הותר לפרסום: 22 נעצרו בחשד למעורבות בפרשת האזנות סתר

על פי החשד, עסקו המעורבים בפרשה בהפצה ובהתקנה של תוכנות ציטוט במכשירי סמארטפון, אשר שולחות את תוכן השיחות של המואזן לתיבת הדואר הפרטית של החוקר

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מזרחי

הותר לפרסום: 22 חשודים נעצרו ביום שני בשבוע שעבר, בחשד לביצוע עבירות חמורות על חוק האזנות שתר. על פי החשד, העצורים הפיצו והתקינו תוכנה לציתות והאזנות סתר לטלפונים סלולאריים. במסגרת החקירה, שכללה בין היתר הפעלת סוכנים משטרתיים שביקשו להתקין את התוכנה, בוצעו חיפושים ב-11 בתי עסק לציוד ציטוט ובמשרדי חקירות פרטיים.

על פי החשד, המעורבים בפרשה עסקו בהפצה ובהתקנה של תוכנות ציטוט, ואף פרסמו את המוצרים באתרי האינטרנט של בתי העסק. ההערכה היא כי מדובר בתוכנות המיועדות להתקנה במכשירי סמארטפון, הפועלות בשני אופנים - תוכנת שולט/נשלט - התקנת תוכנת ריגול זו בטלפון "נשלט", הטלפון שמאזינים לו, מאפשרת קבלת הודעת חיווי על כל שיחה נכנסת או יוצאת, או הודעת SMS נכנסת או יוצאת של הטלפון הנשלט. לאחר קבלת הודעת החיווי, ניתן להתקשר מהטלפון השולט לטלפון הנשלט ולשמוע את השיחה בזמן אמת, ובנוסף ניתן להפוך את מכשיר הטלפון הנשלט למכשיר האזנת נפח המאפשר לשמוע מרחוק את סביבת המכשיר.

תוכנה אחרת הופכת לאחר התקנה את המכשיר ל"נשלט", כאשר שיחות נכנסות/יוצאות, הודעות SMS נכנסות/יוצאות ונתונים נוספים, כמו נתוני GPS, מועברים כקובצי שמע לתיבת Gmail שנפתחת במיוחד עבור המזמין.

גורמים במשטרה אמרו כי מדובר בחשדות חמורים לעבירות של הצבה או התקנה של מכשיר למטרת האזנת סתר שלא כדין, האזנת סתר שלא כדין ופגיעה בפרטיות - בילוש או התחקות אחרי אדם העלולים להטרידו. התיק לווה על ידי פרקליטות מחוז ת"א. פעילות זו של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) הינה חלק מפעילות רחבה שמוביל אגף החקירות והמודיעין במשטרה, במסגרת הטיפול בתופעה של ביצוע האזנות סתר שלא במסגרת החוק. החקירה כללה הפעלת סוכנים סמויים שנשלחו במטרה לרכוש מהחשודים את התוכנה והשירות. בתום החקירה הסמויה, שכללה גם איסוף נתונים, נעצרו החשודים ביום שני בשבוע שעבר.

במהלך החקירה ניסו החוקרים להגיע ללקוחות שהזמינו את העבודות הלא חוקיות, וגם לקורבנות שהואזנו באמצעות התכנה והיו נתונים למעקב סמוי מבלי שידעו על כך. עד כה, מדובר בעיקר בלקוחות פרטיים שהזמינו את התוכנה לצורך האזנה לבני או בנות זוגם. נכון לעת הזו, התוכנה, כך מגדירים במשטרה, נשארה בגדר דיני האישות ולא עברה לפסים של ריגול תעשייתי.

לדברי המשטרה, לא בכדי קבע המחוקק כי הסמכות לבצע האזנת סתר תינתן למטרות מסוימות בלבד ולגופים מעטים בתנאים מוגבלים, תוך קיום מערכות פיקוח הדוקות. השימוש בכלי האזנת הסתר על ידי גורמים פרטיים, שלא במסגרת החוק וללא פיקוח, מהווה פגיעה בערכי היסוד של משטר דמוקרטי ופגיעה בסדרי שלטון ומשפט, וכן פגיעה קשה בזכות היסוד של אזרחים לפרטיותם, ופגיעה בזכויות נוספות.

הטיפול אשר מוביל האגף לחקירות ולמודיעין בתופעה חמורה זו, הינו טיפול רוחב הכולל הן טיפול פרטני בתיקי חקירה בהם נאספים ראיות כנגד הפועלים מחוץ למסגרת החוק, והן טיפול במישורים נוספים הכוללים פניה לרגולטורים להפעלת סמכויותיהם במקומות נדרשים, העלאת הצעות לתיקוני חקיקה ועוד.

לדברי עו"ד קובי סודרי, המייצג שניים מהמעורבים בפרשה, לפני מספר חודשים החליטה המשטרה למגר את התופעה, כחלק ממדיניות ולאור תופעה הולכת וגדלה של האזנות לא חוקיות. לדבריו, התופעה גדלה בשיעורים מדאיגים עד כדי כך שהיו לכך פרסומים גלויים באתרי האינטרנט.

לדבריו, ביצוע ההתקנה להאזנת סתר הינה תהליך פשוט מאוד ומצריך שליחת הודעת SMS שמכילה קישור לאתר אינטרנט דרכו מורידים את התכנה אל הטלפון הנייד לו רוצים להאזין. מיד לאחר מכן צריך לפתוח את ההודעה, להיכנס לקישור ולהתקין את תוכנת המעקב.

במשך מספר חודשים המשטרה שלחה חוקרים וחוקרות סמויים לאותם חשודים, אשר הבהירו בצורה חד משמעית שברצונם להאזין למכשיר טלפון של בן או בת הזוג וזאת על מנת שלא ניתן יהיה לטעון לפרשנות או לבעיות מודעות בעת המעצרים. הפעילות של החוקרים הסמויים מתועדות בקלטות אודיו, וככל הנראה גם בווידאו.

עו"ד סודרי הוסיף כי יש להדגיש שמדובר באותה התוכנה בה משתמשת המשטרה וגופי ביטחון נוספים.

עו"ד סודרי הוסיף וסיפר כי נגד אחד מלקוחותיו המעורבים בפרשה, הראיות היחידות שיש הוא אותו ניסיון של המשטרה לקנות מהמעורב תוכנת מעקב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום