השפעת הוצאות המימון על הפירמידה

ההמלצה של ועדת הריכוזיות תפגע בכדאיות המינוף של חברות אחזקות

אמנון רפאל
שלומי לזר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון רפאל
שלומי לזר

>> בגל הוועדות האחרון היתה המלצה שלא זכתה לפרסום רב. הוועדה להגברת התחרותיות במשק (ועדת הריכוזיות) הציעה להגביל את ניכוי הוצאות המימון של חברות אחזקות בעת חישוב הכנסתן החייבת. ההמלצה תקטין את היכולת של חברות אחזקות ממונפות להחזיר הלוואות, ולכן גם את הרווחיות שלהן.

בדרך כלל מותרות הוצאות מימון שוטפות בניכוי כנגד ההכנסה, ובכך הן מקטינות את ההכנסה החייבת שעליה משולם המס. עם זאת, פקודת מס הכנסה קובעת כי כאשר נישום מפיק הכנסה פטורה ממס או ששיעור המס עליה נמוך מהשיעור הרגיל - הכנסה "מועדפת" בלשון הפקודה - יש לייחס להכנסה המועדפת חלק מהוצאותיו. ייחוס הוצאות להכנסה המועדפת מקטין את ההוצאות המותרות בניכוי כנגד ההכנסה החייבת בשיעורי מס רגילים, וממילא מגדיל את ההכנסה החייבת באותם שיעורי מס - והמס גדל בהתאם.

דיווידנדים שמשלמת חברה תושבת ישראל לחברה תושבת ישראל אינם באים בכלל בגדר בסיס המס, לכן הם אינם בגדר הכנסה מועדפת. הסיבה להוצאת הדיווידנד מבסיס המס פשוטה: החברה שמחלקת את הדיווידנד משלמת מס חברות. כשהיא מחלקת דיווידנד לחברה אחרת, אין טעם להטיל עליו מס, שכן המס יוטל כשהוא יגיע לידי הבעלים האולטימטיביים, כלומר ליחידים שמחזיקים במניות החברה שבתחילת שרשרת החברות. אילו הוטל המס על כל דיווידנד שעובר בכל שרשרת החברות, לדוגמה מחברה נינה לחברה נכדה וממנה לחברה בת ולחברה אם, לא היה נותר כל דיווידנד לחלוקה לבעלים היחידים של החברה האם.

כשהדיווידנד אינו נכלל בבסיס המס של חברה ולאותה חברה הוצאות מימון שהיא מנכה כנגד הכנסתה השוטפת, מוקטנת ההכנסה החייבת במס של אותה חברה בד בבד עם הנאתה מדיווידנד שעליו אין היא משלמת מס.

ועדת הריכוזיות, בראותה את המינוף הגבוה של חברות האחזקות, סברה שזהו מצב לא ראוי. לכן המליצה כי הוצאות מימון ייוחסו לדיווידנד שכלל אינו בא בבסיס המס ולא ישמשו להקטנת ההכנסה החייבת במס. עוד המליצה הוועדה כי אם הוצאות המימון עלו על סכומי הדיווידנד, תתווסף היתרה לעלות המניות שעליהן שולם הדיווידנד. בדרך זו, יינתן הניכוי של אותה יתרה בעת מכירת המניות, שכן מהתמורה שתתקבל עבור המניות תופחת העלות, שתכלול את יתרת עודף הוצאות המימון על הדיווידנד.

ההמלצה של ועדת הריכוזיות תפגע בכדאיות המינוף של חברות האחזקות, שכן אלה לא יוכלו לנכות כנגד דמי הניהול שהן גובות מהחברות שבפירמידה את הוצאות המימון שלהן, במקביל לקבלת דיווידנדים שאינם כלולים בבסיס המס. תזרים המזומנים של אותן חברות אחזקות ייפגע. הן לא יוכלו שוב ללוות כל כך הרבה כספים, שכן נגיסת המס תפגע ביכולת החזר ההלוואות שלהן. כך יזדקקו חברות אחזקות אלה להון עצמי גדול יותר - ומינופן בהכרח יקטן.

-

הכותבים הם שותפים במשרד א. רפאל ושות', עורכי דין

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker