בשורת העליון לנישומים הנכים

יהנו מפטור ממס על מענק הפרישה וושיעורי מס נמוכים יותר להכנסותיהם האחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עניין שבטון, שבא לפני בית-המשפט העליון בימים אלה, הציב בפני הערכאה העליונה בעיה מיוחדת: כיצד לבצע פריסה לשנים שלאחר קבלת מענק פרישה בידי נכה, הזכאי לפטור בגין הכנסתו מיגיעה אישית.

מעשה בנכה, שפרש מעבודתו בבנק דיסקונט וקיבל סכום פיצויי פרישה נאה. הנכה היה זכאי לפטור ממס על הכנסתו מיגיעה אישית, עד לסכום של כ-500 שקל. הכל הודו כי הכנסה ממענק פרישה באה בגדר הכנסה מיגיעה אישית, לצורך פקודת מס הכנסה. הנכה ביקש כי הכנסתו תיפרס לשנים הבאות ופקיד השומה אישר פריסה ל-6 שנים. כאן התעוררה הבעיה - הנכה טען, כי בכל אחת מהשנים הבאות, הוא זכאי לפטור בגין הפקת הכנסה מיגיעה אישית כנכה ולכן, אין לחייבו במס בשל אותו סכום פטור.

לעומת זאת, פקיד השומה טען, כי לא מדובר בפריסה מהותית, אלא בפרישה טכנית בלבד. לדידו, לא היה הנכה זכאי לפטור המוענק לנכים בשנים שלאחר קבלת מענק הפרישה. הפריסה הועילה לו, לשיטת פקיד השומה, רק כדי ליהנות משיעורי מס פרוגרסיביים נמוכים יותר, כלומר מהאפשרות "להתחיל את הטיפוס במעלה המדרגות של המס הפרוגרסיבי" בכל שנה ושנה לגבי הסכום שיוחס לאותה שנה.

השאלה שעמדה בפני בית-המשפט העליון היתה, האם הפריסה לשנים הבאות היא בגדר פריסה מהותית, כטענת הנכה, או בגדר פריסה טכנית בלבד, כטענת פקיד השומה. בית-המשפט העליון הכריע לטובת הנכה.

את פסיקתו ביסס בית המשפט על פרשנות תכליתית של הוראות הפריסה - תחילה מצא בלשון הפקודה עגינה לתזה שהפריסה יכולה להיות מהותית ואין היא טכנית בלבד. לאחר מכן, עבר לפרשנות תכליתית של הוראות הפריסה. מפרשנות זאת למד, כי תכלית החוק היא לאפשר הנאה מהפטור של ההכנסה הנפרסת בכל אחת מהשנים אליה נפרסת אותה הכנסה. חיזוק לדעתו מצא בית-המשפט בעובדה, שבפריסה טכנית, הסכים פקיד השומה לאפשר לנישום ליהנות משיעורי המס הפרוגרסיביים ומנקודות הזיכוי האישיות. בעוד הפטור הוא בעצם מס בשיעור אפס, תהה בית-המשפט, מדוע לא לאפשר הנאה ממנו גם בשנים שאליהן נפרס המענק.

בפסיקת בית-המשפט העליון בשורה לנישומים נכים, הפורסים את הכנסתם לשנים הבאות. בשנים אלה יהנו מהדברים הבאים: ראשית, פטור ממס כפי שהוא מעודכן מדי פעם בפעם לנכים; ושנית, משיעורי מס נמוכים יותר להכנסותיהם האחרות, שכן אלה לא "יצטופפו" כולן במדרגות המס העליונות.

הכותבים הם שותפים במשרד א. רפאל ושות'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker