"גרטלר ומקורביו היו מופיעים בבנק, והקופאית היתה נכנסת להנהלה עם שק ומכשיר לספירת כסף"

גראדי קוקו ונאבי מללה, מבקרי פנים בבנק בקונגו, חשפו הפקדות מזומנים בעשרות מיליוני דולרים על ידי מקורביו של המיליארדר הישראלי דן גרטלר - והפכו לפליטים ■ פרקליטו של גרטלר: "מארג מכוון של טענות סרק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן גרטלר
דן גרטלרצילום: בלומברג
גור מגידו
הגר שיזף

במארס 2018 נחתו גראדי קוקו, רעייתו ההרה, ובתם, פעוטה בת פחות משנה, בנמל תעופה באחת מבירות אירופה. הם נשאו איתם מזוודות עם בגדים שהספיקו לארוז. את כל היתר השאירו מאחור, ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, מולדתם, אותה לא יראו בקרוב. המשפחה עלתה על מונית בדרך לבית מכרים שהסכימו לארח אותם לתקופה קצרה. בחודשים הבאים נדדה המשפחה בין כמה מקומות מגורים זמניים. בקונגו, בני משפחתו של קוקו מכרו את הרכב שלו ושלחו לו את הכסף כדי לסייע לו. זה עזר לפרק זמן מסוים, עד שהכסף אזל. בינתיים, קוקו ורעייתו היו מובטלים. אוכל הם מצאו בעיקר בבתי תמחוי.

גראדי קוקו עזב חיים לא רעים בקונגו. בגיל 30 בלבד, הוא שימש כמנהל מחלקת ביקורת הפנים בסניף של הבנק הקמרוני אפרילנד בקינשאסה, בירת קונגו. הוא הרוויח משכורת חודשית ששווה לשכרם הממוצע של כמה עשרות עובדי כפיים קונגולזים. התפנית בחייו התרחשה בוקר אחד, כשאחד מעובדיו, נאבי מללה, הסב את תשומת לבו ללקוח יוצא הדופן שהגיע לבנק — יהודי חרדי למראה. מללה זיהה אותו כדן גרטלר, ישראלי תושב בני ברק, שנחשב אז לאחד האנשים החזקים ברפובליקה האפריקאית הברוכה במשאבי טבע. בזכות קשריו עם ג'וזף קבילה, מי שהיה נשיא קונגו עד 2019, קיבל גרטלר במשך שני עשורים זכויות לכרייה בהיקפים עצומים של נחושת, קובלט, יהלומים ומחצבים נוספים במדינה.

הרישיונות שקיבל גרטלר הפכו אותו לאחד הישראלים העשירים בעולם, אך גם סיבכו אותו בחשדות לשחיתות שנחקרים בבריטניה, ארה"ב ושווייץ. בדצמבר 2017 הטיל הממשל האמריקאי עליו ועל עסקיו סנקציות בגין "עסקות כרייה מושחתות" שביצע תוך ניצול קשריו עם קבילה. מאז הוקלו הסנקציות, כפי שיפורט בהמשך. הן כללו, בין היתר, איסור על מוסדות פיננסיים עם זיקה כלשהי לארה"ב לתת לגרטלר שירות במטבע אמריקאי. כדי שהזיקה תתקיים, הספיק אפילו שימוש בשרת אחד שנמצא בארה"ב. בפועל, בנקים בישראל ובעולם סגרו את שעריהם בפני גרטלר באופן גורף. זאת, מחשש שעסקיו מהווים סיכון משפטי מבחינתם. ואולם, לרוע מזלם של צמד מבקרי הפנים, בנק אפרילנד קיבל את גרטלר בזרועות פתוחות.

עשרות מיליוני דולרים ויורו הופקדו במזומן. קוקו ומללה, שראו בהפקדות מנגנון לעקיפת הסנקציות, התריעו שזה מסוכן לבנק לקלוט סכומים כמו מיליון דולר במזומן - לכשעצמו עניין הנחשב לדגל אדום ומעלה חשש להלבנת הון

נאבי מללה (מימין) וגראדי קוקו, בשבוע שעברצילום: LIRAN HUTMACHER

מיד אחרי שהוטלו הסנקציות האמריקאיות, החלו מקורבים לגרטלר לפקוד את אפרילנד עם סכומים עצומים של כסף. עשרות מיליוני דולרים ויורו הופקדו במזומן לשורת חשבונות חדשים שנפתחו בבנק. קוקו ומללה, שראו בהפקדות מנגנון לעקיפת הסנקציות, התריעו בפני מנהליהם שיהיה זה מסוכן לבנק לקלוט סכומים כמו מיליון דולר במזומן — לכשעצמו עניין הנחשב לדגל אדום ומעלה חשש להלבנת הון. כשקוקו ביקש ממנהל הסניף להקפיא את הפעילות בחשבונות, הזהיר אותו המנהל שהוא מסתכן. למחרת, חווה אירוע טראומטי שאת פרטיו לא נפרסם כאן, לבקשתו. בהמשך, הוא נמלט מקונגו והפך לפליט. כמעט שנתיים לאחר מכן, ברח גם מללה מהמדינה עקב חשש קונקרטי לביטחונו ולביטחון משפחתו. כיום, הוא מבקש מקלט באחת ממדינות האיחוד האירופי.

מללה וקוקו החליטו לחשוף עצמם כמקורות בבנק שעומדים מאחורי "מסמכי קונגו", התחקיר הבינלאומי שפורסם ביולי 2020 ב–TheMarker, בסוכנות הידיעות בלומברג ובעיתון הצרפתי "לה מונד", על הפעילות במזומן של מקורבי גרטלר בסניף אפרילנד בקינשאסה, וכן בדו"ח של הארגונים Global Witness ו-PPLAAF הפועלים למאבק בשחיתות באפריקה. יחד עם פרסום הראיון עמם כאן, התפרסמו הבוקר (ו') פרטים ממסמכים חדשים שנמסרו לקבוצה של כלי תקשורת בעולם, כולל TheMarker.

"מבחינתי הסיפור התחיל כשראיתי את דן גרטלר בבנק. מיד זיהיתי אותו", משחזר מללה, בן 43 ואב לשלושה. "הוא יצא ממשרדי מנהל הבנק, כשאחד ממאבטחי הבנק ליווה אותו לשירותים. אמרתי לגראדי שדן גרטלר נמצא בבנק אבל הוא עוד לא ידע במי מדובר. אמרתי לו שיהיו לנו בעיות".

איך זיהית אותו? ידעת איך הוא נראה?

מללה: "זיהיתי את גרטלר לאחר שראיתי סרט על היחסים הבעייתיים שלו עם הנשיא קבילה".

למה עצם האפשרות שגרטלר יהיה לקוח של הבנק אומרת שיהיו לכם, כמבקרי הפנים, בעיות?

מללה: "לקוח תחת סנקציות זה דבר מסוכן. באותה תקופה הוא כבר היה תחת משטר הסנקציות האמריקאי בגלל היחסים המושחתים עם קבילה".

"לקוח תחת סנקציות זה דבר מסוכן. באותה תקופה הוא כבר היה תחת משטר הסנקציות האמריקאי בגלל היחסים המושחתים עם קבילה"

נאבי מללה
נשיא קונגו לשעבר, ג'וזף קבילה. גרטלר מצא את הדרך ללבוצילום: Tiksa Negeri/רויטרס

גרטלר טוען כי מעולם לא ביקר בסניף הבנק המדובר, אולם במסמכים שנחשפו הבוקר תועדו החל ב–18 בינואר 2018 הפקדות כספים במזומן לחשבונם של כמה ממקורביו, כולל לחשבונה של רעייתו, ענת גרטלר. לטענת גרטלר, המסמכים שמעידים על ההפקדות — מזויפים.

והנבואה שלך התגשמה?

מללה: "כן. בין סוף 2017 לתחילת 2018 נפתחה בבנק קבוצה של חשבונות חדשים, שהבנק התנהל לגביהם בצורה שונה מאוד ביחס לכל יתר החשבונות. לדוגמה, יש תהליך של זיהוי לקוח שכולל גם בדיקות הנוגעות לסנקציות אמריקאיות. גילינו שהתהליך הזה לא בוצע. מהר מאוד גילינו שזה קרה תוך מעורבות של הנהלת הבנק".

איך ידעתם שההנהלה מעורבת?

קוקו: "בתור מבקרי פנים, היתה לנו אפשרות לגשת לארכיון ולבקש את התיקים הפיזיים של כל חשבון, שמכילים את הניירת. אבל כשניגשתי לארכיון כדי לבקש את התיקים נאמר לנו שהניירת של החשבונות האלה נשמרת בנפרד — מחוץ לארכיון הרשמי, במשרד של מנהל הסניף, פטריק קפינדו".

מללה: "זה היה הרגע שהבנו שמשהו פה מלוכלך".

מינואר 2018 החל בנק אפרילנד להישטף בהפקדות חריגות של כסף מזומן — עשרות הפקדות בסכומים בני שבע ספרות, חלקן ביורו וחלקן בדולרים. "להפקדות הללו היה דפוס קבוע", מתאר מללה, "הקופאית הראשית היתה עולה מקומת הכניסה של הבנק לקומה השנייה, שם נמצאים משרדי ההנהלה. בכל פעם היא הביאה איתה מזוודה או שק ומכשיר לספירת שטרות. המשרד שלנו היה במעבר, בדרך למשרדי ההנהלה בקומה השנייה, והיו לו קירות זכוכית — כך שהיתה לנו תצפית קבועה על האירועים האלה. אחרי כל מקרה כזה, שהיינו רואים שק או מזוודה מוכנסים לחדר של המנהל, היינו נכנסים למחשב ורואים שהוזנו לאחד החשבונות מתוך רשת החשבונות, מאות אלפי ולפעמים מיליוני דולרים או יורו במזומן".

תיאוריהם של השניים מקבלים משנה תוקף גם מדבריהם של מקורות נוספים שהיו מעורבים בפרשת ההפקדות החריגות. מקורות אלה הודו בשיחה עם TheMarker בקבלת ובהפקדת מאות אלפי דולרים במזומן כל אחד, כולל בחדרו של המנהל קפינדו, כפי שתיאר מללה.

דיברתם עם ההנהלה על זה?

קוקו: "כן. אחרי שהתייעצתי עם החברים שלי לעבודה, החלטתי ללכת למנהל הסניף. נכנסתי אליו לחדר ודרשתי לראות את המסמכים. הוא התלבט ובסוף נתן לי לראות אותם בתנאי שלא אצא עם הניירות מהמשרד. מה שראיתי אישר את כל החששות שלי״.

קוקו דרש להקפיא את פעילות החשבונות שקשורים לגרטלר, עד לבדיקה פנימית של המתרחש בחשבונות אלו. ״רציתי להראות למנהל שלי שאני עומד על שלי״

יומיים לאחר האירוע, בפברואר 2018, שלח קוקו להנהלה מכתב המסכם את מסקנותיו בדבר הפעולות החשודות. במכתב הוא דרש להקפיא את פעילות החשבונות שקשורים לגרטלר והתייחס בצורה דומה גם לחשבונות אחרים שנוהלו בבנק, הקשורים לזואי קבילה, אחיו של הנשיא דאז. זאת, עד לבדיקה פנימית של המתרחש בחשבונות אלו. ״רציתי להראות למנהל שלי שאני עומד על שלי״, אמר בניסיון לשחזר את מניעיו.

תצלום וחתימה של דן גרטלר, מתוך מערכת המידע בבנק אפרילנד

השתמשתם מוקדם יותר בביטוי "רשת חשבונות", אבל גרטלר מכחיש קשר לחלק מהחשבונות. מה עושה את החשבונות האלה לרשת בעיניכם?

מללה: "מבחינתי, היחס של ההנהלה לחשבונות האלה ייחד אותם. העובדה שכל החשבונות נוהלו, פיזית, במשרדי ההנהלה הכללית, כולל ביצוע ההפקדות במזומן. זה לא משהו שהכרנו בבנק קודם לכן".

קוקו: ״היו אירועים שגרטלר או אחד ממקורביו הגיעו, ומיד אחר כך היינו רואים פעולות גדולות בחשבונות אחרים, שגרטלר לכאורה לא קשור אליהם. בעינינו, זה היה בבירור ניסיון לעקוף את הסנקציות״.

ב"מסמכי קונגו" זוהו שני מפקידי מזומנים עיקריים של כספים: שלמה אבוחצירא, בנו של המקובל דוד אבוחצירא מנהריה, רבו של גרטלר, שהפקיד על פי הרישום 19 מיליון דולר במזומן בבנק במנות של עד 3 מיליון דולר בחשבונות שונים; ואלאן מוקונדה, עובד של גרטלר, שהפקיד על פי הרישום 12 מיליון יורו במזומן, רובם לחשבונות של שתי חברות שגרטלר אינו מכחיש את הזיקה אליהן. גרטלר, אבוחצירא ומוקונדה, יש לציין, טענו שכל הנתונים על ההפקדות במסמכים זויפו. כמו גרטלר, גם מוקונדה מכחיש שאי פעם ביקר בבנק. המסמכים שנחשפו היום מגלים פעולות שנרשמו על שמו של מוקונדה במזומן גם בדולרים — כ–11 מיליון דולר ליתר דיוק.

ראיתם פיזית את גרטלר או את המפקידים עם כסף?

קוקו: ״ראיתי את גרטלר שלוש פעמים בבנק. את שלמה אבוחצירא ואלאן מוקונדה ראיתי כמה פעמים (בודדות; ג"מ, ה"ש). שלמה לא יכול היה לעבור בלי שנשים לב, הוא נראה מאוד שונה משאר האנשים בבנק (אבוחצירא נראה כגבר חרדי; ג"מ, ה"ש). קראנו לו ולגרטלר 'המזוקנים'. את שלמה ודן ראיתי בסמוך לפעולות בחשבונות, אבל לא ראיתי אותם ממש עם כסף. את מוקונדה ראיתי מספר פעמים גם עם חבילות. הוא היה עולה עם שק גדול למשרדי ההנהלה הראשית, הקופאית היתה עולה אחריו, ובהמשך יורדת עם השק והולכת למשרד שלה״.

מללה: "את גרטלר עצמו ראיתי רק פעם אחת. את אלאן ראיתי כמה פעמים בבנק, אבל לא ראיתי אותו עם כסף. את אבוחצירא ראיתי פעם נכנס למשרדי ההנהלה עם מזוודה".

אז איך אתם יודעים לקשור בין הביקורים של כל אחד בבנק לבין ההפקדות במקרים שלא ראיתם אותם עם שק או מזוודה?

מללה: "רוב המידע נובע ממה שחילצנו מהמחשב. אחרי כל ביקור, היינו נכנסים למחשב ורואים שם את הרישום של ההפקדות שביצעו באותו ביקור".

במהלך התקופה, מתאר מללה, נערך שינוי במבנה הבנק. בין קומת קבלת הקהל לבין קומת משרדי ההנהלה הותקנה מעלית, שהקשתה על המשך התצפית שלו על תנועות השקים שתיאר.

אתה חושב שהם התקינו את המעלית כדי שלא תראו מה נכנס למשרדי ההנהלה?

מללה (בחיוך): "אני לא יודע להגיד. אולי המטרה היא להקל על עובדי הבנק, שלא יצטרכו לעלות במדרגות".

"מישהו יירה בך"

יומיים אחרי ששלח את המכתב להנהלה עם ממצאיו בנוגע לפעולות החשודות, ובו הזכיר את גרטלר ואת זואי קבילה, זומן קוקו אל משרדו של מנהל הסניף, קפינדו. ״הוא אמר לי שהאנשים שאני מדבר עליהם חשובים מאוד ושמישהו עוד עלול לירות בי כשאצא מהבנק״, הוא משחזר, "זה היה איום מפורש. אני גם לא היחיד שאיימו עליו, אבל אני לא יכול לנקוב בשמם של האחרים". באותו יום התרחש האירוע שגרם לקוקו ולמשפחתו לעזוב את קונגו. "אני מעדיף לא לתאר את זה, זה זיכרון רע מאוד״, הוא אומר. בכל פעם שעלה אותו "זיכרון רע" בשיחה, ניכר היה שקולו נסדק. מבלי להיכנס לפרטי האירוע, אפשר להגיד שהחוויה שחווה קוקו היתה חמורה מספיק כדי לבסס את ההנמקה להכרה במעמדם של קוקו ומשפחתו כפליטים במדינה שבה הם שוהים. בית משפט באותה מדינה קיבל את גרסתו של קוקו בקשר לאותו האירוע על סמך עדותו וראיות אובייקטיביות שבחן.

גראדי קוקוצילום: LIRAN HUTMACHER

פחות משבוע אחרי האירוע, החליטו קוקו, אשתו ההרה ובתו בת ה–11 חודשים, לברוח. ״לקחנו רק כמה בגדים איתנו. לא הייתי בטוח שבכלל נצליח לצאת מקונגו״, הוא מספר. "חששתי שלא יאפשרו לי לצאת מהמדינה, נאלצתי לשלם לאיזשהו מכר שלי, שהיתה לו יכולת להבטיח שלא יעכבו אותנו בשדה". כמה שעות אחר כך הם נחתו במדינה חדשה, שבה איש מהם לא ביקר בעבר, והגיעו היישר לבית המכרים. ״הסברתי למכרים שנישאר שם זמן מה, שאין לנו לאן ללכת, אבל בסוף נאלצנו לעזוב".

יומיים אחרי ששלח את המכתב להנהלה, זומן קוקו אל משרדו של מנהל הסניף. ״הוא אמר לי שהאנשים שאני מדבר עליהם חשובים מאוד ושמישהו עוד עלול לירות בי כשאצא מהבנק. זה היה איום מפורש"

במשך כשנה הסתובב קוקו חסר אונים, מובטל ומודאג, עד שבמארס 2019 יצר קשר עם ארגון PPLAAF, הפלטפורמה להגנה על חושפי שחיתות באפריקה. הוא קרא כתבה על פעילות הארגון ועל כך שנתן הגנה משפטית לחושף שחיתות מפורסם אחר בקונגו: ז'אן ז'אק לומומבה, בכיר לשעבר בבנק קונגולזי אחר, BGFI. לפי המסמכים שחשף לומומבה, BGFI נתן יד לפעילות של מעילה בכספי ציבור על ידי משפחת הנשיא קבילה. "חשבתי שלבוא ולהעיד על מה שראיתי זה מספיק כדי להיות חושף שחיתות. לא הבנתי כמה מסמכים אני צריך לתת כדי להוכיח את מה שקרה", מספר קוקו.

״כשפגשנו את קוקו בהתחלה, הוא היה במצב נפשי קשה מאוד״, מספר עו״ד גבריאל בורדון־פתאל, המרכז את הפרויקטים של PPLAAF בקונגו. "כמו עם כל אדם שפונה אלינו, ביקשנו לראות את המסמכים שיש לו. המסמכים הראו פעולות שקשורות לגרטלר וישראלים אחרים הקשורים אליו, בכמה מיליוני דולרים. זה היה מספיק כדי לשכנע אותנו שהוא מביא מידע אמיתי, אבל עדיין לא מספיק כדי להוות בסיס לתחקיר גדול". בחודשים שלאחר מכן, מללה, שנותר בקונגו והמשיך לעבוד בבנק, העביר לקוקו מסמכים נוספים בחשאי. במקביל, יצרה PPLAAF שותפות עם Global Witness ושני הארגונים החלו לחקור יחד את מסמכי בנק אפרילנד. בסוף 2019 הם הכניסו לתמונה גם קבוצת העיתונאים מבלומברג, TheMarker ו"לה מונד". כל אחד מכלי התקשורת קיבל את החומר וערך תחקיר משל עצמו.

בנובמבר 2019, נפגש TheMarker עם קוקו במשרדי PPLAAF בפריז. חלק ארוך מהפגישה הוקדש לשאלות מקצועיות על מסמכי ההדלפה. שעה שסיפר את המעט שהסכים לחלוק על החוויה האישית שחווה, קוקו ישב מכווץ בכיסאו. הפגישה עמו נשמרה בסוד מחשש לביטחונו. במהלכה הוא אפילו לא מסר לנו את שמו. קראנו לו בשם המומצא "אוגוסטין". אלא שהמאמצים לשמור על חשאיות לא ממש הועילו. גרטלר, שכיסיו עמוקים כמו שאדמת קונגו עשירה בקובלט, גילה על הפגישה בפריז. ערב פרסום הכתבה ישב מולנו גרטלר והבטיח: "אני לא נחתי. עבדתי... ירדתי לשורש העניין. אותו אדם שישבת איתו בפריז... הוא סיפר לך סיפור", טען תוך שהרהיב בידיעה על הפגישה.

בפברואר 2020 חלה התפנית בעלילה שהפכה גם את מללה למבקש מקלט. זה התחיל כשמכשיר הטלפון של אחד מאנשי PPLAAF צילצל ועל הקו היה עורך דין צרפתי מוכר למדי בשם אריק מוטה, שהציג עצמו כפרקליטו של גרטלר. מוטה העביר מסר: אנחנו יודעים לא רק על התחקיר, אלא גם את זהות המקור מתוך הבנק. בין שהמסר שהשמיע עורך הדין הצרפתי היה איום מכוון או שרק נקלט ככזה, ב-PPLAAF החליטו שלא לקחת סיכונים ולחלץ את מללה מקונגו מיד. ״זה היה מלחיץ מאוד, תחושה של מצב חירום״, מתאר בורדון־פתאל. העיתונאים התבקשו להפסיק את העבודה על התחקיר עד להודעה חדשה. בתוך שלושה שבועות הצליח הארגון לסדר למללה ומשפחתו אשרה ולחלצו למדינה שבה קיבל מקלט זמני. גרטלר טוען בתגובתו לפרסום כאן כי מוטה "לא היה ואינו" עורך דינו. ואולם בידי TheMarker הקלטה משיחה שקיים מוטה עצמו בחודשים האחרונים עם אדם שמושבו בקונגו, שגם בה הוא נשמע אומר את המלים: "דן גרטלר, שאותו אני מייצג". מוטה טוען כי לא היה כל איום בשיחה.

"לא רציתי לעזוב את קונגו, בהתחלה אפילו התנגדתי, אבל בסוף השתכנעתי שבאמת יכול להיות שנשקפת לי סכנה", מספר מללה. "קונגו היא המקום היחיד שאני מכיר. פעם אחת נסעתי לקמרון ופעם אחת לרואנדה. אבל חוץ מזה, במשך כל שנות חיי, לא יצאתי מקונגו". אשתו של מללה כבר ידעה במה הוא מעורב בשלב הזה. "היא היתה די אמיצה", הוא מספר, "אני חושב שרצתה לתמוך בי כי הייתי בלחץ אדיר". בני הזוג סיפרו למעט מאוד מכרים על הכוונה לעזוב. לשלושת ילדיהם סיפרו שהם נוסעים לחופשה בחו"ל. "רק כשהגענו לפה בישרנו להם שנשארים כאן, ושהם גם ילכו כאן לבית ספר. הם בכו כשהבינו שהם לא יכולים לראות את החברים שלהם. עד עכשיו לא הסברנו להם בדיוק מה קרה. הם עוד קטנים מדי לזה", מספר מללה.

את מגפת הקורונה מעבירים בני המשפחה בדירה קטנה שבה הם חיים מטעם הדיור הציבורי. נכון להיום, מללה לא יכול לעבוד עד שיוסדר מעמדו כפליט, אך מצבו לא קשה כפי שהיה מצבו של קוקו בימיו הראשונים בגלות. "בקונגו חיינו בבית פרטי והיתה לי עבודה טובה. כאן אני מובטל, רחוק מהמשפחה, ואני גר בדירה שאין בה סלון", הוא מספר. "אבל אני לא רוצה להתלונן, בינתיים אנחנו מתקיימים מקצבאות ממשלתיות ומסיוע קטן נוסף ש-PPLAAF נותנים לנו. יש לנו חיים טובים".

פניות עלומות

דן גרטלרצילום: Bloomberg

ככל שזה תלוי בגרטלר, סוף הסיפור טרם נכתב. גרטלר והבנק לא חסכו בשום משאב כדי לעצור את חשיפת המסמכים שסיפקו קוקו ומללה

מאוד מפתה לקרוא את דבריהם של מללה וקוקו כתיאור של מלחמה חסרת סיכוי, אפילו דון קישוטית, של צמד אפריקאים מרוששים בטייקון עוצמתי וחסר עכבות ובבנק שאיבד את הבלמים. לא בטוח שזה המצב. במובן מסוים, סיפורם של השניים הוא הסיפור על הגבול, ככל שקיים כזה, למה שכסף יכול לקנות.

ככל שזה תלוי בגרטלר, סוף הסיפור טרם נכתב. גרטלר והבנק לא חסכו בשום משאב כדי לעצור את חשיפת המסמכים שסיפקו קוקו ומללה. בשיחה עם TheMarker העיד גרטלר בעצמו על ניסיונותיו לגרום לחושפי השחיתות "לעשות תשובה", כלשונו, בין היתר תוך אזכור של בני משפחותיהם שנותרו בקונגו. ערב פרסום התחקיר נערך קמפיין הכפשה בינלאומי שהתפרסם בישראל, צרפת וקונגו נגד PPLAAF, ארגון Global Witness והעיתונאים, כולל פרסום הקלטות ערוכות של חלק מהמעורבים. חלק מהתוכן הזה הופץ על ידי רשת של משתמשים אלמונים ברשתות החברתיות. נגד אחד ממייסדי PPLAAF הופצה עלילה שהתבססה על הקלטה ערוכה של דבריו, ולפיה בשעה שהוא מציג עצמו כפעיל זכויות אדם, הוא למעשה שחקן פוליטי תאב בצע המנסה לגרוף רווחים מהסכסוך הגיאו־פוליטי בין איחוד האמירויות לקטאר. זה לא הספיק כדי לעצור את מללה וקוקו.

חודשיים לאחר הטלפון מעורך הדין הצרפתי של גרטלר, החל גם מה שנראה כניסיון לבלוש אחר חושפי השחיתות עצמם. ב-24 באפריל 2019 פנתה אל קוקו בוואטסאפ דמות שהציגה את עצמה כאקדמאית קונגולזית שחיה בבריטניה ושמה ג'ולי. היא ביקשה לראיין אותו, כביכול כחלק ממחקר על הפזורה הקונגולזית באירופה. קוקו חשד מעט וביקש ממנה להעביר את שאלותיה בכתב. בתגובה קיבל שורת שאלות שהתייחסו לנסיבות עזיבתו את קונגו, ארגונים שעמם היה בקשר ועוד. באותו היום, קיבל מללה גם הוא הודעה ברשת לינקדאין ממי שהציגה את עצמה כ"ציידת ראשים" שמחפשת ראש מחלקת ציות עבור מוסד כלכלי שפותח סניף חדש בקונגו. אשת כוח האדם שוחחה עם מללה גם בוואטסאפ — גם במקרה הזה ממספר טלפון בריטי — והציעה לשוחח עמו בטלפון על ההצעה. בימים האחרונים ניסינו להתקשר למספרי הטלפון של החוקרת ואשת כוח האדם הללו וגילינו שהקווים מנותקים.

כשגרטלר ניסה למנוע את פרסום התחקיר הקודם, הוא טען שאחד מכם שינה את דעתו והחליט "לעבור צד", ש"הוא מדבר", ואפילו רמז שאחד מכם יסכים להעיד מטעמו. יש בסיס לטענה הזו?

קוקו: ״נשמע לי סביר שהאנשים שפנו אלי ואל מללה נשלחו כדי לנסות להשחית אותנו, ושהטענה שלו שאנחנו מדברים מתבססת על המאמצים של האנשים האלה. זה לא הלך להם״.

הוא כנראה יקרא את הכתבה, תרצו להגיד לו משהו על העניין הזה?

מללה: "כן. אני רוצה להגיד לו שהוא יכול לשמור את המיליונים ואת המיליארדים שלו לעצמו. לא שילמתי את המחיר ששילמתי בשביל לחזור בי".

ממקום מושבם בגלות, קראו מללה וקוקו כיצד בשלהי כהונת דונלד טראמפ העניק משרד האוצר האמריקאי הקלות בסנקציות לגרטלר בעקבות בקשה שהגיש, באמצעות עורך הדין של טראמפ עצמו, אלן דרשוביץ. המסמך, שמוגדר כ"רישיון" לחרוג מהסנקציות למשך שנה, הועבר בחשאי (ללא כל פרסום ציבורי) ממשרד האוצר האמריקאי למשרד עורכי דין נוסף שייצג את גרטלר בארה"ב, ולא פורסם בפומבי עד שנחשף לראשונה ב-TheMarker ובהמשך בכלי תקשורת נוספים בעולם. מסמך הרישיון מפרט שהוא נסמך על "מידע" שהועבר בשמו של גרטלר. מומחים בתחום האכיפה הכלכלית מעריכים שכדי לקבל את ההקלה, גרטלר נדרש להצהיר שעמד באופן מלא במשטר הסנקציות.

משרד האוצר האמריקאי העניק הקלות בסנקציות לגרטלר בעקבות בקשה שהגיש, באמצעות עורך הדין של טראמפ, אלן דרשוביץ. המסמך הועבר בחשאי, וכנראה גרטלר נדרש להצהיר שעמד באופן מלא במשטר הסנקציות

עו"ד אלן דרשוביץצילום: Frank Franklin II / AP

האם תסכימו לחלוק את העדות ואת המסמכים שלכם גם עם משרד האוצר האמריקאי או עם רשויות אחרות?

מללה וקוקו: "בהחלט".

בנובמבר האחרון פורסמו ידיעות בכלי תקשורת אפריקאיים לפיהן קוקו ומללה נשפטו שלא בפניהם בקונגו, בגין גניבה וזיוף מסמכים ובגין שורה של עבירות נוספות, וכי בית משפט בקינשאסה גזר עליהם עונש מוות. ככל הידוע, הידיעות אינן נכונות. פרסומן נראה כמו עוד מאמץ להלך אימים על השניים ולהבהיל את קרוביהם בקונגו. כך או כך, לשניהם ברור שעדיף להם לא לחזור הביתה בקרוב.

עושה רושם שיש מי שמוכן ללכת מאוד רחוק כדי לעצור אתכם. אולי התועלת של מה שעשיתם לא שווה את הסיכון? אתם לא מתחרטים?

"גרטלר קיבל דריסת רגל בתעשיית הכרייה שלנו בגלל החברות שלו עם ג'וזף קבילה. כשהוא מנצל את משאבי הטבע של קונגו — הוא מנצל את העם שלי"

נאבי מללה

מללה: "לא. אני קונגולזי ואני יודע שהמדינה שלי במצב רע בגלל התנהגות מאפיוזית מהסוג שאיתו התמודדנו. הרגשתי שיש לי פה תפקיד. גרטלר קיבל דריסת רגל בתעשיית הכרייה שלנו בגלל החברות שלו עם ג'וזף קבילה. כשהוא מנצל את משאבי הטבע של קונגו — הוא מנצל את העם שלי. הממשל האמריקאי הטיל עליו את הסנקציות בגלל הקשרים המושחתים שלו עם קבילה, ואז באה ההנהלה בבנק ועוזרת לעבור על הכללים וככה גם לעקוף את הסנקציות. זה מה שהעסיק אותי".

קוקו: "אני מתחרט רק על דבר אחד: שלא הוצאתי יותר מסמכים מהבנק".

מכרה נחושת וקובלט במחוז קטנגה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגוצילום: Bloomberg

"מיחזור של טענות סרק"

פרקליטו של גרטלר, עו"ד בעז בן צור, מסר: "הפרטים המופיעים בפנייתכם הם חלק ממארג מכוון של טענות סרק בעניין מר גרטלר. כבר בפרסומים הקודמים בעניין זה, שבגינם הגיש מר גרטלר תביעה, הסתמכתם על מסמכים מזויפים שהסתבר שהוכנו למטרה זו. כתבה זו היא מיחזור של אותן טענות סרק.

"על פי חוות דעת משפטית של טובי המומחים, לא קיים כל איסור לפעול במתכונת המיוחסת במכתבכם; וממילא, אותה מתכונת, אותה אתם מייחסים למר גרטלר לא היתה ולא נבראה. בשונה ממה שנטען, מר גרטלר מעולם לא היה בבנק אפרילנד ואף לא פתח חשבון בינואר 2018. כף רגלו של אלאן מוקונדה לא דרכה בבנק.

"למר גרטלר אין ידיעה על דין ודברים בין הבנק לפקידיו. מכל מקום יודגש: מר גרטלר לא העביר מסרים כלשהם למאן דהוא, לרבות לשני פקידי הבנק, שהוא אינו מכירם. כל טענה ממין זה תהא הוצאת לשון הרע.

"עו"ד אריק מוטה לא היה ואינו עורך דין של מר גרטלר. לא ידוע למר גרטלר על מה שאנשים טוענים שנאמר להם על ידי מאן דהוא. וממילא, אמירה שכזו, אם נאמרה, אינה משנה את העובדות.

"סופו של דבר: הניסיון לשרבב את מר גרטלר לעניינים לא לו או לייחס לו פעילות שאינה כדין הם בגדר הוצאת לשון הרע ומר גרטלר ייפרע מלא נזקיו".

מבנק אפרילנד ומפטריק קפינדו לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker