פרשת אנגולה גייט: נדחתה תביעה אזרחית נגד גאידמק

שותפיו לשעבר של גאידמק, שהגישו את התביעה, טוענים כי הוא חייב להם מיליוני דולרים שהרוויח בעסקה עם ממשלת אנגולה

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

ניצחון נוסף לארקדי גאידמק בפרשת אנגולה גייט: בית המשפט המחוזי בירושלים מחק שלשום תביעה שהוגשה נגדו על ידי שותפיו לשעבר, הצרפתי פייר פאלקון והרוסי ויטלי מלכין, שבה נטען כי הוא חייב להם מיליוני דולרים בעקבות כספים שהרוויח בעסקה עם ממשלת אנגולה.

בתביעה שהגישו במארס 2009 פאלקון ומלכין (שבינתיים פרש מהתביעה), באמצעות חברת אוטווה אינווסטמנט לימיטד, נטען כי כי גאידמק רקם ב-1995 עסקה להפחתת החוב של אנגולה לרוסיה מ-6.4 מיליארד דולר ל-1.5 מיליארד דולר. לשם ביצוע החזרי החוב נתנה אנגולה 31 שטרי חוב של כ-48 מיליון דולר האחד.

גאידמק, לפי הנטען, הקים את חברת אבלון שרכשה את שטרי החוב מרוסיה בהנחה של 50%, שטרי החוב הושמו בחשבון נאמנות בבנק UBS בשווייץ, והוסכם שישוחררו רק בתמורה לתשלום במזומן. גאידמק פדה 15 שטרי חוב בעזרת מימון של משקיעים. כדי לפדות את שאר השטרות, נטען, פנה גאידמק לנשיא אנגולה וביקש ממנו להעביר 618 מיליון דולר לחשבון בנק בקפריסין. הנשיא העביר את הסכום, ואולם גאידמק פדה שמונה שטרי חוב בלבד ושמר כמחצית מהכסף לעצמו.

לטענת השותפים, גאידמק רוקן את החברה מנכסיה, הותיר את המניות חסרות ערך והעלים מהם את חלקם בעסקה. הם ביקשו בתביעה כי גאידמק וחברת אבלון שבבעלותו יחשפו בפניהם את כל המסמכים כדי שיוכלו לבדוק את התנהלותו הכספית של גאידמק.

גאידמק טען, באמצעות עוה"ד איל רוזובסקי וסיון רמות ממשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות', כי יש למחוק את התביעה משום שאינה עומדת במספר תנאי סף. בין השאר כי היא אינה מגלה עילה כנגדו, כי התובעים, ובראשם אוטווה, לא הוכיחו יריבות בינם ובין גאידמק וכי המרצת הפתיחה אינה נתמכת בתצהיר ערוך כדין.

השופטת אורית אפעל גבאי קיבלה את טענותיו של גאידמק והורתה על מחיקת התביעה מנימוקים פרוצדורליים. היא קבעה כי התביעה אינה מגלה עילה נגד גאידמק וכי היא אינה נתמכת בתצהיר לפי התקנות. "לא צורף ולו בדל ראיה הן להוכחת בעלותה של אוטווה במניות החברה והן להבהרת האופן שבו מייצג פלקונה את אוטווה כפי שנטען. המביא ענינו לפני בית המשפט, במיוחד שמדובר בתאגיד זר וכאשר העניין נשוא התובענה על פניו עמוס זיקות זרות, כך שהקשר בינו ובין מדינת ישראל אינו נקי מספקות, צריך לעשות כן בצורה ברורה ונהירה", קבעה השופטת.

לפני כחצי שנה הודיעה הפרקליטות הצרפתית כי היא אינה מתכוונת לערער על זיכויו של גאידמק בפרשת "אנגולה גייט". במסגרת הפרשה נחקר גאידמק בצרפת ובשוויץ בחשד להלבנת הון ולעבירות נוספות. משפטו של גאידמק בעבירות הלבנת הון בפרשת סניף הירקון של בנק הפועלים עדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker