מדינת ישראל נגד חברות הטבק?

כדאי שילמדו במשרד האוצר את הפסיקה בבימ"ש לערעורים של פלורידה, שקבע מפורשות כי לממשלת ונצואלה אין עילת תביעה נגד חברות הטבק

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל שניידר

לאור הפרסומים האחרונים לפיהם ישראל כבר פועלת לאתר עורכי דין אמריקאים שיגישו בשמה תביעה כנגד חברות הטבק בגין נזקי עישון והוצאות רפואיות, ובטרם מתחילים במשרד האוצר לספור את דמי הפיצוי, שהוערך אתמול בכתבה שפורסמה ב"גלובס" בכ-7.7 מיליארד דולר, כדאי שילמדו את הפסיקה העדכנית שיצאה אך לאחרונה מבית מדרשו של בית המשפט בפלורידה.

בית המשפט בפלורידה (Republic of Venezuela V. Philip Morris Companies Inc) דחה תביעה של ממשלת ונצואלה נגד ענקית הטבק פיליפ מוריס לפצותה בגין הוצאות רפואיות שנובעות מנזקי העישון שנגרמו לאזרחיה. לאור פסיקה זו ועל סמך החלטות של ערכאות אחרות בארצות הברית ספק אם מדינות זרות ובהן ישראל, תוכלנה לתבוע את ענקיות הטבק בארצות הברית בגין הוצאות רפואיות ונזקי העישון.

ממשלת ונצואלה טענה נגד חברות הטבק כאילו הסתירו ממנה במכוון את האמת לגבי הניקוטין במשך שנים ובכך שללו ממנה את האפשרות להילחם ביבוא הסיגריות ובשימוש הנרחב בהן. הסתרת האמת גרמה לממשלת ונצואלה נזקים כספיים שהתבטאו לטענתה, בהוצאות רפואיות גבוהות ופגיעה בפריון העבודה.

בית המשפט לערעורים של מדינת פלורידה קבע מפורשות כי לממשלת ונצואלה אין עילת תביעה נגד חברת הטבק כיוון שהנזקים הנטענים מרוחקים מדי. במאמר מוסגר הביע בית המשפט ביקורת על הניסיון של מדינה זרה להפוך את פלורידה לבית משפט בינלאומי בנושא העישון.

מדינות זרות אחרות (גואטמלה, ניקרגואה, אקוודור) הגישו אף הן תביעות פיצויים נגד חברות הטבק בארצות הברית. הן ניסו ללכת במדויק בעקבות תביעת הענק של מדינות ארצות הברית נגד חברות הטבק בגין הוצאות רפואיות שנגרמו למדינות בטיפולים שהוענקו לנפגעי עישון.

אומנם בשנת 1998 הגיעו חברות הטבק לפשרה עם 46 ממדינות ארצות הברית והסכימו לשלם להן סכומי עתק למשך 25 שנים, אך כאמור ככל שהדבר נוגע למדינות זרות התוצאה שונה. למעט שתי תביעות שעוד תלויות, נכשלו כל התביעות של המדינות הזרות, הן בפלורידה והן בערכאות פדרליות ונראה שהדרך לתביעה כזו הינה חסומה.

עו"ד טל שניידר מתמחה בדיני תקשורת ומשפט מסחרי. עבדה עד לאחרונה במשרד עוה"ד מושקט ושות'. כל המידע הנכלל במאמר זה הוא בבחינת מידע כללי בלבד, ואינו בגדר חוות דעת או ייעוץ משפטי מוסמך. על המשתמש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה משפטית או אחרת המסתמכת על המאמר. המחברים והמערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ו/או המשתמשים באתר. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker