ספירה לאחור בבנק הפועלים

קשה לראות כיצד יוכל בנק לאפשר את המשך כהונתו של מנכ"ל עם כתב אישום מעל ראשו

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

>> מה משותף השבוע לצמרת בנק הפועלים ולשרה נתניהו? כמו שרה, השאלה לגבי צמרת בנק הפועלים אינה אם צפוי שם אירוע המעורר אי נוחות, אלא כמה זמן יימשך השקט מאז המבוכה האחרונה. לפחות בבנק הפועלים לא משליכים נעליים.

הסימנים מעידים כי השקט בדירקטוריון בנק הפועלים ייגמר בימים הקרובים, כשפרקליט המדינה, משה לדור, יודיע אם הוא מאשר את ההמלצה שהתגבשה בפרקליטות להגיש כתב אישום נגד מנכ"ל הבנק בהווה, ציון קינן, ויו"ר הבנק לשעבר, דני דנקנר. כתב אישום כזה יתבסס על שורת חשדות לאי סדרים שמצאה חקירת המשטרה במעשיו של דנקנר בפרשת רכישת הבנק הטורקי פוזיטיף על ידי בנק הפועלים, אבל הזווית הלוהטת כרגע היא ההלוואה האישית שקיבל דנקנר בהמלצתו של קינן, שהיה אז מנהל המחלקה העסקית של הבנק. המשטרה קבעה בחקירתה כי קינן המליץ על ההלוואה ללא שקיבל דו"ח עושר ובניגוד לנהלים.

מעשיו של קינן נבחנו על ידי מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד אביה אלף, והפרקליט הבכיר שמלווה את התיק, עו"ד מאור אבן חן, שגיבשו טיוטת אישום. הסימנים מעידים שלדור יאשר אותה. לעת עתה, לא ברור מה דרגת החומרה של האישום שמיוחס לקינן - האם רק סייע לדנקנר להפר אמונים בתאגיד או שהפר אמונים בעצמו?

גישת הפרקליטות בשנים האחרונות היא לצפות לחובות אמון מוגברות במיוחד מדירקטורים ונושאי משרה בכירים בגופים המנהלים כספי ציבור כמו בנקים ובתי השקעות. מי שמובילה את תפישת העולם הזו היא עו"ד אלף, שיזמה את החקירה נגד דנקנר וגם בעבר הציגה עמדה לוחמנית כלפי דירקטוריונים ונושאי משרה. תהא אשר תהא דרגת החומרה של סעיף האישום, קשה לראות כיצד יוכל בנק הפועלים לאפשר את המשך כהונתו של מנכ"ל שכתב אישום מרחף מעל ראשו. ההשלכות המשפטיות לחברה ציבורית, לא כל שכן בנק, שנושא המשרה הבכיר בו מצוי במצב כזה, אינן מאפשרות מצב כזה.

דירקטוריון הבנק יצטרך להתכנס לאחר הודעת הפרקליטות. אם וכאשר תתקבל ההחלטה על כתב האישום נגד קינן ודנקנר, הוא יהיה כפוף לזכות השימוע ויוגש רק אם קינן ודנקנר יוותרו על הזכות או לא יצליחו לשנות בשימוע את רוע הגזירה.

ייתכן שהדירקטוריון ירצה לשמוע מפרקליטו המצוין של קינן, עו"ד צבי אגמון, על הסיכויים להביא לביטול כתב אישום בשימוע. הסטטיסטיקה מלמדת שהסיכוי לא גבוה. האם יוכל קינן להמשיך לכהן בתפקידו בתקופת הביניים שאחרי החלטה על כתב אישום ולפני תוצאות השימוע? שר החוץ אביגדור ליברמן עושה את זה, אז למה לא קינן?

נבחן את תקדים רועי ורמוס. עוד בטרם הוחלט על הגשת כתב אישום נגדו, הודח ורמוס מניהול פסגות על ידי בעלת השליטה - קרן איפקס - במהלך סיבובי שכלל סגירה של תיק האישום נגד בית ההשקעות. סגירת התיק נגד פסגות אושרה אישית על ידי לדור. רשות ניירות ערך, רגולטור שוק ההון, הסבירה אז שהתוצאה הסופית של הדחת ורמוס לגיטימית משום שממילא יש לה סמכות מינהלית לשלול מבית ההשקעות את רשיונו אם לא יחליף את המנכ"ל שהרשות כבר לא סומכת עליו.

יישום תקדים ורמוס למקרה קינן: המפקח על הבנקים יכול לנקוט גישה דומה לזו של רשות ניירות ערך ולדרוש מהבנק למצוא מנכ"ל חדש. מצד שני, עד היום לא מנע המפקח על הבנקים מקינן לכהן בתפקידו למרות שהחשדות היו ידועים. השינוי היחיד שיתרחש לאחר הודעת פרקליט המדינה הוא שהעננה מעל קינן תתעבה ותאפיר בדיוק כמו שמי אוגוסט השבוע, ביום שבו הודיע הבנק על הרווחים החצי-שנתיים היפים.

בין אם יהפוך הענן מעל ראשו של קינן לגשם ובין אם יחלוף כלעומת שבא, צריך דירקטוריון הבנק להתחיל לחשוב על יורשו של המנכ"ל, כדי שלא תחזור על עצמה סאגת בעיות הממשל התאגידי שהתרחשה שם בפעם הקודמת שהכסא הזה התפנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker