין על פי חוק, ואולם פעילותה וזהות החברים בה נותרו עד היום רחוקים מעין הציבור.

הוועדה מונה תשעה חברים: שלושה שופטים, שלושה פרקליטים מהמגזר הציבורי ושלושה עורכי דין מהמגזר הפרטי. הם אינם נבחרים לכהן בוועדה על פי תחומי ההתמחות שלהם. בראש הוועדה עומדת השופטת אסתר דודקוביץ, המכהנת כשופטת בבית המשפט המחוזי מרכז מאז יוני 2007. עמיתיה לשיפוט היושבים בוועדה הם השופטים משה ברעם ומיכאל קרשן. ברעם מונה במאי האחרון לכהונת שופט בפועל ורשם בבית המשפט המחוזי בירושלים. קרשן התמנה לפני כשנתיים לשופט בית משפט השלום בכפר סבא, וקודם לכן היה פרקליט במחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.

נציגי המגזר הציבורי הם עוה"ד ענר הלמן, בכיר במחלקת הבג"צים של פרקליטות המדינה, הנחשב לפרקליט מוערך; מיכל שרביט, פרקליטה בפרקליטות המדינה המועמדת באחרונה לתפקיד שופטת בבית משפט שלום בירושלים; וג'ויה שפירא מפרקליטות מחוז ירושלים.

נציגי המגזר הפרטי הם עוה"ד אורן פרסקי, שותף במשרד המסחרי הוותיק שמרון, מלכו פרסקי, המשמש בשנים האחרונות כיו"ר ועדת ההתמחות בלשכה; עו"ד עזריאל רוטמן, שותף במשרד נשיץ-ברנדס ופעיל ותיק במוסדות לשכת עורכי הדין; ועו"ד חנן גולדשמידט, לשעבר בכיר במרכז הארצי לבחינות והערכה שאחראי על בחינות הפסיכומטרי, וכיום עורך דין המתמחה בדיני משפחה וירושה.

חברי ועדת הבחינות מהמגזר הפרטי עמם ביקשנו לשוחח ולקבל הסבר על עבודת הוועדה, סירבו לפניותינו. עו"ד פרסקי הסביר את סירובו בכך ש"זה תפקיד סטטורי מיוחד, הוא לא שייך לפעילות הרגילה של הלשכה". לדבריו, "אנחנו עושים את מלאכתנו עד כמה שאנחנו יכולים על הצד הטוב ביותר".

שאלותינו ביחס לפעילות הוועדה, להרכבה ולשיקוליה בעת ניסוח הבחינה נענו על ידי לשכת עורכי הדין בלקוניות. "חברי הוועדה הנוכחית מונו במועדים שונים ותקופת כהונתם אינה זהה", מסרו מהלשכה.

באשר לשאלה כמה פעמים כונסה הוועדה לניסוח השאלון הנוכחי, התשובה היתה: "החברים בוועדה ניהלו מספר ישיבות בהתאם לצורך. הם עברו על השאלות ובדקו אותן ולאחר מכן התכנסו ודנו בכל שאלה בנפרד".

באשר לשאלה מה מנחה את הוועדה בבחירת השאלות לבחינה, השיבה הלשכה כי "על השאלות להיות מבוססות על החומרים לבחינה. שאלות מעשיות, שעונות על הכללים הבסיסיים שמתאימים למבחן רב-ברירה, בצורה שתבחן את קליטת החומר, הבנתו ויישומו". עוד נמסר כי הוועדה נעזרת לעתים בעורך לשוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker