מלקחי הסכסוך במשפחת עופר: כך תמנעו קרבות ירושה באמצעות צוואה

חתימתו של יולי עופר על צוואתו בנוכחות עדים לא הצליחה למנוע סכסוך משפטי במשפחתו לאחר מותו; מומחים ממליצים איך למזער האפשרות לשינוי הצוואה לאחר המוות

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
הילה רז

>> עד לפטירתו בגיל 87, חווה יולי עופר סכסוכים משפחתיים רוויי יצרים וממון, וראה כיצד ילדים של חבריו לעסקים מתקוטטים בבתי המשפט ומחוצה להם ומטילים רפש איש באחיו במהלך קרבות על הצוואה של הוריהם. סודות משפחתיים ועסקיים, שיחות אינטימיות, דעות, אהבות, החלטות ומהלכים, נפרשו כולם בדיונים משפטיים שפרנסו עשרות עורכי דין והותירו את בני המשפחה מנוכרים זה לזה.

דוגמה למלחמה עקובת דיונים משפטיים היתה במשפחתו של שאול אייזנברג המנוח, ממנו רכשו האחים סמי ויולי עופר את השליטה בחברה לישראל ששלטה בצים, כימיקלים ישראל, בתי הזיקוק לנפט ועוד. ירושתו של אייזנברג הוערכה בכ-600 ועד 900 מיליון דולר והמאבק המשפטי של הבן ארווין על חלקו בירושה הוביל את המשפחה לשש שנות התדיינות משפטית סבוכה.

עופר שאף למנוע מילדיו ריבים כאלה. הוא הצטייד בצמרת עורכי הדין הישראלית וערך את צוואתו בפני עו"ד צבי אפרת, פרקליט ותיק ומוערך. פרקליטיו עשו כל מאמץ כדי להבטיח שהצוואה שחתם בפניהם לא תשתנה בבית המשפט ורצונו האחרון של לקוחם, כפי שהובע בצוואה, יקוים במלואו. מקורבים למשפחה מציינים כי הצוואה נערכה בכתב בהתאם לכל כללי הדין. הצוואה קבעה עקרונות פשוטים יחסית של חלוקה ולפיהם הבת ליאורה ירשה את עיקר נכסיו העסקיים של יולי עופר ובהם השליטה בחברת עופר השקעות שמחזיקה במניות בבנק מזרחי טפחות, במליסרון ובריטיש ישראל ובחלק מחברות הספנות של המשפחה. הבן דורון הודר מהצוואה האחרונה של אביו שנערכה לפני כשלוש שנים.

עו"ד קארין פילוסוף זרניצקי

לפי עדותו של איתן ורטהימר, יו"ר ישקר ומיליארדר בפני עצמו, שנכח בעת חתימתו של עופר על צוואתו - עופר היה צלול וידע בדיוק מה רצונו. נוכחותו של ורטהימר, אדם ישר וישיר, חכם ונטול אינטרסים אישיים בעניין ירושתו של עופר האב, אמורה היתה לאותת למי שראו עצמם כיורשים פוטנציאליים כי מוטב להם לקבל את הצוואה כלשונה ולא לנסות להילחם בה בבתי המשפט.

בניגוד לעמדה שהביעו מקורביו של דורון עופר לפיה יולי עופר עבר אירוע בריאותי קשה שפגם ביכולתו להבין את צוואתו האחרונה, ורטהימר נחוש בעמדתו כמי שחזה במועד החתימה על הצוואה כי יולי עופר הבין היטב על מה הוא חותם ורצה בכך. ורטהימר ציין כי בנוסף לו, במעמד חתימת הצוואה נכחו שני רופאים. בכך ביקשו עורכי הדין לתעד את מצבו הבריאותי של עופר ולהציג אם יצטרכו חוות דעת מומחים לעניין כשירותו המשפטית של עופר האב.

קודם כל - עריכת צוואה מסודרת

הניסיונות של יולי עופר ועורכי דינו להימנע ממלחמת ירושה לא צלחו וכעת נדרש בית המשפט לענייני משפחה להכריע בנוגע למימוש הצוואה האחרונה של עופר. האם ניתן להימנע מסכסוכי ירושה? עורכי הדין המומחים לדיני ירושה ומשפחה יסכימו שלא ניתן למנוע את האפשרות לחלוטין, מאחר שלא ניתן למנוע מאדם להגיש תביעה, אך ניתן למזער את האפשרות לכך.

עו"ד אריה ליבוביץ

לדברי עו"ד קארין פילוסוף זרניצקי ממשרד זרניצקי ויסמן, "הדרך היעילה ביותר להימנע מקרבות ירושה היא קודם כל באמצעות עריכת צוואה מסודרת העומדת בדרישות הדין והפסיקה. כשהמוריש איננו מעוניין לבצע חלוקה שוויונית יש להקפיד על קיומה של צוואה בכתב, שתתייחס לכלל הנכסים, תיערך בפני שני עדים בלתי תלויים, שיוכלו להעיד כשיידרשו לכך".

פילוסוף זרניצקי ממליצה למצווה במקרה שבו הוא מנשל מהירושה את אחד מיורשיו הטבעיים להתייחס לכך בצוואתו ולהסביר את הטעמים לכך. לדבריה, "ככל שסוגיה זו תהיה ברורה במסמך הצוואה, כך זה עשוי למנוע התפתחות של קרבות ירושה שכן יש הסבר, לטוב ולרע, בנוגע לרצון המוריש. שופטים שדנים בענייני ירושות מבקשים להתחקות אחר רצונו של המוריש ולכבדו ולכן ככל שהטעמים לנישול יורש טבעי, כמו ילד או רעיה, יהיו ברורים יותר, בית המשפט ייטה לקיים את הצוואה".

כדי להימנע מטענות לפיהן המוריש לקה בבריאותו הנפשית, הפיזית או השכלית ומצבו נוצל על ידי אחרים לצורך החתמתו על צוואה, ממליץ עו"ד רונן דליהו להקליט צוואות כך שסרט הצילום יהווה הוכחה נוספת לאמינותה.

עו"ד שירי מלכה

עו"ד שירי מלכה מוסיפה כי כדי להעלות טענה לפיה עופר לא היה כשיר מבחינה משפטית לערוך צוואה, בנו יצטרך להציג הוכחה רפואית לכך. "אם דורון עופר יטען טענה זו, הוא יצטרך לגבות אותה בחוות דעת רפואיות שיתמכו בה, וסביר שבית המשפט ימנה מומחה רפואי מטעמו שיבחן את מצבו הרפואי והקוגניטיבי של המנוח בעת החתימה על הצוואה", היא אומרת.

עופר חתם על צוואתו האחרונה בנובמבר 2008. מקורבים למשפחה ציינו כי שבעה חודשים קודם לכן הוא חתם על צוואה אחרת שבה חילק את ירושתו באופן שוויוני בין שני ילדיו. השינוי המשמעותי בצוואה לטובתה של הבת ליאורה פותח בפני הבן דורון את האפשרות לטעון בבית המשפט כי בפרק הזמן שבין שתי הצוואות השפיעה לכאורה ליאורה על אביה באופן פסול ולחצה עליו לשנות את הצוואה לטובתה.

עו"ד נורית פיש מציינת כי הכלל בבתי המשפט לענייני משפחה הוא שיש לכבד את רצון המת ולכן בית המשפט נוטה שלא לבטל צוואות והוא יעשה זאת במקרים קיצוניים. היא מסבירה כי "במקרה שבו העדיף המצווה את אחד הילדים שטיפל בו על פני האחרים, יצטרך השופט לקבוע אם מדובר בהכרת תודה או בניצול מצב של תלות מוחלטת. אם יוכח כי מדובר במילוי רצונו של אותו יורש ולאו דווקא רצון חופשי של המצווה ייתכן והצוואה תבוטל". מלכה מעריכה כי במקרה של יולי עופר יהיה קשה עד בלתי אפשרי להוכיח טענה שכזו.

עו"ד אריה ליבוביץ, מומחה מס ונאמנויות, ממליץ לאנשי עסקים שלא לדחות את עריכת צוואתם לגילאים מבוגרים ולהשתדל לערוך העברת נכסים מסודרת כבר בשנות ה-50-60 לחייהם. הוא מספר כי פעמים רבות משתמש מייסד של עסק בשלב הירושה ככלי לחיסול חשבונות עם חלק מילדיו שלדעתו נהגו בו שלא כדין.

עו"ד רונן דליהו

לדבריו, "גם אם זו אחת ממטרות המוריש עליה להיעשות בשלב מוקדם ולא בשינוי חפוז של צוואה קיימת. מקרה כזה מזמין באופן טבעי טענות באשר לכשרות הצוואה וסכסוכים ארוכים בתוך המשפחה. התחשבנות כזו יכולה להיעשות שנים רבות לפני המוות, זאת גם מבלי לעדכן את כלל היורשים, בין אם הדבר נעשה על ידי העברת הבעלות בעסק כולו לחברות נאמנות, בין אם על ידי צוואה, הנערכת לאחר בדיקת רופא ובנוכחות עדים ולפעמים אפילו כאשר ברקע ישנה הקלטת וידאו של המצווה שבה ניתן לראות שהוא שקול בדעתו ואף מסביר את שיקוליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker