לא להרוס את מקלט המס בישראל

מס ירושה יבריח מישראל עולים אמידים שרוכשים נדל"ן ומייצרים מקומות עבודה

חיים כ"ץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כ"ץ

אחת ההצעות העומדות במרכז השיח בעקבות המחאה הציבורית סובבת את השאלה האם להטיל מס ירושה. כאשר מתבוננים בצרכים החברתיים אשר דורשים טיפול , התשובה האינסטקטיבית הינה: כמובן, למה לא לקחת עוד כסף מ"העשירים"? אך יש לנהוג בתבונה ולהימנע מחקיקה פופוליסטית אשר לבסוף תגרום לכך שהחברה הישראלית תצא שכרה בהפסדה.

בין היתר, הטלת מס ירושה תזיק באופן ישיר למדינת ישראל בכך שהדבר יבריח עולים. ממשלות ישראל פעלו בשלושים השנים האחרונות במטרה למשוך הון יהודי לישראל ולהביא עולים אמידים לעלות ארצה.

קבוצת עולים זו מביאה לישראל מאות מיליוני דולרים ורוכשת נדל"ן במאות מיליונים נוספים. זו קבוצה שאינה מהווה נטל על החברה, נושאת את עצמה ומייצרת אלפי מקומות עבודה.

מהתבוננות של נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ניתן ללמוד כי 20% מהעולים הינם מעל גיל 55 ואלה מביאים עימם כישורים, קשרים עסקיים, ומעורבים בהרחבת הכלכלה הישראלית באופן משמעותי. אחריהם מגיעים גם שובל של ילדים, נכדים וחברים אשר מבקרים בארץ באופן קבוע על כל המשמעות הכלכלית הנלווית ובפעמים רבות אף הם משתקעים בישראל.

כל זה ייעלם כהרף עין ברגע שיוטל מס ירושה. רוב העולים רואים את ישראל גם כמקלט מס מבחינת מיסוי הירושה בניגוד למקום מגוריהם המקורי. אחד מהטענות החוזרות ונשנות של אלה המצדדים בהטלת חוק הירושה הינה, שרוב המדינות המערביות מטילות מס שכזה. זו בדיוק הסיבה שמדינת ישראל צריכה להמשיך בדרכה ולהימנע מכך כיוון שעצם הדבר מקים לכלכלה הישראלית נישה נדירה ורווחית של מקלט מס.

מס הירושה בוטל בשנת 1981 ומאז הנסיונות להחיותו לא צלחו. החוק היה לא רווחי והעלות של גבייתו עקפה את הרווח שהניב למדינה. הגבייה מסובכת ולרוב דורשת הערכות שמאיות של מקרקעין, חברות, ומשקים חקלאיים. השמאויות מניבות ויכוחים רבים ופניות לבתי המשפט כיוון שמטבען הינם השערות בלבד.

כאלמנט מרגיע טוענים אלה המצדדים בהטלת המס, שהקיפו יגיע ל-5%. הדבר מזכיר את הטלת מס הכנסה בשלהי מלחמת העולם הראשונה באנגליה, כאשר שיעור המס המהפכני והחדש הזה היה פני בכל ליש"ט. היום השיעור הוא פי חמישים. בנוסף, יש רק להתבונן בשיעורי המס במדינות אחרות בכדי להבין שהצעה של 5% אבסורדית.

בבלגיה לדוגמה, המס מגיע ל-80%. ביפן המס מגיע ל-70% ובצרפת יורדים לרצפה ודורשים 60%. מסים שכאלה מהווים תמריץ נגד חיסכון ותמריץ להגיע לכל תחבולה אפשרית בכדי להימלט מהמס. דבר זה ידרוש הכשרת גדודים של עו"ד ורו"ח בכדי לייעץ למורישים וליורשים יחדיו איך לעקוף את המס.

בנוסף, כמובן יהיו אנשים רבים (במיוחד העשירים באמת) שפשוט יעבירו את עצמם ואת הונם ויעזבו את המדינה למקומות נוחים וידידותיים יותר.

טד אריסון למשל נמשך לישראל עם כל הונו העצום עקב מס הירושה האמריקאי. בואו של אריסון לארץ גרם לכך שמשפחתו הגיעה עימו ובחלקה נשארה בארץ. כל מי שמעורה בעולם התרבותי והסקטור השלישי של מדינת ישראל יודע על ההשפעה המכריעה של משפחות כגון אלו אשר נותנות עשרות מיליוני דולרים בשנה למטרות צדקה.

אחת מהדרכים הפופולריות לעקוף את מס הירושה בעולם היא לחלק את הירושה עוד בחיים. מזור למהלך זה הינו הטלת מס מתנות, אשר ממסה את המתנה במידה והנותן הלך לעולמו תוך שש שנים מיום מתן המתנה.

כעו"ד העוסק בירושות של תושבי ישראל מקומיים וזרים, ברור שחלוקת נכסים בחייו של מוריש הינו דבר שאינו חיובי (בבחינת המלך ליר השיקספרייני, אשר חילק את ממלכתו לבנותיו עוד בחייו וננטש על ידיהן לאנחות). מנסיוני, עצם חלוקת הרכוש בחייו של אדם מביאה לריבים עזים במשפחות וללחצים כמעט פסולים על ישישים שיחלקו את הרכוש באופן מיידי.

קצרה היריעה להיכנס כאן ליתר הנושאים הברורים אשר בגינם יש להימנע מלהטיל מיסוי על ירושות. בין היתר יש לציין בקצרה כי מדובר על רכוש שכבר בגינו שולם מיסוי מלא ואין כל היגיון מיסויי ו/או מוסרי למסות אותו שנית; בארצות שונות יש תיעוד ברור שחברות שונות במיוחד בינוניות או קטנות מתפרקות עקב הדרישה ליורשים לשלם מסים שאינם יכולים לעמוד בהם ובכך נאלצים הם למכור את מניותיהם לזרים.

ללא ספק מי שבסוף יעמוד בנטל של המס על הירושות יהיה המעמד הבינוני ובשיעורים גבוהים בהרבה מהאחוזים שמוצעים היום. מי שיסבול מזה יהיו בנינו ובנותינו אשר הם מהווים את חוט השדרה של המחאה הנוכחית.

---

הכותב הוא עו"ד, מומחה לירושות ישראליות ובינלאומיות. כתב ומרצה בתחום. ספרו (אשר נכתב עם המשפטן שמואל כ"ץ), צוואות וירושות המדריך השלם, יצא זה מכבר על ידי הוצאת עם עובד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker