איש העסקים אלי רייפמן נידון ל-4 שנות מאסר בפועל

רייפמן גם ישלם למתלוננים 6.3 מיליון דולר בגין הרשעתו בשימוש במסמך מזויף לצורך קבלת הלוואה

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מזרחי

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, גזר הבוקר  4 שנות מאסר בפועל ופיצוי בסכום של 6.3 מיליון דולר על איש העסקים אלי רייפמן מייסד חברת אמבלייז. רייפמן הורשע בעבירות של זיוף ושימוש במסמך מזויף ובקבלת דבר במרמה לצורך קבלת הלוואה.

צילום: מוטי קמחי

"רייפמן ביצע את מעשי המרמה תוך שימוש במוניטין של איש עסקים מוכשר ומצליח בדרכו", כתב השופט רוזן בגזר הדין. "הנאשם פעל על בסיס מיומנות שאין ממנה תוך שימוש בעורכי דין ובמנהלות של חברה מצליחה ובעלת שם נכבד מוכר בארץ ובעולם".

כזכור, לפני כשנה וחצי הוגש כתב אישום נגד רייפמן בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, זיוף מסמך בכוונה לקבלת דבר במרמה ושימוש במסמך מזויף. לפי כתב האישום, בפברואר 2009 ניהל רייפמן משא ומתן עם חברת וינטון קפיטל הולדינגס בנוגע להלוואה בסכום של 3 מיליון דולר. כתנאי להלוואה, דרשה וינטון כי רייפמן יעמיד כבטוחה 9 מיליון מניות של חברת אמבלייז שרייפמן טען שנמצאות ברשותו באמצעות נאמן. רייפמן טען כי אינו יכול לגלות את שם הנאמן וכי זהות הנאמן ידועה אך ורק לו ולבא כוחו, עו"ד דורון אפיק, ששימש כנאמן להסכם ההלוואה.

רייפמן הואשם כי רימה את החברה באמצעות מסמך מזויף הקובע כי המניות המוחזקות עבורו על ידי נאמן בבריטניה. לפי האישום, כראיה לקיומן של המניות, זייף רייפמן מסמך שכביכול נחתם על ידי אנדרו דאימונד, נציג של חברת ברוקרים אנגלית בשם JMFINN. במסמך נרשם בכזב כי ב-17 בפברואר 2009 החזיקה החברה בחשבונו של רייפמן לפחות 9 מיליון מניות של חברת אמבלייז.

לפי האישום, רייפמן העביר את המסמך לעורך דינו באותו זמן, עו"ד דורון אפיק שטיפל בעסקה כנאמן, למרות שידע שאין מניות בחשבונו בחברה. אפיק העביר את המסמך המזויף שבו הושחרו פרטי החברה, לנציגי חברת וינטון, ובעקבות זאת קיבל רייפמן מהחברה הלוואה בסך 3 מיליון דולר.

רייפמן טען להגנתו כי במסגרת מאבק השליטה על אמבלייז הוא רכש מניות בהסתר עד שהגיע לאחזקה של כ-17 מיליון מניות. לדבריו, הוא ביצע את הרכישה בשיטה של נאמנות עיוורת, באמצעות 41 נאמנים, ברוקרים וחברות באנגליה שהראשית שבהן היתה JMFINN. לפי המוסכם טען, שכאשר ידרוש את השליטה בנכס בחזרה היא תועבר לו על ידי הנאמן.

בסופו של דבר, לאחר רכישות נוספות, החזיק לטענתו ב-39 מיליון מניות. רייפמן הסביר כי לא רצה שקרן שטורם שהחזיקה במניות החברה תדע על הרכישות, שכן אם תדע שהגדיל את אחזקותיו במניות החברה, היא תצא נגדו ותוכל לרכוש את מניות החברה והוא לא יוכל לעמוד ברכישה כזו.

השופט דוד רוזן קבע כי לרייפמן אין מסמך בכתב או ראיה אחרת היכולה לתמוך בטענתו על רכישת המניות או על החזקת מניות בדרך כלשהי על ידו. באשר לטענת רייפמן כי רכש את מניות אמבלייז במסגרת מאבק השליטה החל משנת 2006, קבע השופט כי רייפמן נמנע מלהציג תיעוד כלשהו המעיד על העברות כספים מבנקים או גורמים פיננסים בדרך של העברות בנקאיות או רישומים פניימים של בנקים או גורמים פיננסים שיש בהם ללמד על רכישת מניות אמבלייז בחברת JMFINN.

רייפמן, קבע השופט, קיבל מיליוני דולרים מווינטון על סמך מצג שווא אותו הציג, לפיו הוא מחזיק בבעלותו ובשליטתו סכום של כ-9 מיליון מניות חברת אמבלייז. השופט קבע כי התביעה הוכיחה כי בתקופה הרלבנטית לא היו בבעלותו מניות של אמבליייז ולא הוחזקו מניות עבורו על ידי חברה בריטית בשם JMFINN.

התוצאה המסתברת ההגיונית מכך, קבע השופט, כי המסמכים אותם הציג זויפו על ידו או על ידי מי מטעמו. השופט קבע עוד כי זיוף המסמכים נעשה לשם קידום התוכנית שהגה ומימש, "והכל על בסיס מיומנותו וניסיונו בשוק ההון בארץ ובחו"ל".

הבוקר נגזרו על רייפמן 4 שנות מאסר ופיצוי בסכום של 6.3 מיליון דולר. "הנאשם נטל במרמה סכום עתק של כסף. עד התביעה מר יצחק ווינהאוז מנהל קרן DOUBLE U TRADING, אשר הלוותה לנאשם סכום של 3 מיליון דולר, סיפר בבית המשפט כי הקרן ניזוקה קשות ממעשיו של הנאשם", כתב השופט.  "לדבריו, המדובר בקרן שהוקמה על ידי עשרות חוסכים שהשקיעו את מיטב כספם בקרן על מנת לשמר אותו, ולאחר שהקרן 'נעקצה' בידי הנאשם, המשקיעים הביעו חוסר אמון בו כמנהל הקרן ועתרו לפדות את כספם, והעד נאלץ לממש את המניות במחירי הפסד, כך שהמשקיעים קיבלו רק חלק מכספם. העד תיאר את הנזק הקשה שגם הנאשם לחברה, לו אישית ולאנשים פרטיים רבים".

עוד הוסיף השופט רוזן כי רייפמן זייף מסמכים והבטיח דברים בהם לא עמד: "הנאשם נטל הכספים ועד היום, בנקוף השנים לא השיבם, ולא ברור אם בעתיד יהיה בכוחו להשיב הכסף או חלקו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker