נורית רוט

עו"ד איתן ארז, הנאמן לנכסי איש העסקים אלי רייפמן, שהורשע באחרונה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה, הגיש בקשה לבית המשפט לאשר לו להגיש תביעה על סך 200 מיליון שקל נגד חברת אמבלייז, אותה ייסד רייפמן ואף עמד בראשה; ונגד 12 חברי הדירקטוריון שלה, ונושאי תפקידים אחרים בחברה.

לדברי הנאמן, אמבלייז הציגה לאורך השנים האחרונות מצגי שווא שונים, העבירה דיווחים לא נכונים לבורסה בלונדון (שם היא נסחרת) ולציבור המשקיעים, בכל הנוגע לאחזקותיו של רייפמן במניות החברה, ובכך גרמה נזק רב לנושיו של רייפמן ולציבור המשקיעים בכלל. אמבלייז, נטען בבקשה, הציגה במשך שנים רבות את רייפמן כבעל שליטה ובעל מניות עיקרי בחברה, אולם בפועל, כפי שהסתבר מאוחר יותר, לא היו לרייפמן מניות בחברה.

צילום: מוטי קמחי

"אמבלייז הציגה מצגי שווא שונים ואף ביצעה דיווחים לא נכונים לציבור (לרבות דיווחים לבורסה בלונדון) בכל הנוגע לעניין אחזקותיו של פושט הרגל במניות החברה, ולמעשה הציגה משך שנים רבות את אלי רייפמן [גם במאזניה] לכולי עלמא כבעל השליטה ו/או כבעל מניות עיקרי בחברה.... כיום נעלה מכל ספק כי נושי פושט הרגל הסתמכו במישרין או בעקיפין על מצגי המשיבה שנחזו בעיניהם כאמינים ולכן סברו שבידי פושט הרגל נכסים ניכרים, בדמות מניות חברת אמבלייז, ולאור האמור, העמידו לרשות פושט הרגל כספים ניכרים בלי היסוס", נטען בבקשה.

בנוסף לחברת אמבלייז, מבקש עו"ד ארז לתבוע אישית את יו"ר הדירקטוריון נפתלי שני, חברי הדירקטוריון, משרד ארנסט אנד יאנג ישראל - קוסט פורר גבאי את קסירר, המשמש כרו"ח של החברה, היועץ המשפטי של אמבלייז עו"ד ארנון גיצלטר, ומזכירת החברה.

לדברי עו"ד ארז, היועץ המשפטי של אמבלייז העניק בכתב אישורים שונים לנושים ואף לקח חלק אקטיבי במו"מ להענקת הלוואות ואשראים לרייפמן, כאשר הנושים הסתמכו על המצג שהוא הציג להם. עו"ד גיצלטר, לדברי עו"ד ארז, אף אישר בכתב לאיש העסקים שלי נרקיס, אחד מנושיו של רייפמן, בשנת 2008, כי הוא מחזיק בנאמנות את מניותיו של רייפמן באמבלייז, וכי יחזיק בהן בנאמנות עד להחזר החוב או עד שיוחלט להעביר את המניות על שם נרקיס. זאת, נטען, כאשר כבר ב-2006 היה ידוע לאמבלייז כי לרייפמן אין כבר מניות בחברה.

לגבי חלקו של משרד רואי החשבון, נטען בבקשה כי דוחות ומאזנים כספיים אשר נערכו ובוקרו ע"י משרד קוסט-פורר גבאי (Ernst & Young ישראל) בשנים שלאחר 2006, הראו כי רייפמן עודנו בעל מניות מרכזי בחברה, וזאת לאחר שאמבלייז עצמה רכשה את מניותיו בעבור כ-70 מיליון דולר.

לדברי עו"ד ארז, הציבור ונושיו של רייפמן הסתמכו על מצגי חברת אמבלייז, על מאזניה ודיווחיה לבורסה, ולכן סברו שרייפמן מחזיק במניות של אמבלייז. כתוצאה מכך, העמידו הנושים לרשות ריפמן הלוואות בסכומי עתק. לדבריו, מצגים אלה של אמבלייז היו מטעים.הנאמן טוען עוד בבקשה, כי הליך דומה לזה בו הוא מבקש לנקוט נגד החברה ונושאי המשרד בה, ננקט בהצלחה בארה"ב על ידי הנאמן לנכסי פושט הרגל ברנרד מיידוף (עו"ד ארווינג פיקארד) אשר תבע מיליארדי דולרים מבנק פי ג"יי מורגאן.

הנאמן מבסס חלק מטענותיו בבקשה על עדויות שעלו מההליך הפלילי בו הורשע רייפמן לאחרונה ונדון ל-4 שנות מאסר בפועל. לדבריו, מתכתובת בין מזכירת החברה לעו"ד גיצלטר עולה כי הדיווחים שהעבירה אמבלייז לציבור ולבורסה לא עלו בקנה אחד עם כמות המניות שבידי רייפמן, והחברה לא עשתה מאום על מנת למנוע הטעיית הציבור. בנוסף מציין עו"ד ארז, כי אמבלייז דיווחה לבורסה בלונדון דיווח שיקרי בדצמבר 2008 לפיו רייפמן משכן 17.3 מיליון מניות.

עוד מציין הנאמן כי בשנת 2006 קנתה אמבלייז מניות של רייפמן ב-70 מיליון דולר. לדבריו, עצם מעורבותה הפעילה של אמבלייז בענייני רכישות המניות של רייפמן הביאו לדיווחים על כך שרייפמן הינו בעל השליטה ובעל המניות הגדול ביותר, ועל כך התבססו הנושים במתן ההלוואות לרייפמן.

עוד נטען, כי למרות שכבר ב-2006 ידעה אמבלייז כי אין לרייפמן כל מניות בחברה, היא ניפקה בשנים 2007 ו-2008 תעודות מניה פיזיות המעידות כי רייפמן אוחז במיליוני מניות בחברה.כשהגיעו הנושים עם תעודות אלה להצביע באסיפה כללית התחוור להם כי התעודות אינן שוות את הנייר עליו הן כתובות.

ארז מונה לנאמן של רייפמן ב-2009, לאחר שניתן נגדו צו כינוס נכסים. ביולי 2011 הוכרז רייפמן כפושט רגל. עו"ד ארז מציין בבקשה כי נכון להיום המחו לו את זכותם להגשת התביעה 15 נושים של רייפמן, אשר היקף תביעתם נגד אמבלייז נאמד בכ-182 מיליון שקל. נושים אלו הביעו את הסכמתם המלאה להגשת התביעה לרבות התחייבות לתשלום הוצאות ההליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker