הותר לפרסום: כונס הנכסים חוקר את קריסת אגרקסקו

החקירה תנסה לברר מהו השימוש שנעשה במימון בסך של כ-55 מיליון שקל שהועבר על ידי המדינה לאגרקסקו טרם קריסתה

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

הכונס הרשמי של אגרקסקו, ד"ר דוד האן, פתח לפני מספר שבועות בחקירה מקיפה על אודות קריסתה הפיננסית של חברת "אגרקסקו" והגורמים לה, כך הודיע היום דובר משרד המשפטים.

חובותיה של אגרקסקו , חברת היצוא החקלאי הגדולה בישראל,נאמדים כיום ב-174 מיליון יורו. בחודש ספטמבר הוכרז על פירוקה לאחר כחודשיים בהן התנהלה תחת צו שהקפיא את ההליכים המשפטיים נגדה.

פירוק החברה הוביל למכירת נכסיה, שכוללים נכסי נדל"ן המוערכים בעשרה מיליון יורו, ויתרות מזומנים מפעולות שבוצעו בעבר, המוערכות ב-29.9 מיליון יורו.

פעולות החקירה, ננקטות בשיתוף עם מפרקי החברה, בהתאם להחלטת סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופטת ורדה אלשיך.

בהחלטה מיולי השנה קבעה אלשיך כי חקירה מעמיקה וממצה של נסיבות הקריסה הינה הכרחית, ובפרט חקירה בנושאים הבאים: דרכי הניהול והשימוש בכספים בחברה, טיב ההחלטות שהתקבלו והמינויים שנעשו בחברה, בדיקה להיכן נעלמו ונבלעו הסכומים שהושקעו בחברה בעבר, רישומים פנימיים המעלים תמיהות  וחשדות נוספים, חלקם לכאורה חמורים אף יותר.

לאור זאת, אישר בית המשפט בראשית חודש ספטמבר את בקשת הכונס הרשמי לקיים חקירה מקיפה בעניין קריסתה של אגרקסקו. החקירה לפי הודעת הכנ"ר מתמקדת בשאלת המעורבות והאחריות האפשרית של ממלאי תפקידים בכירים בחברה לאובדן ערכה הכלכלי והסבת נזק לנושיה, ותבחן את מידת הפיקוח שהתקיימה, עובר לקריסה, על ממלאי התפקידים בחברה.

החקירה תנסה לברר מהו השימוש שנעשה במימון בסך של כ-55 מיליון שקל שהועבר על ידי המדינה לאגרקסקו טרם קריסתה, ולעמוד על פשרו של הסכם חכירת האוניות אשר הסב לחברה הפסדים ניכרים.

מהכונס הכללי נמסר כי במסגרת החקירה, תפס הכונס הרשמי בערב חג הסוכות במשרדי החברה את מאגרי המידע הממוחשבים של החברה, מסמכים, תכתובות ותרשומות.

בית המשפט נעתר בתחילת השבוע לבקשת הכונס הרשמי והסיר את צו איסור הפרסום והחיסיון שחל על החקירה.

החקירה מבוצעת באמצעות משרד רואי-החשבון "דרור אביב" ומרוכזת מטעם הכונס הרשמי על-ידי עו"ד רותי מזרחי ורו"ח ציפי קליין. לכשיוגשו ממצאי החקירה, הם יילמדו בקפידה על ידי צוות הכונס הרשמי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker