בית המשפט הכלכלי: "כדי להגביר את יעילות הפיקוח על חברות אחזקה יש להסיר חסמים ולעודד הגשת תביעות" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בית המשפט הכלכלי: "כדי להגביר את יעילות הפיקוח על חברות אחזקה יש להסיר חסמים ולעודד הגשת תביעות"

השופט חאלד כבוב: במציאות העכשווית של המשק הכלכלי בישראל, הסובל מריכוזיות לא מעטה - יש להגביר את היעילות והאפקטיביות של הפיקוח ותקינות הממשל התאגידי

2תגובות

בית המשפט הכלכלי יוצא באמירה ברורה, ולראשונה מאז פרוץ המחאה החברתית, מתגייס להגנה על בעלי מניות המיעוט וכנגד תופעת הריכוזיות.

בהחלטה שנתן היום (ד') השופט חאלד כבוב, הוא נדרש להכריע בסוגיה שטרם נדונה בדין הישראלי ועוסקת בזכותו של תובע להגיש תביעה נגזרת אף שהוא מחזיק במניות החברה האם, אך לא במניות החברה בת שבשמה הוא מבקש לתבוע.

השופט פסק כי במצב זה יכול בעל המניות בחברת הבת להגיש תביעה נגזרת נגד חברת הבת. לדבריו "העדר אימוץ גישה זו יוביל לריקון מתוכן של אפקטיביות כלי התביעה הנגזרת ואיונו, וממילא יפגום גם בצורך וביכולת הפיקוח על אורגנים של תאגידים והכל במחיר של טענות 'פרוצדוראליות' חסרות בסיס". השופט מציע כי המחוקק יכניס מפורשות אפשרות הגשת תביעה נגזרת באופן זה.

קמחי מוטי

ברוח המאבק בתופעת הריכוזיות במשק, הבהיר השופט כי "במציאות העכשווית של המשק הכלכלי בישראל, הסובל מריכוזיות לא מעטה... וכפועל יוצא מכך שלתאגידים גדולים יש לעיתים חברת אחזקות השולטת באופן מוחלט בחברת הבת, אין להציב חסמים ומכשולים טכניים ובירוקרטים בפני בעלי מניות מיעטו למיצוי זכויותיהם המוקנות להם בדין, ויש להבטיח שזכויות אלה תזכנה לעידוד ותמיכה כדי להגביר את היעילות והאפקטיביות של הפיקוח ותקינות הממשל התאגידי".

החלטת השופט נגעה לדרישת התובע שחברת מנורה אחזקות תחשוף מסמכי ביקורת פנימיים. השופט קבע כי מנורה תחשוף בפני בעל מניות בחברה ועורכי דינו עמודים מתוך דו"חות ביקורת שערכה החברה מטעמה, וכן דו"ח שנערך על ידי המפקח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר בעקבות פרשת מתן הלוואות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ללא בטוחות כדין.

חשיפת העמודים מהדו"ח תעשה לאחר שבעל המניות ועורכי דינו, עמית מנור ויוקי שמש, יתחייבו בכתב לשמור על סודיות העמודים ולא לעשות בהם שום שימוש פרט לשימוש במסגרת ההליך המשפטי. לפי החלטתו העיון בעמודי דו"ח הביקורת ייעשה בלשכתו של השופט.

בתחילת השנה הגיש בעל מניות מיעוט במנורה מבטחים בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד החברה לאחר שלטענתו נושאי משרה בכירים בחברה הסבו לה נזק המוערך על ידו בעשרות מיליוני שקלים. ההפסדים הכספיים לחברה נגרמו לאחר שמנורה ביטוח העניקה עשרות הלוואות לגורמים שונים ללא הביטחונות הנדרשים בחוק. במסגרת תביעתו ביקש התובע כי החברה תגלה לו דו"ח ביקורת חקירתית שהוכן על ידי המפקח על הביטוח ושוק ההון בצירוף עם משרד רו"ח יהודה בר לה ועסק באירועים שנגעו למתן ההלוואות. בנוסף הוא דרש לקבל דו"ח ביקורת פנימית שהוכן על ידי מנורה בנוגע לאותה מסכת אירועים.

מנורה טענה כי יש לסלק את התביעה על הסף מאחר והתובע אינו בעל מניות במנורה ביטוח, החברה הבת אלא רק בחברת מנורה החזקות, החברה האם. מנורה טענה עוד כי דו"ח המפקח על הביטוח הוא סודי וחסוי, גם לפי הוראת המפקח שאסר על חשיפתו. בנוסף נטען כי המסמך אינו קביל מבחינה משפטית ועל עליו חיסיון הדומה לחיסיון בנק-לקוח. לגבי דו"ח הביקורת הפנימית טענה מנורה כי הוא אינו רלבנטי לשלב זה של התביעה ואף הוא אינו קביל מבחינה משפטית.

השופט כבוב קיבל לידיו את שני הדו"חות והוא מציין כי דו"ח המפקח על הביטוח משתרע על פני 94 עמודים, בעוד הדו"ח הפנימי מתפרס על פני 15 עמודים. השופט מחמיא לדו"ח הביקורת של המפקח ומציין כי "נתגלה בפני דו"ח מעמיק ויסודי, שנסמך על בדיקות דקדקניות, פרטניות ויסודיות שלא הותירו מעורב ללא חקירה ובדיקה".

השופט מבהיר כי כוחו הראייתי של הדו"ח מוגבל אך נוכח עומק התחקיר שנערך על ידי עורכיו לא ניתן יהיה להתעלם ממנו. השופט פסק כי בעל מניות המיעוט בחברת האם יכול להגיש בקשה לתביעה נגזרת נגד חברת הבת. הוא קבע כי מנורה תשלם לתובע שכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#