צו לתפיסת חומרי מחשב נגד חברת היל עור של מורי ארקין

לטענת מנכ"לית היל עור לשעבר, תמר טננבוים, החברה התקינה במחשבה האישי תוכנות שליטה מרחוק ללא ידיעתה. שופטת בית הדין לעבודה, אורנית אגסי, נענתה לבקשתה והוציאה צו חיפוש ותפיסת נכסים לשרתי החברה

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב החליט באחרונה להיענות לעתירה למתן צו תפיסה של חומרי המחשב של חברת היל עור, לאחר שבמחשבה האישי של המנכ"לית לשעבר, תמר טננבוים, הותקנו תוכנות שליטה מרחוק ללא ידיעתה.

היל עור, שבשליטת מורי ארקין, מפתחת תרופות נגד פצעי עור וכוויות. טננבוים, רופאה וחוקרת בתחום העור, הקימה את היל עור ושימשה בה מנכ"לית עד לפיטוריה במאי השנה, בנימוק כי תיפקדה באופן שאינו משביע רצון. לפני כחצי שנה תבעה טננבוים את החברה בטענה כי פיטוריה נעשו בחוסר תום לב ובשל ניגוד אינטרסים של ארקין, המשקיע העיקרי בחברה.

בכתב התביעה טענה טננבוים כי פיטוריה נועדו לסלקה מדרכו של ארקין שמתכנן לרוקן את חברת היל עור מנכסיה ולקדם אינטרסים של חברה מתחרה שהקים.

מורי ארקין
מורי ארקיןצילום: מוטי קמחי

בבקשה שהגישה טננבוים באמצעות עו"ד נרדה בן צבי, טענה כי חשדה שגורם כלשהו חדר למחשב האישי שלה וביצע פעולות בקבצים האישיים שלה. לטענתה, מומחה בתחום המיחשוב אימת את חשדותיה ומצא שבמחשבה האישי הותקנו על ידי החברה תוכנות לשליטה ובקרה מרחוק, המאפשרות יכולת חדירה למחשב האישי והעברה של כל המידע המצוי בו ישירות למחשב של החברה.

השופטת אורנית אגסי ציינה כי פסק דין שניתן באחרונה על ידי נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, בפרשת איסקוב נגד הסתדרות העובדים, קובע איסור חמור על מעסיק לנקוט אמצעי ניטור, מעקב וחדירה במחשבו האישי של העובד ללא קבלת הסכמה מוקדמת ומפורשת ממנו.

אגסי נענתה לבקשתה של טננבוים למתן צו חיפוש ותפיסת נכסים (צו אנטון פילר). מדובר בחיפוש, תפיסה והעתקה של חומר מחשב המצוי בשרתי חברת היל עור, באמצעות שיבוט המידע המצוי בשרת והעתקתו למדיה מגנטית. החומר יופקד בכספת של בית הדין עד לדיון שיתקיים במעמד שני הצדדים. "מבלי לתפוס את המידע שנשמר ברשת של החברה, התובעת לא תוכל לשים את ידה על הגורם שביצע את החדירה למחשב האישי שלה, וקיים סיכוי ניכר שהחברה תשמיד את המידע שעל השרת", קבעה השופטת.

לדבריה, "הראיות שאותן מבקשת התובעת לתפוס חיוניות לצורך הכרעה בתביעה, באשר לחשדות שהעלתה בעניין זה עוד לפני פיטוריה, אשר הביאו את דירקטוריון היל עור לסבור כי העובדת מרגישה רדופה ולכן לא מתאימה לתפקיד".

לדברי השופטת, באם לא יינתן הצו, החברה עשויה למחוק את הקבצים שהעתיקה ממחשבה של התובעת ולא תישאר כל טביעת אצבע שלפיה ניתן יהיה לראות מי הוא זה שביצע את הפעולות במחשב של העובדת שהתגלו על ידי המומחה.

עוד אמרה השופטת כי קיים חשש ממשי להעלמת המידע שגובה בשרתי החברה, בפרט לנוכח העובדה שהמומחה מצא כי נעשו ניסיונות "טשטוש עקבות" לחדירה למחשבה ולקבציה האישיים של העובדת. (ס"ע 11-05-61826).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker