נתונים ראשוניים: 50% מהניגשים לבחינות הלשכה של עורכי הדין נכשלו

הציון הממוצע לבחינה הוא 64 כאשר 65 הוא ציון עובר ■ בוגר אוניברסיטה הגדיר את הבחינה: "סיוט, למדתי המון, הבחינה היתה חריגה בקושי שלה"

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

נתונים ראשוניים של חברת ההכנה לבחינות לשכת עורכי הדין מצביעים על כך ששיעור העוברים את הבחינה שנערכה ביום חמישי האחרון עומד על קרוב ל-50%. אחוזי המעבר הרשמיים של הנבחנים עתידים להתפרסם בעוד כשבועיים על ידי לשכת עורכי הדין, ואולם גם הנתונים הללו עשויים להשתנות במידה וחלק מהשאלות ייפסלו לאחר בירור ערעורים שכבר הוגשו על ידי הנבחנים.

ביום חמישי האחרון ניגשו כ-2,060 נבחנים שסיימו שנת התמחות בעריכת דין למבחני לשכת עורכי הדין. לפי נתונים ראשוניים, הציון הממוצע של הבחינה הוא 64. כדי לעבור את מבחני הלשכה יש לקבל ציון של 65 ומעלה או לקבל ציון של 60% לפחות בכל אחד מחמשת חלקי השאלון. המשמעות של התוצאות הראשוניות הללו הוא שלראשונה מאז נערכים מבחני לשכת עורכי הדין במתכונתם הנוכחים אחוז העוברים את המבחן עלול להיות נמוך מ-50%.

צילום: TheMarker

לפי נתונים של חברת ההכנה למבחני הלשכה "מחשבות", אשר מבוססים על כ-90% מהנבחנים, אחוז העוברים הגבוה ביותר הוא מקרב בוגרי הפקולטות למשפטים של האוניברסיטה העברית ותל אביב. בקבוצת הדירוג השנייה מצויים בוגרי הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות חיפה ובר אילן, ואחריהן בדירוג בוגרי המרכז הבינתחומי והמכללה למינהל. ב"מחשבות" מציינים כי לפי נתוניהם בקרב בוגרי כל המכללות בולט אחוז נכשלים גבוה יחסית של למעלה מ-40%.

במועד המבחן של נובמבר אשתקד עמד אחוז המעבר על 70% מהנבחנים. מועד החורף של בחינות הלשכה נחשבים קשים יותר יחסית למועד האביב שבו עומדים בדרך כלל אחוזי המעבר על 80%-85%.

מיד לאחר שמסתיימת בחינת הלשכה משיבים עליה המומחים של שתי חברות ההכנה למבחני הלשכה, "מחשבות" ו"המתמחה", שפועלת כזרוע של לשכת עורכי הדין.

בוגר אוניברסיטה הגדיר את הבחינה "סיוט". לדבריו, "אני בוגר אוניברסיטה שעשה התמחות במשרד מעולה. למדתי לפי כל לוחות הזמנים של חברת ההכנה, קיבלתי במבחנים קודמים ציונים של 80 ומעלה, אבל הפעם היה קשה בטירוף. הבחינה היתה חריגה בקושי שלה".

נבחן אחר, בוגר המרכז הבינתחומי בהרצליה, שכרגע חושש שלא עבר את הבחינה, כינה את הבחינה "הזויה ולא חוקתית". לשיטתו, "יש פה פגיעה של המדינה, באמצעות אחד הגופים שלה, בחופש העיסוק של אלפי אנשים, רגע לפני שהם נכנסים לשוק. לא כך עושים הסדרה. זה לא תקין, לא צודק ולא הוגן".

בפורום משפטי סוער שמתקיים באינטרנט מאז יום חמישי, סבורים רבים כי מדובר בניסיון של לשכת עורכי הדין לסגור את שערי המקצוע. הנבחנים נערכים להיאבק בלשכה בשני מישורים: ראשית להציף את הלשכה בהשגות על תשובות רבות של שאלות. במסגרת זו יכולים נבחנים לטעון כי התשובה שהוגדרה על ידי לשכת עורכי הדין כתשובה הנכונה אינה בהכרח התשובה הנכונה היחידה מבין התשובות שהוצעו במבחן האמריקאי. ניתן להגיש השגה על כל שאלה ובלשכת עורכי הדין נערכות בדיקות וניתוחים של השאלות והתשובות ולעיתים מחליטים כי יקבלו יותר מתשובה אחת כנכונה או שיפסלו את השאלה. במקרה שהשאלה נפסלת מי שהשיב עליה לא נכון זוכה בנקודה. במידה והשגות רבות יתקבלו ייתכן ונבחנים שכיום מוגדרים כנכשלים יוכלו לעבור את הרף ולהצליח במבחן.

מאבק נוסף שמתגבש בקרב נבחנים נעשה במישור החוקתי, וממנו עולה כי בכוונת חלק מהנבחנים לעתור לבית המשפט נגד לשכת עורכי הדין בטענה לפגיעה בזכותם לחופש העיסוק.

חלק מהנבחנים קראו לקיים הפגנת מחאה השבוע, לדרוש מבחן חוזר בקרוב ואחרים מתכננים להיפגש על מנת לגבש את צעדיהם.

בפייסבוק נפתחה קבוצה "מבחני לשכת עורכי דין נובמבר 2011" שאליה הצטרפו עד היום (א') 122 אנשים. מארגן הקבוצה בפייסבוק ערך חישוב מהיר של הרווחים הצפויים לגישתו ללשכת עורכי הדין מכישלון הנבחנים. הוא כותב כי "מבחן הוגן משמעו מעט רווחים. מבחן הזוי, מטעה והייתי אומר לא הגיוני, משמעו מקסום רווחים". .הוא ממשיך ומונה את שורת המרוויחים "ושימו לב לחברות ההכנה - כל נכשל הוא רווח נקי. והרי אלו לא חברות לתועלת הציבור. אלו חברות למטרות רווח".

הוא מציע פתרון משלו: "אמרתם הפגנות לפני הכנסת? למה ללכת רחוק. בוא נלך ונדפוק בדלת של יו"ר הלשכה הנכבד ושל עוזריו - אלו שהאגרות שאנחנו משלמים להם את המשכורת".

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה כי "עדיין אין תוצאות רשמיות. הלשכה לא מתכוונת להתייחס לגורמים ספקולטיביים שמביעים את דעתם. כשיצאו תשובות רשמיות הלשכה תתייחס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker