ביום שני הבא: הכרעת הדין של יעקב וינרוט ושוקי ויטה

וינרוט מואשם כי הכניס את עצמו למצב של ניגוד עניינים ב-2003, עת ייצג בהליכים שונים ובשכר טרחה מופחת את פקיד השומה שוקי ויטה - בזמן שויטה אישר הסכמי מס חריגים ללקוחותיו של וינרוט

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

בית המשפט המחוזי בתל אביב ימסור ביום שני הבא, 31 באוקטובר, את הכרעת דינם של עו"ד ד"ר יעקב וינרוט ובכיר רשות המסים לשעבר, שוקי ויטה.

יעקב וינרוטצילום: קמחי מוטי

בסוף דצמבר 2009 הגישה המדינה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד וינרוט וויטה. וינרוט מואשם כי הכניס את עצמו למצב של ניגוד עניינים ב-2003, עת ייצג בהליכים שונים ובשכר טרחה מופחת את פקיד השומה שוקי ויטה - בזמן שויטה אישר הסכמי מס חריגים ללקוחותיו של וינרוט, בהם מיכאל צ'רנוי, ארקדי גאידמק והיהלומן דן גרטלר. בעבור הסכמי מס אלה קיבל וינרוט כ-32 מיליון שקל, שהופקדו בחברה פרטית שבבעלותו בחו"ל. לשיטת הפרקליטות, וינרוט סייע משפטית לוויטה כדי שהרשעה פלילית ישנה נגדו לא תפריע לקידומו.

הצדדים הסכימו כי חלק מהטיפול בעניינים המשפטיים של ויטה היה בחינם, ואילו תמורת הליך לא ארוך בבית הדין לעבודה שילם ויטה לווינרוט 20 אלף שקל ב-20 תשלומים חודשיים. וינרוט מואשם בעבירות של שוחד והלבנת הון. ויטה מואשם בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

לפי כתב האישום, וינרוט הציע לגאידמק וצ'רנוי לכרות הסכמי מס כדי להקל עליהם בהתמודדות עם מערכות משפטיות שונות. לשיטת הפרקליטות, היתרון הגדול של צ'רנוי וגאידמק בהסכמי המס היה השגת לגיטימציה עסקית וציבורית. המדינה טענה עוד כי "ויטה היה מודע לצורך של וינרוט להשיג הסכמי מס חריגים. הוא גם היה מודע לכך שלוינרוט ולבני משפחתו היו אינטרסים בפקיד השומה".

בתגובה לכתב האישום פירטו עורכי הדין של וינרוט את הפרקטיקה הנקוטה במשרדי עורכי דין בנוגע לגביית שכר טרחה. לא בכל מקרה קובעים שכר טרחה מראש, נאמר, ואין נוהגים לגבות שכר טרחה עבור כל פעולה ופעולה בנפרד.

טענתו העיקרית של וינרוט היתה כי "בישראל קיים דפוס שבו עורכי דין פרטיים מספקים סיוע משפטי לאנשי ציבור כמעט בחינם או תמורת שכר טרחה צנוע ביותר. הם עושים זאת כדבר שבשגרה וחלילה לא מתוך מניעים של שחיתות". בנוסף טען וינרוט כי ויטה לא נתן כל הטבות לוינרוט או ללקוחותיו, וכי פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה דאז אליקים רובינשטיין ונציבת מס הכנסה דאז טלי ירון אלדר ידעו ב-2003 שוינרוט מייצג את ויטה בעוד שלקוחות אחרים שלו נמצאים במגעים עם מס הכנסה.

גם ויטה הכחיש כל קשר לעבירות. "ויטה לא קיים כל מערכת יחסים עם וינרוט, וכל התיאורים בכתב האישום על יד רוחצת יד מוטעים ומנותקים מן המציאות. ויטה ידע היטב כי וינרוט אינו עוסק בייצוג נישומים בפני פקידי השומה, והיה ברור לו כי בכל הנוגע לכריתת הסכמי המס, רו"ח זאב פלדמן הוא המייצג של הנישומים הנזכרים", נטען בתשובה לכתב האישום. התיק נגד פלדמן נסגר בינואר 2010 בשל חוסר ראיות מספיקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker