המתווך בתחקיר "עובדה": רעיון הבכת השופטים נולד ממידע שהגיע לבלפור

העיתונאי החרדי מנחם גשייד, "המתווך" בתחקיר עובדה, טוען בטור שפירסם בעיתון "ישראל היום" כי בסביבת ראש הממשלה שמעו לפני חודשים "רכילות" על בן משפחה של אחד השופטים, המדבר סרה בנתניהו. לאחר מכן שוחח עמו עו"ד רוט על "אופציה" להשיג הקלטה

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, אמש. יש יסוד סביר להניח שמי שנשאר בליכוד מאמין בדרכו
ראש הממשלה נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

פרשת המזימה שנחשפה בתוכנית "עובדה" להקליט בן משפחה של אחד משופטי נתניהו כדי להביך את השופטים ולפגוע במהלך המשפט - עולה הבוקר מדרגה. כמו בפוקר, עוד שחקן חשף את הקלפים שברשותו והתמונה העולה מהקלפים שהוא חושף רק מעלה את ההימור במשחק. עכשיו, החקירה הפלילית הופכת לכמעט בלתי נמנעת. 

שיטת נתניהו: מה מפספס הדיון על תחקיר "עובדה"

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

בטור שמפרסם הבוקר העיתונאי החרדי מנחם גשייד בעיתון "ישראל היום" הוא חושף את עצמו כמי שהיה המתווך שהוביל את ידידו עו"ד אריאל רוט, לפגישה עם אשת העסקים "אורית". זו הפגישה שתועדה במצלמות נסתרות על ידי התוכנית "עובדה". 

לדבריו של גשייד, אשת העסקים הפילה אותו ואת רוט בפח – הפגישה לטענתו נועדה לעסוק בעסקי יבוא בשר והתבררה כמהלך של התוכנית "עובדה" להפיל את רוט בפח. השבוע גם נחשף על ידי העיתונאי חיים לוינסון כי אשת העסקים היא אורית גרינברג, ישראלית בעלת עסקי מזון בארה"ב.

לאחר ביקורת של גשייד על אשת העסקים ועל התוכנית "עובדה" חושף גשייד פרטים שנועדו לנקות את עו"ד רוט. אלא מה? ככל שהדברים עליהם כותב גשייד בטור שלו היום נכונים, הם רק מחזקים את התזה של תחקיר "עובדה" כי אכן נרקם מהלך שמטרתו היתה הקלטת קרוב משפחה של אחד השופטים משמיץ את נתניהו. יותר מכך, גשייד מייחס את תחילת היוזמה למעון הרשמי בבלפור. 
הודעה מטעמו של נתניהו לאחר התחקיר התנערה לחלוטין מכל קשר לדבריו של עו"ד רוט ומכל נסיון להשפיע על השופטים.  

גשייד כותב: "לפני כמה חודשים נודע בסביבת ראש הממשלה כי בן משפחה של אחד מהשופטים מדבר סרה בראש הממשלה (בשיחות אקראיות) ומייחס לו שחיתות ציבורית או שלטונית". לפי גשייד, המידע היה ידוע גם לעיתונאים מסוימים.

מתוך הטור של מנחם גשייד ב"ישראל היום"צילום: צילום מסך, מתוך ישראל היום

גשייד מוסיף, "לדעתי האישית, ככל שאותו בן משפחה אומר את אותם דברים בשיחות אקראיות ואו חבריות, יש בכך טעם גדול לפגם. באותה מידה, דומני כי לנסות לשלוח להקליטו הוא מעשה שראש ממשלה ו/או מי מסביבתו אינם אמורים לעשות, גם אם משוכנעים שנעשה להם עוול. אך מכאן ועד לקבוע כי נרקמה עלילה או מזימה - הדרך ארוכה עד מאוד. איש לא התבקש לשתול מלים בתוך פיו של אחד מקרובי השופטים. יכול שנעשה ניסיון (ובמלוא הכנות, אינני יודע מי היוזם ואו השולח) לגרום לאותו קרוב ו/או בן משפחה לומר שוב את אותם דברים (המיוחסים לו) והפעם להקלטה".

אחרי המשפט העמום הזה - שבו לא מוכחש נסיון הקלטה - גשייד מוסיף פרטים שדווקא קושרים את ידידו עו"ד אריאל רוט לסיפור: "ידידי עו"ד אריאל רוט סח לי באחת משיחותינו על דבר אותה רכילות, ועל האופציה לאמת את הדברים באמצעות הקלטה".

גשייד מדגיש כי "הוא (רוט) מעולם לא אישר לי כי ראש הממשלה או משפחתו ו/או מי מאנשיו מקדמים את הניסיון לדובב ולהקליט שופטים או מי מבני משפחתם".

מנחם גשייד צילום: אמיל סלמן

מה אפשר ללמוד מעדותו של גשייד? גשייד מאשר את דבר קיומה של מחשבה שעלתה במוחו של מאן דהוא להקליט את השופטים; הוא מאשר כי הרעיון עלה לפני הפגישה שצולמה על ידי התוכנית "עובדה"; הוא מאשר כי עו"ד רוט היה מודע לקיומה של "אופציה" כזו; הוא מאשר כי "בסביבת" ראש הממשלה ידעו את "הרכילות" על בן משפחה של אחד השופטים המדבר סרה בנתניהו.

גרסת גשייד סותרת את ההכחשה הגורפת שפירסם עו"ד רוט לטענות תחקיר "עובדה". הגיע הזמן שהיועץ המשפטי לממשלה יפתח בחקירה.

בתגובה לתחקיר ב"עובדה" מסר עו"ד עמית חדד: "אני מבקש להבהיר באופן חד משמעי: עד יום שידור התכנית לא היה לי שמץ של ידיעה על הדברים שצוטטו מפיו של עו"ד רוט, שבחלוקת העבודה במשרד - אין לו שום נגיעה לתיקי ראש הממשלה, בהם אני מטפל באופן אישי ובלעדי. עם זאת, ברור שנעשה לו ניסיון "עוקץ" זדוני שבו הציגו בפניו תרחיש תיאורטי שלא היה ולא נברא, בניסיון מעוות להטיל דופי בי ובמשרדי ובכך לפגוע גם בראש הממשלה, שכלל אינו מכיר את עו"ד רוט. המדיניות שלי היא ברורה: האתיקה שלנו גבוהה ביותר - אנחנו נלחמים  למען לקוחותינו עם כל הידע המקצועי והנשמה, אבל אך רק על סמך העובדות בבית המשפט. אני מגנה ומתנער מכל ניסיון להשפעה חיצונית על בתי המשפט".

תגובת עו"ד אריאל רוט לתחקיר ב"עובדה": "אגיש תביעת לשון הרע נגד התוכנית "עובדה" וגורמים נוספים שהוציאו עלי דיבה באופן עקלקל, ושיתפו פעולה עם שיבוש חמור של כוונתי ושל דברי בעריכה מעוותת במתכוון, כדי להציג אותי באופן הפוך מכפי שהיה במציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker