גרטלר ואבו מציגים: 12 מיליון דולר בקונגו, ומניות וקרקעות בישראל

לאחר הסנקציות שהוטלו על המיליארדר דן גרטלר על רקע "עסקות כרייה מושחתות", מיליוני דולרים במזומן התחילו לזרום לחשבונות של הקבלן האשדודי צחי אבו ועורך דינו בבנק אפריקאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן גרטלר. נכלל ברשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי מאז סוף 2017
דן גרטלר. נכלל ברשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי מאז סוף 2017 צילום: Bloomberg

איל הכרייה מוכה הסנקציות, דן גרטלר, והקבלן האשדודי, צחי אבו, הכחישו עד כה כל קשר עסקי ביניהם. הם עשו זאת בעקבות פרסום על הפקדות במיליוני יורו במזומן לחשבונות על שם אבו בבנק ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, מרכז הכובד של פעילותו של גרטלר — בעוד אבו העביר נכסים (מניות) בישראל לרשות אמו של גרטלר, חנה גרטלר, כפי שנחשף ב–TheMarker ביולי האחרון. מסמכים חדשים מלמדים כי היקף הכספים שקלט אבו בקונגו והיקף השותפות בין חנה גרטלר לבין אבו בישראל, גדול מכפי שהיה ידוע.

אבו ועורך דינו, שמואל מישוק, קלטו כ–12 מיליון דולר במזומן בקונגו ב–2019–2018, והעמידו זכויות בשלוש חברות נדל"ן לפחות, לאמו של גרטלר ולחברה לנאמנות הרשומה על שם משרד עורכי הדין שלו.

במקביל, מישוק נכנס לישראל עם מאות אלפי דולרים לפחות במזומן, שעליהם דיווח לרשות המסים, תוך שהוא מצהיר שמקור הכספים בחברה בשליטת אבו.

צחי אבו. "טיפול בריפוי בעיסוק נגד אובססיות"צילום: אילן אסייג

גרטלר נכלל ברשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי מאז סוף 2017, על רקע "ניצול קשריו הקרובים" עם נשיא קונגו עד 2019, ג'וזף קבילה — כדי לתווך במה שהוגדר על ידי הממשל האמריקאי "עסקות מושחתות" בענפי הכרייה והאנרגיה בקונגו.

מעט לאחר הטלת הסנקציות, בשעה שבנקים בישראל ובחו"ל סירבו לקלוט תשלומים שמקורם בגרטלר, משיקולים של ניהול סיכונים, החלו שורה של מקורבים לגרטלר לפקוד את סניף בנק אפרילנד בקינשאסה, ועל פי עדויותיהם של שני מבקרי הפנים בבנק, להפקיד כמויות חריגות של כסף במזומן שהובא לבנק בשקים. סניף אפרילנד בקינשאסה הוא גם המקום שבו נוהלו חשבונותיהם של אבו ועורך דינו, מישוק.

אבו — שרכש בשנה שעברה חלק מנכסי דלק ישראל, שבשליטת יצחק תשובה, בתמורה ל–720 מיליון שקל — הוא קבלן מוכר מאשדוד, וחבר מועצת העיר לשעבר. משפחתו מחזיקה במלאי קרקעות עצום בעיר.

שמואל מישוק

שלוש עסקות נדל"ן

באמצע 2017, עוד לפני שהוטלו על גרטלר הסנקציות, קידם אבו פרויקט פינוי־בינוי באשדוד, בין הרחובות ז'בוטינסקי, ההסתדרות והראשונים, שבמסגרתו אמורות להיבנות יותר מ–600 יחידות דיור.

ביוני 2017 חתמה חברת איזי אבו, שבשליטת אבו, על הסכם עם חברה אחרת, בשם בן־גוריון על הים — שלפיו האחרונה תשקיע 7.5 מיליון שקל בפרויקט הפינוי־בינוי, בתמורה לחלק מרווחיו.

100% מהמניות בחברת בן־גוריון על הים רשומות על שמה של חברת הנאמנויות של משרד עורכי הדין משה דרוקר ושות', המייעץ לגרטלר בתחום המס. בעלי זכות החתימה בפרויקט הם אבו ואחד מעובדיו של גרטלר, ברוך שוחט.

מנת המזומנים הראשונה שתועדה במסמכי הבנק האפריקאי הגיעה ב–27 במארס 2018 — לסניף הבנק בקינשאסה הובאו 5.2 מיליון דולר במזומן על ידי מפקיד שזהותו לא ידועה. הכספים הומרו ל–4.2 מיליון יורו והופקדו לחשבונו של אבו. משם שוגרו, לפחות בחלקם, לחברת אוצר השקעות שבשליטת אבו, בישראל.

גרטלר ואבו הכחישו, כאמור, קשרים עסקיים זה עם זה. גרטלר אף טען שההפקדה ב–27 במארס מעולם לא בוצעה, ושהמסמך שמעיד עליה זויף.

עם זאת, על פי מידע שהגיע לידי TheMarker, לבנק ישראלי המממן את ההשקעות המשותפות של אבו עם משפחת גרטלר, הוצג הסכם משולש בין חנה גרטלר, דן גרטלר וצחי אבו.

במסמך הוצהר שב–27 במארס 2018 — יום ההפקדה שאותה הכחיש גרטלר — נתן גרטלר לאבו הלוואה בסך מיליוני שקלים. על פי ההסכם, בהמשך העביר גרטלר את הזכות לקבל את החזר ההלוואה לאמו, חנה גרטלר, שנרשמה כבעלת זכויות במיזמי הנדל"ן עם אבו.

יומיים לאחר ההפקדה החריגה, ב–29 במארס, רכש אבו חברה בישראל בשם נופך התחדשות עירונית.

החברה מחזיקה בקרקע באשדוד שעליה מתוכננת לקום שכונה הכוללת ארבעה מגדלי מגורים וכ–900 יחידות דיור.

חלקה של משפחת גרטלר בעסקה צף רק ביולי 2019, אז הועברו 50% מהמניות בחברה לחנה גרטלר. משרד עורכי הדין שרשם את פעולת העברת המניות, היה משרד דרוקר ושות'.

גם לאחר שתי עסקות המקרקעין באשדוד, המשיכו הכספים לזרום בקונגו לכיוונו של אבו.

ביוני 2018 זכה אבו לקבל עוד הזרמת מזומן קטנה בסך 117 אלף דולר, כפי שתועד במסמכי הבנק.

משה דרוקרצילום: תומר אפלבאום

ב–1 באוגוסט 2018 רשמו חנה גרטלר וצחי אבו חברה משותפת בישראל, בשם חץ אשדוד (ראשי התיבות ח"ץ כשמותיהם הפרטיים של בעלי המניות). את החברה רשם עו"ד אורי דרוקר, בנו של משה דרוקר ושותף במשרדו.

ב–4 לאוגוסט 2018, טס עורך דינו של אבו, שמואל מישוק, מקונגו לישראל, עם תיק ובו כ–850 אלף דולר במזומן. מישוק הצהיר על הכנסת הכסף בפני אנשי רשות המסים, וציין כי הוא מכניס את הכספים בעבור אבו.

כחודש מאוחר יותר, בספטמבר, נמשכו 3.25 מיליון יורו במזומן מחשבונה של החברה הקונוגלזית Western Financial Services. ממש באותו היום נרשמה הפקדה במזומן בסכום זהה, 3.25 מיליון יורו, לחשבון החברה הקונגולזית Zahi Abou Sarlu, שאותה הקים אבו באפריל 2018.

גרטלר מכחיש כי הוא בעליה של חברת Western Financial Services, אך בחשבונה של החברה תועדו העברות כספים לשורה של גורמים הקשורים אליו, לרבות שלושה מעורכי דינו: דורי קלגסבלד, מתיו פישר ורון דרור (באמצעות חברה בשליטת שותפו, אופיר מנצ'ל).

בנוסף, בדו"ח ביקורת לסיכום 2018 שנמסר להנהלת הבנק בקינשאסה, התייחסו אנשי חברת ראיית החשבון הבינלאומית PwC להלוואה שנתן הבנק לחברה, באומרם כי הבנק נתן הלוואה "לחברה הקשורה לחברה נוספת תחת סנקציות".

ב–15 באוקטובר 2018, רכש אבו חלקת קרקע בת 6,500 מ"ר ביבנה, המיועדת לבנייה למגורים. את הרכישה ביצע באמצעות חברה ישראלית בשם אוצר הרותם, שהחזיק אז בשותפות שווה עם היהלומן החרדי אייל משיח — מכר של גרטלר.

חברת אוצר הרותם נרכשה בדצמבר 2018 על ידי חברת חץ אשדוד — המשותפת לאבו ולחנה גרטלר, כך שהאחרונה הפכה שותפה של אבו גם במיזם הבנייה ביבנה.

למחרת רכישת הקרקע ביבנה, התחיל גם שמו של עורך דינו של אבו, מישוק, להופיע במסמכי בנק אפרילנד.

בטופס פתיחת החשבון האישי של מישוק בקונגו, מ–16 לאוקטובר, צוין מספר הטלפון הקונגולזי של מישוק כביכול. בדיקת TheMarker מגלה כי זהו מספר הטלפון של סיימון נייקו, אחד מעורכי דינו של גרטלר בקונגו.

עד מהרה הוזרמו כספים גם לחשבונותיו של מישוק בקונגו.

ב–17 באוקטובר, על פי הרישום במסמכי הבנק, מישוק הפקיד בבנק 2.5 מיליון דולר. 200 אלף דולר מתוך הסכום הומרו לכ–170 אלף יורו והופקדו בחשבון על שם מישוק באופן אישי.

נשיא קונגו לשעבר, ג'וזף קבילה. קשרים קרובים עם דן גרטלצילום: Jerome Delay / AP

היתר, 2.3 מיליון דולר, הומרו לכ–1.95 מיליון יורו והופקדו לחשבון חברת Mishuk Sarlu, שאותה רשם מישוק מעט קודם לכן בקונגו.

ב–2019 הואט קצב ההפקדה של המזומנים לטובת מישוק ואבו בקונגו, למעט שני מקרים שבהם בעל חשבון בבנק משך כספים במזומן, ועל פי הרישום העביר אותם למישוק ביולי 2019 — 205 אלף יורו במקרה הראשון ו–150 אלף דולר במקרה השני.

בסך הכל, ב–2019–2018 קיבלו אבו ומישוק הפקדות בערך של כ–10 מיליון יורו (או 12 מיליון דולר) לחשבונות שבשליטתם בקונגו.

בסוף התקופה היו חנה גרטלר וחברת הנאמנויות של משרד עורכי הדין משה דרוקר ושות', שותפים של אבו בשלושת מיזמי הנדל"ן בישראל.

זיקה כספית נוספת לכאורה בין גרטלר לבין אבו, שהכחישו כאמור קשר ביניהם, עולה מהעובדה שבאוגוסט 2019 קיבל נייקו, עורך הדין הקונגולזי המייצג את גרטלר, הרשאה למשוך כספים מחשבון החברה הקונגולזית של אבו — Abou Sarlu.

ב–14 לאוגוסט 2019, משך נייקו חצי מיליון דולר במזומן מהחשבון של אבו, וב–20 לאוגוסט משך עוד חצי מיליון דולר, גם הם במזומן.

גרטלר טוען כי נייקו הוא עורך דין מוכר המשרת לקוחות רבים, ושבמקרה זה לא פעל בשמו. נייקו לא הגיב לשאלות TheMarker.

תשלום במזומן

גם שחקני המשנה בעסקות הנדל"ן האלה פתחו חשבונות בקונגו שקיבלו על פי מסמכי הבנק הפקדות כספים במזומן.

שוחט — העובד של גרטלר שנרשם כבעל זכות החתימה בפרויקט הפינוי־בינוי באשדוד בשמה של חברת בן־גוריון על הים — פתח במאי 2018 בבנק אפרילנד, חשבון על שמה של חברה בשם Insta Consulting, שאותה ייסד בקונגו כחודשים מוקדם יותר.

יומיים לאחר פתיחת החשבון, ב–30 במאי 2018, הוא הפקיד בו, על פי הרישום, 341 אלף יורו במזומן. בנובמבר אותה שנה, שיגרה החברה 323 אלף יורו מתוך הסכום לתאגיד שתואר במסמכי הבנק בשם "Migdal".

כמו שוחט, גם שלושה מהשותפים במשרד משה דרוקר ושות', ייסדו חברה קונגולזית בשם Zurich Legal Services.

בסוף מארס נרשמה לטובת החברה הפקדת מזומנים בסך 500 אלף יורו. שם המפקיד הוא אלאן מוקונדה, עובד של גרטלר.

ב–13 לאוגוסט 2019 נרשם במסמכי הבנק כי משה דרוקר ניסה להעביר 470 אלף יורו לתאגיד זר בשם Neace Advisors. על פי הרישום, ההעברה נדחתה על ידי בנק זר, והכספים הושבו לחשבון השולח.

"אלה טענות סרק"

עורך דינו של גרטלר, בעז בן צור, מסר: "הפרטים המופיעים בפנייתכם הם חלק ממארג מכוון של טענות סרק בעניין גרטלר. כבר בפרסומים הקודמים בעניין זה, שבגינם הגיש גרטלר תביעה, הסתמכתם על מסמכים מזויפים שהסתבר שהוכנו למטרה זו. כתבה זו היא מיחזור של אותן טענות סרק.

בעז בן צורצילום: אילן אסייג

"באשר לאבו ומישוק — לגרטלר אין עסקים משותפים עם אבו. חנה גרטלר היא אשת עסקים ותיקה ובעלת מוניטין.

"חברת Western Financial Services אינה בבעלות גרטלר. משרד עורכי הדין סימון נייקו, הוא משרד גדול וידוע בקונגו, שלו לקוחות רבים.

"ברוך שוחט לא הפקיד כספים כפי שנטען בפרסום. הניסיון לשרבב את גרטלר לעניינים לא לו או לייחס לו פעילות שאינה כדין הוא בגדר הוצאת לשון הרע, וגרטלר ייפרע מלוא נזקיו".

צחי אבו מסר: "האובססיה של TheMarker לפגוע בגרטלר כנראה העבירה את מערכת העיתון על דעתה, כשעל פי הודאתה בכתבה קודמת, היא נוהגת כאחרון העבריינים ועושה שימוש אסור במסמכים גנובים, עבירה לפי סעיף 411 לחוק העונשין, וגם לוקחת אותי כבן ערובה על מנת להביא עצמה על סיפוקה בעניין גרטלר.

"אנחנו מציעים טיפול בריפוי בעיסוק נגד אובססיות, כי עיתונאות אין כאן.

"המסמכים שהצגתי לכתב מראים בבירור שכל העסקות דווחו כדת וכדין והפריכו את השקרים המתפרסמים בכתבתכם. כתבה זו היא חלק ממסע נקמה בעקבות תביעת דיבה שהגשתי כנגד העיתון".

עו"ד שמואל מישוק מסר: "הפעולות בחו"ל נושאות אופי עסקי והן חוקיות למהדרין בהתאם לדיני מקום ההתנהלות. לא נפל רבב בפעילותי, ונדמה שאני משורבב לעניין לא לי".

מטעם משרד דרוקר ושות' נמסר: "משרדנו אינו נוהג למסור פרטים על לקוחותיו. האמור בפנייתכם אינו נכון או שאינו מדויק, וזאת מבלי להתייחס לחוקיות דרך קבלת הנתונים שבהם אתם או חלקכם מעורבים.

"התנהלות משרדנו מבוצעת ומדווחת על פי הוראות הדין. הערבוב המכוון ומשולל היסוד בין סנקציות אמריקאיות לבין הלבנת הון, מעיד כאלף עדים על ציד מכשפות. כל ניסיון לייחס למשרדנו קשר להלבנת הון הינו פסול מעיקרו. אנו שומרים על מלוא זכויותינו בעניין, לרבות בכל הקשור לנקיטת הליכי לשון הרע".

גילוי נאות: גרטלר ואבו הגישו תביעות דיבה נגד TheMarker בעקבות פרסומים קודמים. העיתון מוסיף לעמוד מאחורי הפרסומים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker