תובעים בהוצאות

הגשתם תביעה בסכומי עתק? בית המשפט יתבע ממכם הוצאות משפט בלתי אפשריות

עו"ד אלון שפיצר ועו"ד אמיר טנא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד אלון שפיצר ועו"ד אמיר טנא

ביום 11.10.11 ניתן על ידי כב' השופט שאול מנהיים (בבית המשפט המחוזי מרכז) פסק דין בתביעה בעניין אורלי טל נ' האוניברסיטה הפתוחה.

בתביעתה טענה הגב' טל להפרת זכויותיה, ושימוש שלא כדין מצד האוניברסיטה הפתוחה במודל פדגוגי שהגתה ללימודי חשבונאות. היא העמידה את תביעתה על סך של 3,172,000 שקל.

בית המשפט דחה את תביעתה וקבע, בין היתר, כי לפי סעיף 5 לחוק זכות יוצרים, תשס"ז-2007, רעיון אינו זוכה להגנת החוק, וכי הגנה זו ניתנת רק לביטויו בצורה כלשהי, באופן שלא הוכח על ידי התובעת.

התובעת חויבה בתשלום הוצאות בסך 200,000 שקל.

פסק דין זה הינו פסק הדין האחרון בשורה של פסקי דין אשר ניתנו בחודשים האחרונים, ובהם נפסקו הוצאות משפט גבוהות מאוד כנגד תובעים אשר תביעתם נדחתה. הגשת תביעות על סכומי עתק, לעיתים ללא כל בסיס עובדתי ומשפטי ולעיתים ללא כל פרופורציה לנזק האמיתי, הפכה לרעה חולה במערכת המשפט העמוסה ממילא.
פעמים רבות אנו נתקלים בטענות של לקוחות האומרים "נתבע על 500,000 שקל, נתפשר כבר על 100,000 שקל".

גישה זו הינה שגויה ביסודה, שכן הגשת תביעה מנופחת יש בה בכדי לקומם ובסופו של יום אם תידחה התביעה ייפסקו הוצאות משפט כבדות כנגד התובע.

אנו סבורים כי יש לבחון כל תיק לגופו, ולהגיש תביעה בגין מלוא הנזקים שנגרמו לתובע ובגין כל הסעדים להם זכאי התובע - וזאת מבלי לנפח את התביעה ללא כל פרופורציה לנזק האמיתי.

עניין זה קיבל ביטוי גם בפסק הדין של כב' השופט אחיקם סטולר (בית המשפט המחוזי מרכז) בעניין המרכז להוראה דיפרנציאלית בע"מ נ' אופנהיים.

בתביעה זו, שעסקה בהפרת זכויות יוצרים בחוברות לימוד, דרשו התובעים פיצוי בסך 1,632,000 שקל. בנוסף הוסיפו התובעים שלל עילות משפטיות אחרות לכתב התביעה.
משרד החינוך הגיש תביעה שכנגד, ודרש להצהיר כי הזכויות הינן שלו וזאת מתוקף היותו המעביד של התובעת בשנים בהן נוצרו.

ביהמ"ש דחה את התביעה, קיבל את התביעה שכנגד והורה לתובעות לשלם הוצאות משפט בסך של 100,000 שקל.

נראה, כי ההוצאות הגבוהות שנפסקו כנגד התובעות בשני המקרים הללו, נגזרות מגובה התביעה אשר הגישו.

המלצתנו היא, כי אדם המתכוון להגיש תביעה ייוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום, וייבחן את סיכויי תביעתו אל מול הסיכונים הכרוכים בדחיית התביעה.

עורכי הדין אלון שפיצר ואמיר טנא שותפים במשרד ביסטריצקי, טנא, שפיצר המתמחה בזכויות יוצרים ובמשפט מסחרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker