קירשנבאום תישלח לעשור בכלא, אבל המפלגה החולה שממנה באה השתלטה על האוצר

השופט שחרץ היום את דינה של קירשנבאום נימק את העונש החמור שהטיל עליה בצורך לשמור על אמון הציבור במוסדות המדינה ■ האירוניה היא שעבר רק חודש מאז שישראל ביתנו, שחלבה את תקציב המדינה כדי לקבל שוחד, נהפכה לאחראית הראשית עליו

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן וקירשנבאום. האם ליברמן לא ידע?צילום: אמיל סלמן
גור מגידו

גם אם בית המשפט העליון ימתיק מעט את העונש שהוטל היום (ד') על סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום - בעקבות הערעור שסנגורה כבר הודיע שבכוונתה להגיש - אין תרחיש ריאלי שבו לא תבלה את השנים הקרובות בכלא נווה תרצה.

10 בשנים בכלא: האם זהו העונש שירתיע פוליטיקאים מושחתים?

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

לשיטתה של קירשנבאום, יש לכך סיבה שאינה קשורה רק לאישומים נגדה. כשמסרה קירשנבאום את העדות במשפטה במארס 2019, סיפרה מה אמרו לה החוקרים: "אמרו לי: 'את אישה חכמה, תני לנו מה שאנחנו רוצים, ונסגור את התיק'". מה שהחוקרים רצו, לדבריה, היה ראשו של יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן - שכלל לא נחקר בפרשה.

קירשנבאום היתה מזכ"לית מפלגתו של ליברמן, וניהלה את הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו, בסך 1.2 מיליארד שקל, בשנים 2014-2009. את הכספים חילקה, כפי שפסק בית המשפט המחוזי, בהתאם לנכונות הגופים המתוקצבים להחזיר לה נתח מהתקציב בצורת ג'ובים, דמי ייעוץ פיקטיביים, טיסות, מתנות או מימון של ייעוץ אסטרטגי.

לצד המטרות האישיות של קירשנבאום שקודמו בעזרת הכספים, חלק מכספי השוחד חזרו למפלגה של ליברמן בצורת מימון סקרים, מימון טקס חלוקת מדליות לווטרנים גיבורי מלחמת העולם השנייה בצבא הרוסי (הבייס של ליברמן), או מימון היסעים לצורכי המפלגה.

השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב (מימין), עם אביגדור ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

השיטה הזו לא רשומה בבלעדיות על שמה של קירשנבאום. בין השותפים לה גם ראש מטה הארגון במפלגה, דאוד גודובסקי, שטען שיש להקל בעונשו, שכן לא לקח את הכספים לכיסו, אלא לקופת המפלגה; וגם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שכבר נאסר, שוחרר, והספיק לשכוח שישב פעם בכלא.

מנגנון המפלגה ועסקניה שלחו ידם בכספי ציבור תוך ניצול קשריהם בשלטון. השתתף בכך מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר - ומנהל ההשקעות לשעבר של ליברמן - רמי כהן, שנשלח היום ל-30 חודשי מאסר בפועל.

בשולי התיק הזה נחקרו אירועים נוספים סביב המעגל הקרוב ביותר לליברמן שלא הבשילו לכדי אישומים. שכנו לשעבר וחברו של ליברמן, אלכס ויז'ניצר - האיש שליברמן מינה למנכ"ל החברה הממשלתית נתיבי ישראל ובהמשך שימש יו"ר חברה ממשלתית אחרת, נת"ע - צולם על ידי שוטר סמוי מקבל חבילה שנחשדה כחבילת שטרות שמנה מלוביסט בבית קפה בתל אביב. המשטרה לא הצליחה לפצח את החשד הזה, והוא נזנח.

אחד מעדי המדינה בתיק, מוצי דהמן, העיד על פרשה שיכולה היתה לסבך את ליברמן עצמו. הוא סיפר שלליברמן נודע על חקירת התיק בטרם הפכה גלויה, וליברמן בירר, באמצעות יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין, אם המשטרה פעלה מולו כדי לבצע האזנה לקירשנבאום. העדות הזאת לא הובילה אפילו לחקירתו של ליברמן.

פאינה קירשנבאום, היום בבית המשפט. סביר שאם היתה לה סחורה לתת, לא היו נגזרות עליה עשר שנות מאסרצילום: עופר וקנין

אף שנראה שהרשויות היו יכולות להיות נוקשות עם יו"ר ישראל ביתנו בתיק הזה, הטענה של קירשנבאום לא מופרכת. סביר שאם היתה לה סחורה לתת, ואם היתה מסתכנת בסכסוך עם הבוס שלה לשעבר, לא היו נגזרות עליה עשר שנות מאסר הבוקר.

השופט ירון לוי, שחרץ את דינה של קירשנבאום, נימק את העונש החמור שהטיל עליה בצורך לשמור על אמון הציבור במוסדות המדינה. "יידעו האזרחים שומרי החוק ומשלמי המסים שכספם אינו הפקר", כתב בגזר הדין.

האירוניה היא שגזר הדין הזה ניתן חודש לאחר שמפלגת ישראל ביתנו, זו שחלבה את תקציב המדינה כדי לקבל שוחד, השתלטה במקביל על משרד האוצר - כשליברמן מונה לשר האוצר - ועל הוועדה הפרלמנטרית שאמורה לפקח על האוצר, ועדת הכספים. מי שאמור לפקח על ליברמן הוא יו"ר הוועדה ממפלגתו, ח"כ אלכס קושניר.

פעם חלשה ישראל ביתנו על 1.2 מיליארד שקל בחמש שנים; היום היא חולשת על תקציב המדינה כולו. לכן, עם כל הכבוד לפאתוס של השופט לוי, האזרחים "שומרי החוק ומשלמי המסים" לא יכולים לדעת היום שהכסף שלהם בידיים בטוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker