"הנזק הכלכלי בטל בשישים מול הנזק שנגרם לאדם שהוגש נגדו כתב אישום" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
וידיאו

"הנזק הכלכלי בטל בשישים מול הנזק שנגרם לאדם שהוגש נגדו כתב אישום"

(עדכון) עו"ד יעקב וינרוט לאחר זיכויו מעבירות שוחד והלבנת הון: "התיק הזה היה חסר יסוד וחסר בסיס" ■ בכיר רשות המסים לשעבר, שוקי ויטה, זוכה מעבירת שוחד והורשע בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים ■ הפרקליטות: העובדה שזיכויו של וינרוט הוא מחמת הספק מוכיחה שכתב האישום היה ראוי - נשקול את צעדנו

81תגובות

"הנזק הכלכלי בטל בשישים מול הנזק האחר שנגרם לאדם שהוגש נגדו כתב אישום. אני לא מאחל את זה לאף אחד" - כך אמר לפני הצהריים עו"ד יעקב וינרוט במסיבת עיתונאים שכינס לאחר זיכויו מעבירות של שוחד והלבנת הון.

וינרוט הוסיף כי "אנחנו חוזרים למשרד מחושלים יותר, רגישים יותר. היום אני מבין ברמה החווייתית מה עובר לקוח בדקות האלה, חשבתי שאני יודע אבל אחרי מה שעבר עלי - אני יודע באמת. המשפט אל תדון את חבריך עד שתגיע למקומו אינו סתם .. ואני הגעתי למקומם. אנחנו נמשיך מאותה נקודה וממקום טוב יותר. אנחנו מקווים שהשמש תזרח לא רק מהמקום שלנו אלא גם לשוקי ויטה, שיערער".

הדר כהן

וינרוט התייחס להתנהלות הפרקליטות במהלך המשפט: "בנאום הפתיחה הם אמרו איך שוקי ויטה יכול להעיז להידפק על דעתו של הליטיגטור מספר אחת. הם דיברו על הלקוחות, שאלתי על מי הם מדברים, על הדלת הזו דופקים חלכאים. הייתי סוגר את המשרד - לא הייתי מסוגל דקה אחת להיות עו"ד של VIP. זאת לא רק התנהגות שלי אלא התנהגות של כל המשרד. התיק הזה היה חסר יסוד וחסר בסיס".

בעניין הביקורת שמתח עליו בית המשפט, אמר וינרוט: "אין אדם שחף מביקורת והתרבות המשפטית היא שבית המשפט נותן את הדין ולא ההפך. אני יכול לומר שבית המשפט נתן לי יחס הגון והוגן". וינרוט סירב להשיב לשאלה האם כתב האישום נגדו לגיטימי והסתפק באמירה: "אני בראש שלי, אף פעם לא אצליח להכנס לראש של הפרקליטות".

וינרוט נשאל כיצד יעבוד מעתה מול פרקליט המדינה משה לדור - והשיב: "אני מופיע מולו לא כוינרוט מול לדור אלא כנושא תפקיד".

וינרוט גם ביקש להודות למשפחתו, לעורכי דינו ולכל מי שעמד לצדו: "אין לי מלים להודות להם. בשעות הקשות שלפני, עמדתי ובחנתי את עצמי ואתם מתארים לעצמכם מה עבר עלי. ויש שתי אלטנרטניביות. אחת, להתעטף ביגון העמוק, במתח העמוק או להתסכל החוצה ולראות מה מוביל אותו... ולחשוב אם זה מה שאתה עובר, מה עוברת אמא בבית החולים לידה באיכילוב, שצריכה לקבל תוצאות ביופסיה של הילד הקטן שלה. ואני לקחתי על עצמי, ואיני יודע איך לעשות את זה, לעמוד לצד אנשים אלה".

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל זיכה הבוקר את וינרוט מכל העבירות שיוחסו לו. בנוסף, זיכה השופט את פקיד שומה גוש דן לשעבר, שוקי ויטה, מעבירת לקיחת שוחד והרשיע אותו בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים.

השופט נויטל קיבל הבוקר את כל טענות ההגנה שהציג עו"ד יעקב וינרוט באשר לעבירת השוחד שיוחסה לו לפיה נתן לויטה שירות משפטי בתמורה סמלית או ללא תמורה כלל. השופט אמר בבית המשפט כי קיימת סבירות שבמשרדו של וינרוט לא נוהגים לקחת תשלום עבור טיפול משפטי מצומצם. יתרה מכך, לדברי השופט, פנייתו של וינרוט לרשויות האכיפה בדבר הסכם המס לארקדי גאידמק אינה מתיישבת עם עבירת השוחד שמתבצעת במחשכים. השופט נויטל כתב בהחלטתו: "אופן התנהלות וינרוט כלפי ויטה לא היה חריג או מיטיב".

הדר כהן

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "בית המשפט הרשיע את שוקי ויטה וקבע שהוא פעל בניגוד עניינים בוטה מול עוה"ד הפרטי שלו, יעקב וינרוט, ואף סטה מן השורה בעבורו, בכל הקשור בטיפול בלקוחותיו של וינרוט. בית המשפט קבע כי שיקול דעתו של ויטה הושפע שעה שהיה מצוי במצב ברור, עוצמתי, חוזר ונשנה, של ניגוד עניינים.

"במצב דברים זה היה גם היה מתעורר בליבו של האדם הסביר חשש סביר שפקיד השומה נוהג לפי דעה קדומה...היה מתעורר חשש סביר ואף חשש ממשי, שפקיד השומה לא יכול בנסיבות אלה לקבל החלטות בעניין לקוחותיו של עוה"ד על פי שיקולים עניינים 'נקיים' ממשוא פנים והשפעה זרה - כך קובע בית המשפט. בשל מעשים אלה הורשע ויטה בשלוש עבירות של הפרת אמונים.

"למרות אותו ניגוד עניינים מושחת, בחר בית המשפט לזכות את הנאשמים מעבירות שוחד, מחמת הספק. לדברי בית משפט עצמו, עולה כי נותרו בעינם סימני שאלה באשר למערכת היחסים האמתית בין השניים. בית משפט קבע כי לא ניתן לשלול מעבר לכל ספק סביר את ההסברים שסיפק עו"ד וינרוט בקשר למעשיו.

"הפרקליטות פעלה בתיק זה, כמו בכל תיק אחר, על פי המבחן המקובל, שהוא אחד ויחיד להגשת כתב אישום, הן לפשוטי עם הן לשועי ארץ, והוא הסיכוי הסביר להרשעה. מערכת תביעה שתפעל אחרת ותסטה מן המבחן המקובל תחטא לתפקידה וחובתה לנהוג בשיוויונית בין חשודים שונים ולהילחם בלא מורא ובלא משוא פנים בשחיתות הציבורית.

"העובדה שזיכויו של וינרוט הוא מחמת הספק מוכיחה שכתב אישום זה היה ראוי לבירור בבית המשפט, והפרקליטות לא תירתע להגיש כתבי אישום גם בעתיד מקום בו תשתכנע כי מוצדק לנהוג כך, לרבות במקרים שבהם אין ודאות מוחלטת לתוצאה של הרשעה, והכל - כרגיל - על בסיס שיקולים מקצועיים ועניינים בלבד. כאמור, הפרקליטות תלמד את הכרעת הדין ותשקול את צעדיה".

פרשת שוקי ויטה

וקנין עופר

בסוף דצמבר 2009 הגישה המדינה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד וינרוט ו-ויטה. וינרוט הואשם כי הכניס את עצמו למצב של ניגוד עניינים ב-2003, עת ייצג בהליכים שונים ובשכר טרחה מופחת את פקיד השומה שוקי ויטה - בזמן שויטה אישר הסכמי מס חריגים ללקוחותיו של וינרוט, בהם מיכאל צ'רנוי, ארקדי גאידמק והיהלומן דן גרלטר.

בעבור הסכמי מס אלה קיבל וינרוט כ-32 מיליון שקל שכר טרחה, שהופקדו בחברה פרטית שבבעלותו בחו"ל. לשיטת הפרקליטות, וינרוט סייע משפטית לוויטה כדי שהרשעה פלילית ישנה נגדו לא תפריע לקידומו. הצדדים מסכימים כי חלק מהטיפול בעניינים המשפטיים של ויטה היה בחינם, ואילו תמורת הליך לא ארוך בבית הדין לעבודה שילם ויטה לווינרוט 20 אלף שקל ב-20 תשלומים חודשיים. וינרוט הואשם בעבירות של שוחד והלבנת הון וויטה מואשם בקבלת שוחד מרמה והפרת אמונים.

לפי האישום, וינרוט הציע לגאידמק וצ'רנוי לכרות הסכמי מס כדי להקל עליהם בהתמודדות עם מערכות משפטיות שונות. לשיטת הפרקליטות, היתרון הגדול של צ'רנוי וגיאדמק בהסכמי המס היה השגת לגיטימציה עסקית וציבורית. המדינה טענה כי "ויטה היה מודע לצורך של וינרוט להשיג הסכמי מס חריגים. הוא גם היה מודע לכך שלוינרוט ולבני משפחתו היו אינטרסים בפקיד השומה".

בנוסף, הואשם וינרוט בעבירה על חוק איסור הלבנת הון, לפיה כדי להבטיח שכספיו של גיאדמק לא יתגלו ולא ייתפסו, פתח וינרוט חשבון נאמנות בבנק ורשם את עצמו כבעל החשבון ואת רו"ח זאב פלדמן כנהנה בחשבון, זאת מבלי לציין את גיאדמק כנהנה האמיתי בחשבון. לפיכך, הואשם וינרוט כי פעל במטרה להסתרת זהותו של גיאדמק כנהנה בחשבון הנאמנות, וכדי להבטיח את העברת כספי גיאדמק למטרות שונות, לרבות שכר טרחתו.

וינרוט יוצג על ידי פרופ' דוד ליבאי, נבות תל-צור, דן שינמן, נוית נגב ואיריס ניב סבאג שניהלה את רוב הדיונים בבית המשפט. ויטה מיוצג על ידי עורכי הדין אלון רון ומורן כרמון. כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין שרון כהנא, יפעת שטיין ורותם שגיא מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#