הסכם ממון - הדרך להבטיח את רכושכם וגם את השקט הנפשי

זה אולי לא רומנטי, אך חתימה על הסכם לפני החתונה יכולה לא רק להבטיח שהרכוש שצברתם עד כה יישאר שלכם, אלא גם להגן עליכם מפני סחטנות של בן הזוג בגירושים

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

>> מדי שנה בעונת הקיץ מגיעה לשיאה עונת החתונות. בעונה זו, מסתבר, לא רק מספר החתונות נמצא בעלייה. לפי מומחים לדיני משפחה, בתקופה זו, ובמיוחד אחרי תשעה באב, ישנה עלייה ניכרת במספר הסכמי הממון הנחתמים על ידי זוגות בישראל.

הסכם ממון הוא חוזה הנערך בין בני זוג, במסגרתו מוסדרים בהסכמה ענייני הרכוש והממון ביניהם, במטרה למנוע אי הבנות במקרה של פרידה, או חלילה מוות. בדרך כלל מטרת ההסכם היא להבטיח לכל אחד מבני הזוג שהנכסים שצבר לפני תחילת הנישואין או החיים המשותפים, יישארו שלו ושלו בלבד.

בישראל 2011, שבה, לפי סקר של הלמ"ס, אחד מכל שלושה זוגות שמתחתן מתגרש בהמשך, יותר ויותר זוגות נשואים וגם כאלה שנחשבים לידועים בציבור חותמים על הסכמי ממון. ההערכות הן כי אלפי הסכמי ממון נחתמים בישראל מדי שנה.

אז נכון שלהסכמי ממון יש תדמית לא רומנטית בעליל, אבל אפשר להסתכל עליהם גם בדרך אחרת. לדברי עו"ד רות דיין וולפנר, המתמחה בדיני משפחה, "רבים חושבים כי עריכת הסכם ממון פוגעת ברומנטיקה, בהרמוניה וברגש, אך בפועל הסכם ממון תורם רבות לשקט הנפשי, לרווחה ולביטחון הרגשי של בני הזוג, ובכך תורם גם להצלחת הנישואין או הקשר הזוגי".

לקראת העונה הבוערת, ביקשנו משלושה עורכי דין מומחים בדיני משפחה, להסביר מדוע חשוב לחתום על הסכם ממון ואיך עורכים אותו בצורה נכונה שתמנע חילוקי דעות וסכסוכים עתידיים בין בני הזוג.

למי מומלץ לערוך הסכם ממון? לדברי עו"ד נורית פיש, למי שמגיע לנישואין עם רכוש השייך לו, והוא לא מעוניין לחלוק עם בן או בת הזוג את אותו רכוש או את פירותיו, לדוגמה, דירה או שכר הדירה שמתקבל ממנה, מומלץ לחתום על הסכם ממון. בנוסף, מי שלדבריה חייבים לחתום על הסכם ממון הם בני זוג שנמצאים בפרק ב'. "לכל אחד מהצדדים בפרק ב' יש בדרך כלל רכוש משלו וגם ילדים", אומרת פיש, "חשוב לערוך במקרים כאלה הסכם ממון, כדי להבטיח שהרכוש שנצבר יגיע לצאצאיכם ולא לצאצאי בן או בת הזוג".

לדבריה, הצד היוזם את החתימה על הסכם הממון הוא בדרך כלל בעל הממון או בעל הניסיון, המעוניין להגן על רכוש או זכויות שנרכשו על ידו לפני הנישואין. עם זאת, "גם הצד שלא יזם את הסכם הממון וההסכם נכפה עליו, יכול לצאת נשכר מחתימה על ההסכם".

פיש מייעצת לבני הזוג כי "בניגוד למו"מ עסקי עם גורם זר, בהסכם ממון עליכם להביא בחשבון ששני הצדדים צריכים להיות מרוצים מההסכם. אין טעם להכתיב לצד השני תנאים ו'לכופף' אותו". במלים אחרות, אומרת פיש, גם אם אתה בעל הממון, דאג לכך שהצד השני יזכה להישגים מסוימים בהסכם, ולא ייצא מהמו"מ בוויתורים בלבד".

למה בכלל חשוב לערוך הסכם ממון?

עו"ד רות דיין וולפנר

לדברי דיין וולפנר, דווקא בימינו חשיבות עריכת הסכם הממון היא גבוהה, לאור שיעורי הגירושין הגבוהים. לאחר מספר שנות נישואין או חיים משותפים, היא מסבירה, קשה בעת פרידה לבצע הפרדה בין נכסים השייכים רק לאחד מבני הזוג לעומת נכסים השייכים לשניהם.

לדבריה, "בני זוג נוטים לשתף אחד את השני במתנות שהם מקבלים, לשפץ יחד את דירת המגורים שנרכשה על ידי אחד הצדדים עוד לפני היווצרות הקשר הזוגי, וכך, פעמים רבות, כשאין הסכם ממון, מסיק בית המשפט כי נוכח השיתוף שביצעו במהלך השנים בנכס מסוים, הבעלות בו תחולק ביניהם באופן שווה, זאת על אף שעל פי החוק הוא היה צריך להיות שייך רק לאחד מבני הזוג".

עו"ד רועי סידי מספק סיבה נוספת: במקרה של פרידה, יקשה על הצד המבקש לשנות את חלוקת הרכוש שנקבעה במשותף בהסכם, משום שלא בנקל יעתר בית המשפט לבקשה לביטול הסכם ממון. הצד המבקש את הביטול, הוא מסביר, "צריך להוכיח בראיות ברורות כי ההסכם אינו הוגן בצורה קיצונית, כי הוא נכפה על הצד החלש כלכלית, וכי במהלך המו"מ שקדם לכריתת ההסכם הסתיר הצד החזק כלכלית עובדות מהותיות, שאם היו ידועות לצד החלש לפני החתימה, הוא לא היה חותם על ההסכם".

מה ההבדל בין הסכם ממון להסכם רגיל?

פיש: "בעוד שהסכם רגיל נחתם בין שני צדדים ובכך נכנס לתוקף, הסכם ממון נכנס לתוקף רק לאחר שאושר על פי אחת הדרכים שנקבעו בחוק יחסי ממון: לפני הנישואין ניתן לאשר הסכם ממון אצל נוטריון. במעמד הנישואין ניתן לאשר את ההסכם אצל הרב העורך את הנישואין. לאחר הנישואין ניתן לאשרו רק בבית המשפט לענייני משפחה.

"בנוסף, בעוד שחוזים אחרים ניתן לבטל על ידי משלוח הודעת ביטול או בדרך של התנהגות או על ידי הפרת ההסכם, במקרה של הסכם ממון יש צורך בהסכמת שני הצדדים בכתב ובהחלטת בית משפט או בית דין כדי לבטלו".

עו"ד רועי סידי

מה צריך לכלול ההסכם?

פיש: "יש להקפיד שמה שנכתב בהסכם יכסה את כל האפשרויות והמצבים שיווצרו בעתיד, אחרת הסכם הממון לא יצליח להגן על כל מה שתכננתם להגן עליו".

כדוגמה היא נותנת מקרה שנדון באחרונה בערעור בית המשפט המחוזי. האישה הגיעה לנישואין עם דירה שבבעלותה. סמוך לנישואין נחתם הסכם ממון שקבע מפורשות כי הדירה שייכת לאישה בלבד ולבעל אין בה זכויות. אלא שבהסכם לא צוינה התייחסות למקרה שהדירה תימכר. כמה שנים לאחר הנישואין מכרה האישה את הדירה, ובני הזוג רכשו דירה גדולה ויקרה יותר שנרשמה על שם שניהם. כאשר נפרדו קבע בית המשפט כי היות שהדירה נרשמה על שם שני בני הזוג בחלקים שווים, האישה למעשה תרמה את תמורת דירתה לרכוש המשותף והיא אינה זכאית לחלק גדול יותר בנכס.

1. חובות ומשכנתאות

באשר לחובות ולמשכנתאות שלקחו בני הזוג אומר עו"ד סידי כי יש לקבוע בהסכם מי מבני הזוג יישא בהחזר של איזה חוב. אם הנושא אינו מוסדר בהסכם, בן הזוג שעל שמו רשום החוב, וכן הנושים עצמם, יכולים לטעון שהחוב הוא משותף ועל בן הזוג האחר לשלם את מחציתו. לכן, בדרך כלל מקובל לקבוע בהסכם שכל אחד מבני הזוג יהיה אחראי להחזר החובות שרשומים על שמו.

משכנתא היא חוב משותף אם הצדדים נטלו אותה יחד. במידה ולא - היא כמו כל חוב אותו נטל אחד הצדדים. נהוג לקבוע בהסכם כי המשכנתא תשולם מחשבון משותף אליו יעבירו הצדדים מדי חודש את הכנסותיהם - זאת במהלך החיים המשותפים. במקרה של פרידה נהוג לקבוע כי במקרה שהזכויות בדירה מועברות לאחד מבני הזוג הוא מתחייב לשלם את החזרי המשכנתא עד לפרעונה. לחלופין, אם הבית נמכר לצד ג', המשכנתא תוחזר מתוך כספי התמורה הראשונים שמתקבלים מהמכירה. סידי מציין כי לעתים הבנק הממשכן יסרב לגרוע את אחד מבני הזוג כלווה במשכנתא, וידרוש כתנאי לכך מתן ערבות חלופית שתניח את דעתו.

2. הליכים משפטיים קודמים

במידה שנוהלו הליכים משפטיים בין הצדדים, אומר סידי, יש להסדיר בהסכם הממון שייחתם את ביטול התביעות וביטול הליכי הוצאה לפועל, אם ננקטו במסגרתם. במקרה כזה, ההסכם יכלול בדרך כלל הוראה לפיה אין לצדדים כל תביעה או דרישה נוספת האחד כלפי השני, מעבר למה שסיכמו בהסכם.

3. זכויות פנסיוניות וקרנות השתלמות

לפי הפסיקה, זכויות פנסיוניות וזכויות אחרות שאינן נזילות, כגון קרנות השתלמות שנצברו במהלך החיים המשותפים על ידי אחד הצדדים - בן הזוג האחר זכאי למחצית שוויין, אבל רק במועד בו יהפכו לנזילות ולא במועד הגרושין.

לדברי סידי, ניתן לקבוע בהסכם כי אותו חלק בזכויות שנצבר במהלך החיים המשותפים יחולק בחלקים שווים בין בני הזוג במועד שבו זכויות הפנסיה והקרנות תהפוכנה לנזילות. אפשרות נוספת היא לקבוע שכל צד יישאר עם הזכויות הרשומות על שמו, ולצד שיש פחות זכויות יועבר פיצוי כספי בשווי מחצית ההפרש בזכויות. כך לדוגמה, אם הבעל צבר במהלך הנישואין זכויות צבורות בשווי 100 אלף שקל והאישה צברה זכויות בשווי 20 אלף שקל, ניתן לקבוע בהסכם שהבעל יעביר לאישה במועד הפירוד סך של 40 אלף שקל - מחצית ההפרש בין הזכויות.

4. מוניטין וכושר השתכרות

מוניטין הוא נכס בלתי מוחשי המשקף יכולת השתכרות מוגברת של אחד מבני הזוג, אשר הוכרה בפסיקה כנכס משמעותי של בני זוג שגם אותו יש "לחלק" במקרה של פירוד. עם זאת, בהסכם ממון בדרך כלל יבקש הצד שצבר את המוניטין להבטיח את עצמו על ידי קביעה שהנכס הזה אינו משותף לבני הזוג. לדברי סידי, מקובל בהסכמי ממון לקבוע שאין לבן הזוג האחר חלק או זכאות בנכסים אלה, ללא קשר למועד צבירתם. ואולם, אם בן הזוג - בדרך כלל האישה - מעוניינת להבטיח את עצמה בעניין זה, עליה לדרוש שייקבע בהסכם כי היא תקבל פיצוי כספי במועד הפירוד שמגלם את כושר ההשתכרות המוגבר של הבעל.

5. מתנות וירושות

פיש מייעצת להסדיר מראש בהסכם את נושא המתנות והירושות שמקבל כל אחד מהצדדים. זאת לדבריה, כדי למנוע מצב בו אחד מבני הזוג קיבל ירושה והשקיע את הכסף שירש בתא המשפחתי, בעוד שהצד השני מימש ירושה רק לאחר שבני הזוג כבר נפרדו. במידה שהסכם הממון אינו קובע הוראות לעניין זה, מייעצת פיש לעדכן את ההסכם לאחר שאחד הצדדים מימש ירושה, "כדי להבטיח כי בן הזוג שאיפשר בכספי ירושתו עלייה ברמת החיים של המשפחה לא ימצא עצמו מקופח ובלתי מוגן במקרה של גירושין".

6. עסק של אחד מבני הזוג

במקרה שמדובר בבני זוג שאחד מהם או שניהם הוא בעל עסק עצמאי, אומרת פיש כי "כדאי שהגבולות בין העסק לבין הקופה המשפחתית יהיו מוגדרים בהסכם באופן מאוד ברור". כך לדוגמה, אם הועברו כספים של בני הזוג או של אחד מהם לצורך השקעה ראשונית בעסק, יש להגדיר בהסכם שהסכום המושקע על ידי בן הזוג ניתן כהלוואה בלבד ומהם התנאים להשבתה.

7. לימודים ארוכים

כאשר אחד מבני הזוג איפשר לבן הזוג השני לסיים לימודים ארוכים, כמו רפואה למשל, ומימן באותן שנים את התא המשפחתי, אומרת פיש, יש להסדיר בהסכם את המשמעות הכלכלית של הדבר והתמורה המגיעה לבן הזוג התומך.

8. גידול הילדים

האם הסכם ממון צריך לכלול גם הוראות ביחס לגידול ומשמורת הילדים?

סידי: "כאשר יש לבני הזוג ילדים, הסכם הממון יכלול הוראות לגבי משמורת הילדים והסדרי הראיה עם בן הזוג הלא משמורן, מקום מגוריהם העתידי של הילדים (בישראל, בחו"ל), חינוכם העתידי ותשלומי מזונות עבורם במועד שבו ייפרדו הצדדים בעתיד.

דיין וולפנר: "אם לבני הזוג עדיין אין ילדים, הרי שהסכמים על ילדים שטרם נולדו נחשבים כמשוללים תוקף משפטי, משום שלא ניתן לקבוע את טובת הילד כאשר הוא טרם נולד. אם לאחד הצדדים ילדים מקשר קודם, רצוי לציין זאת בהסכם ולקבוע אם הילד יתגורר עם בני הזוג ועל מי יוטלו הוצאות מחייתו, כלכלתו, לימודיו ועוד".

9. מועד חלוקת הרכוש

לאחר שהתייחסתם לכל סעיפי הרכוש המשותף והלא משותף, אומרת דיין וולפנר, חשוב לזכור לכלול בהסכם הממון גם סעיף הקובע את מועד חלוקת הרכוש ("איזון המשאבים" בלשון החוק).

חוק יחסי ממון קובע כי חלוקת הרכוש תבוצע רק לאחר ביצוע הגט. "יוצא מכך כי מועד חלוקת הרכוש תלוי בהסכמתו וברצונו הטוב של אחד הצדדים", אומרת דיין וולפנר, "בכך ניתן פתח לחוסר תום לב ולסחטנות כלפי בן הזוג החפץ בגירושין".

היא מסבירה כי "באמצעות הסכם ממון ניתן למנוע מצב זה, על ידי קביעה בהסכם כי חלוקת הרכוש תהיה ללא קשר למתן הגט עצמו, או על ידי קביעת הסדר שנועד להבטיח כי כאשר אחד מבני הזוג יבקש להתגרש, הוא לא יתקל בסירוב של הצד האחר".

בהקשר זה מוסיף סידי כי גברים רבים יבקשו לכלול בהסכם הוראה שלפיה האשה מוותרת במקרה של פרידה על זכאותה למזונות חודשיים וערך כתובתה, על מנת למנוע מצב שבו היא תסרב להתגרש כדי לקבל מדי חודש מזונות עד לגירושין בפועל, או תדרוש את כתובתה.

פיש מציעה לקבוע בהסכם מועד מוסכם שיחשב כמועד לביצוע איזון המשאבים, למשל שלושה חודשים לאחר מסירת הודעה על הרצון להיפרד או לאחר הגשת תביעה, או 30 ימים לאחר עזיבת הבית על ידי אחד הצדדים. "קביעה כזו מראש יכולה להוציא את העוקץ ממאבקים מיותרים", היא אומרת.

10. עדכון הסכם הממון

חשבתם שחתמתם על הסכם ממון ובזאת אתם יכולים לשכוח ממנו? לא בהכרח. פיש מייעצת מדי פעם לבחון אם הסכם הממון עדיין תואם את השינויים ותהפוכות החיים שעברו על בני הזוג במהלך החיים המשותפים.

עו"ד נורית פיש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker