עונש של 6 חודשי עבודות שירות ליובל כהני שהריץ מניות באמצעות האינטרנט

השופטת הטילה על כהני גם קנס בסך 40 אלף שקל; הריץ את מניית גילאון באמצעות הודעה שפירסם באתר אנליסט אונליין

אמיר הלמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר הלמר

שופטת ביהמ"ש השלום בתל אביב, זיוה הדסי-הרמן, גזרה היום 6 חודשי עבודות שירות על יובל כהני מנתיבות, שהורשע על פי הודעתו בהרצת מניות גילאון באמצעות הודעות שפירסם בפורום הגולשים באתר האינטרנט הכלכלי "אנליסט אונליין". השופטת גזרה על כהני בנוסף גם 40 אלף שקל קנס ו-12 חודשי מאסר על תנאי.

בראשית חודש נובמבר הגישה עו"ד ציפי גז מפרקליטות מחוז תל אביב - מיסוי וכלכלה - כתב אישום נגד כהני, באשמה של הרצת מניות באמצעות האינטרנט. בכתב האישום נטען כי בפברואר 2000 רכש כהני בבורסה מניות של חברת גילאון השקעות, שהיתה אז לא פעילה, בשווי של 4,270 שקל.

המדינה טוענת כי ביום המסחר שלאחר הרכישה, הפיץ כהני - שהציג עצמו כעובד חברת גילאון, תוך שהוא משתמש בשם בדוי - באמצעות לוח ההודעות של אתר "אנליסט אונליין", מידע כוזב על חברת גילאון, בכדי להניע אחרים לרכוש מניות גילאון ולהשפיע על שערי המניות של גילאון בבורסה. המידע שהפיץ כהני, כך נטען, היה כי יצחק תשובה מנהל מו"מ לרכישת חברת גילאון.

בהודעה שהפיץ נאמר: "מי זה יצחק תשובה שרוצה לקנות את החברה שלנו? (שאני עובד בה), אני לא מתעסק בבורסה ורציתי לדעת מי זה יצחק תשובה, כיוון שאני עובד בחברת גילאון והבנתי שהוא מנהל מו"מ עם בעלי הבית של החברה. האם מצב זה יכול להועיל למניה או להזיק לה, והאם כדאי לי לקנות את המניה, כי היא נסחרת גם בבורסה? מי שיכול לעזור, שישאיר כאן תשובה בהקדם".

ביום פרסום ההודעה, נטען בכתב האישום, עלה שער המניה ב-58%, ולמחרת עלה ב-90% נוספים. באותו מועד מכר כהני את כל החזקותיו במניות גילאון, תמורת 15 אלף שקל.

לאחר שכהני הודה במעשיו ביקשה הפרקליטות להטיל עליו עונש מאסר בפועל וכן קנס משמעותי ועונש מאסר על תנאי. הפרקליטות טענה כי מדובר בעבירה חמורה שהעונש הקבוע לה הוא 5 שנות מאסר בפועל וכי הנאשם פעל מתוך מודעות ותכנון ואף הצליח ליצור לעצמו רווח של 10,000 שקל. עוד טענה הפרקליטות כי העובדה שכהני עשה שימוש באינטרנט מהווה נסיבה מחמירה בשל הקלות היחסית בה ניתן לבצע את העבירה.

השופטת אומנם מקבלת בגזר הדין את עמדת הפרקליטות כי מדובר במעשה מתוכנן מראש, אך למרות זאת מחליטה שלא להחמיר עם כהני וזאת בשל הודאתו בעבירות וכי חסך מזמנם של העוסקים במלאכה ושל עדים רבים.

זהו המקרה השני בו מגישה פרקליטות מסוי וכלכלה כתב אישום כנגד אדם שביצע עבירות של הרצת מניות באמצעות אתר אינטרנט. בשני המקרים דובר על אתר אנליסט אונליין. המקרה הקודם זכה לתהודה תקשורתית רבה שכן הנאשם היה טל פודים, בנו של יאיר פודים משרם פודים קלנר.

פודים הואשם כי בשנת 1999 העביר במשך יום מסחר בבורסה שמונה הודעות כוזבות באמצעות פורום גולשים באתר אנליסט אונליין, בדבר כוונתה של חברת לידר (שאביו מחזיק בה מניות) לבצע הצעת רכש במניות אורדן. הודעותיו של פודים גרמו לעלייה של כ-10% במניית אורדן ובמחזור המסחר בה, אך למחרת נפלה המניה ב-9%.

בתחילה החליט בימ"ש השלום שלא להרשיע את טל פודים בעבירות של תרמית בניירות ערך והוחלט להטיל עליו עונש של 300 שעות עבודות שירות לתועלת הציבור. הפרקליטות עירערה על ההחלטה ובית המשפט המחוזי בתל אביב הפך את ההחלטה וקבע כי האינטרס הציבורי מחייב את הרשעתו של פודים בעבירות תרמית בניירות ערך, והטיל עליו 3 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, 6 חודשי מאסר על תנאי ו-15 אלף שקל קנס. לאחרונה דחה ביהמ"ש העליון את ערעורו של פודים על החלטת המחוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker