המשטרה ממליצה להעמיד לדין את לחיאני ולסגור את התיק נגד דנציגר

לחיאני מואשם בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות בפרשת "בית וגן"

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מזרחי

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני, אך באשר לשופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, המליצה לסגור את התיק. כך עולה מסיכום החקירה בפרשת "בית וגן" שעסקה בחשדות לביצוע עבירות פליליות בעיריית בת ים, שערכה היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) - להב 433.

את לחיאני ממליצה המשטרה להעמיד לדין בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות. באשר לשופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר שנחקר תחת אזהרה בפרשה בחשד לניגוד עניינים, המליצה המשטרה לסגור את התיק נגדו מחוסר אשמה. סיכום החקירה הועבר לפרקליט המדינה משה לדור.

החקירה החלה עוד ב-2007 כחקירה סמויה ובמהלך שנת 2009 עברה לשלב הגלוי. מדובר בחקירה רחבת היקף אשר במסגרתה בוצעו פעולות חקירה רבות, ובכללן מעצרים, חיפושים, תפיסת מסמכים וגביית עדויות ממאות מעורבים. החקירה לוותה מראשיתה על ידי ראש יחידת להב 433 וראש האגף לחקירות ולמודיעין (אח"מ) ניצב יואב סגלוביץ'.

שלמה לחיאני, ראש עיריית בת יםצילום: קידר ניר

מלבד המשטרה גופים נוספים השתתפו בחקירה ובראשם רשות המסים והיא לוותה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) והמחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה.

במהלך חקירת התיק בוצעו מעצרים על ידי המשטרה, ובכלל זה מעצרו של ראש העיר לחיאני. מהלך המעצר צולם ופורסם על ידי כלי התקשורת. עוד בסמוך לאותו פרסום, הביעה המשטרה בפורומים שונים את צערה על אירוע זה אשר היתה בו פגיעה לא מידתית בפרטיותו של ראש העיר, ואשר היה מנוגד לתפיסת העולם ולהנחיות ראש אח"מ בנוגע לאופן הראוי בו יש לנהל חקירות בכלל, וחקירות כנגד אישי ציבור, בפרט.

במהלך החקירה התמקדה המשטרה בבדיקת מספר נושאים עיקריים לגביהם היה קיים חשד לביצוע עבירות פליליות על ידי לחיאני ואחרים. נושאים אלה נגעו להתנהלות ראש העיר הן אל מול גורמים שונים בעירייה והן אל מול גורמים פרטיים.

בין הנושאים: נטילת הלוואות על ידי עובדי עירייה בכירים, בהנחיית ראש העיר, מבנקים. כספי ההלוואות הועברו אל ראש העיר, אשר הוא, באמצעות בני משפחתו ומקורביו, השיב את ההלוואה לנוטלים בהחזרים חודשיים, במזומן. ככלל, עובדי העירייה נוטלי ההלוואות שימשו קודם לכן כפעילים במטה הבחירות של לחיאני לראשות העיר, ולאחר שמונה, מונו לשמש בתפקידים בכירים בעירייה, אם לאחר שבעלי התפקידים הקודמים פוטרו ואם לאחר ש"נתפר" התפקיד עבורם.

מתן הלוואות לראש העיר מבעלי עסקים פרטיים, אשר "נזקקו" להליכים שונים בעירייה, אם בהחלטות הנוגעות להליכי תכנון ובנייה ואם בהימנעות מפעולות אכיפה כלפיהם, במספר מקרים. על פי החשד, ראש העיר עשה פעולות שונות להסתרת מקור הכספים שקיבל מאותם גורמים.

יורם דנציגרצילום: טואג אייל

הסתרה ממועצת העיר את עובדת בעלותו של ראש העיר על המקומון "גל גפן", כאשר העירייה במהלך תקופתו כראש העיר מתקשרת עם המקומון לפרסום מודעות בו בתשלום.

מתן היתרים בלתי חוקיים בתחום התכנון והבנייה של הוועדה המקומית וועדת המשנה לתכנון ולבנייה, והימנעות מאכיפה על ידי גורמי העירייה בעסקים פרטיים, אשר להם זיקה לראש העיר עצמו או לבני משפחתו, כל זאת תוך מודעות של ראש העיר לנעשה.

פתיחת חשבונות בנק של העירייה בבנק איגוד, במקביל לניהול משא ומתן עם בנק איגוד אשר נגע לחובותיו הפרטיים של ראש העיר, תוך הסתרת ענייניו האישיים של ראש העיר עם הבנק מגורמי העירייה.

היחידה סבורה כי בכל הנושאים שפורטו לעיל, נמצאה תשתית ראייתית מספקת נגד לחיאני בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות. כמו כן, סבור צוות החקירה כי נמצאה תשתית ראייתית נגד בעלי תפקידים נוספים בעירייה וכנגד גורמים פרטיים בעבירה של מתן שוחד.

ראש אגף חקירות מודיעין, ניצב יואב סגלוביץ', אימץ את המלצות היחידה בכל הנוגע לנושאים אלה.

כפי שפורסם בציבור, במסגרת החקירה, נבדק אף חשד נגד שופט העליון, ד"ר יורם דנציגר, והוא נחקר על ידי המשטרה באזהרה, באישור היועץ המשפטי לממשלה.

החשד המרכזי שנבדק היה כי השופט דנציגר, בעת ששימש כעו"ד פרטי טרם מינויו לשופט, נתן שירותים משפטיים ללחיאני בענייניו האישיים ללא תשלום. בתמורה, דאג לחיאני כי משרדו של עו"ד דנציגר יהיה זה שיטפל תמורת תשלום, בעניינים משפטיים שונים של עיריית בת ים. חשד נוסף נגע למצג שווא לכאורה שהוצג בפני בנק איגוד על ידי עו"ד דנציגר שטיפל בענייניו של מר לחיאני אל מול הבנק.

בכל הנוגע לפרשת בנק איגוד, סברה היחידה כי יש לסגור את התיק בעילה של חוסר אשמה. בכל הנוגע לפרשה שעסקה בייצוג עו"ד דנציגר את לחיאני ואת עיריית בת ים, סברה היחידה כי לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת ולכן המליצה לסגור את התיק בעילה של חוסר ראיות.

עם סיום החקירה, הועברו כלל החומרים שנאספו בחקירה ועמדת היחידה לראש אח"מ.

באשר לפרשת בנק איגוד, הצטרף ראש אח"מ לעמדת היחידה לפיה יש לסגור את התיק בעילה של חוסר אשמה.

בכל הנוגע למערכת היחסים בין לחיאני ודנציגר, סבור ר' אח"מ כמו היחידה כי יש לסגור תיק זה בעילה של חוסר אשמה.

עמדה זו גובשה לאור ממצאי החקירה בנוגע למערכת היחסים ששררה במועדי האירועים בין לחיאני לדנציגר, ולאור ממצאי החקירה בנוגע לטיב השירות המשפטי ואופן התשלום עבורו שניתן על ידי עו"ד דנציגר ומשרדו, ללחיאני ולעיריית בת ים.

חוות דעת מנומקת מפורטת בעניין זה, הועברה לאחרונה על ידי ראש אח"מ לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה, ביחד עם תיק החקירה, להחלטתם.

מראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני נמסר בתגובה: "אנו מודים למשטרת ישראל על החקירה השקטה והמהירה ומאחלים להם שנה טובה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker