"וואלה" ו"ידיעות אחרונות" יעמדו לדין בכפוף לשימוע; כתב אישום נגד אלוביץ' בפרשת בזק-yes

מי יואשם בכפוף לשימוע ומי לא יועמד לדין? הרשימה המלאה ■ לא ברור אם התאגידים יועמדו לדין בנפרד ממשפט נתניהו, ששלב ההוכחות בו צפוי להתחיל במהלך ינואר

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ' בפתיחת המשפט בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאי
גור מגידו
גור מגידו

הפרקליטות הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום בפרשת בזק-yes, הפרשה שהולידה את תיק 4000 - לאחר שקיבלה החלטות בשימועים שנערכו לחשודים בתיק. בין הנאשמים, איש העסקים שאול אלוביץ', בעל השליטה לשעבר בחברות בזק ו-yes; בנו של אלוביץ', אור אלוביץ' ששימש דירקטור בבזק; סמנכ"ל הפיתוח בבזק לשעבר עמיקם שורר; מזכירת החברה לשעבר לינור יוכלמן; מנכ"ל yes לשעבר רון איילון וסמנכ"ל הכספים של yes, מיקי ניימן. לחשודים מיוחסות עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

במקביל, הודיעה הפרקליטות לתאגידים שבלב תיקי 4000 ו-2000 - "ידיעות אחרונות", ווואלה וחברות מקבוצת יורוקום שבאמצעותן שלט אלוביץ' בבזק, על כוונה להעמידם לדין בכפוף לשימוע. ב"תיקי האלפים" נאשם ראש הממשלהבנימין נתניהו יחד עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס ועם אלוביץ' ורעייתו איריס בעבירות שונות כולל שוחד, מרמה והפרת אמונים. עיקרן של שתי הפרשות - ספסור בסיקור עיתונאי לטובת נתניהו בתמורה להטיית הרגולציה בתחום התקשורת לצרכיהם של אנשי העסקים, על ידי נתניהו.

אור אלוביץ', ב-2017צילום: עופר וקנין

בשלב זה עוד לא ברור כיצד תשפיע ההחלטה על משפט נתניהו, האם התאגידים צפויים לעמוד לדין בתיק נפרד או במשפט נתניהו עצמו, ששלב ההוכחות בו צפוי להתחיל במהלך ינואר בבית המשפט המחוזי בירושלים. נתניהו צפוי לנסות ולהיאחז בזימון לשימוע של החברות כדי לעכב את משפטו. בפרקליטות צפויים להתנגד ולטעון שהאינטרס הציבורי מצוי בבירור מהיר ויעיל של אחריותו הפלילית של ראש הממשלה, ללא כל עיכוב.

אפשרות אחת היא ניהול של תיק פלילי נפרד בנוגע לחברות שבירורו יעוכב עד לבירור תיק נתניהו. אפשרות נוספת היא הגעה להסדרי טיעון עם החברות במסגרת הליך השימוע. הדבר יכול להתאפשר בפרט עם וואלה שכבר אינה בשליטתו של אלוביץ' וסביר שלא תתקשה להודות באחריות פלילית כדי לשים את הפרשה מאחוריה.

קושי אחר שעשוי לעורר כתב האישום שהוגש היום נוגע לאלוביץ' עצמו – שכן ניהול שני משפטים פליליים במקביל (תיק 4000 ותיק בזק-yes) בעידן שבו מקובל לנהל משפטים פליליים בקצב של 2-3 ישיבות הוכחות בשבוע, עשוי להתגלות כבלתי אפשרי, או לכל הפחות כעניין מורכב מאוד.

הנדלר לא תעמוד לדין

בלב כתב האישום בפרשת בזק-יס – עומדות שתי עסקות בעלי עניין בחברת בזק - האחת למכירת חלקו של אלוביץ בחברת yes לבזק הציבורית שהייתה אף היא בשליטתו וכן התקשרות בין yes לאחר שהפכה לחברה בשליטת בזק לבין חברת חלל תקשורת בשליטת אלוביץ'. בעסקה הראשונה נעשו על פי האישום פעולות שמטרתן לנפח את התמורה שיקבל אלוביץ' בעסקה, באופן מעושה. חלק אחר בפרשה עוסק בוועדה שנועדה לאשר את שתי העסקות, ועדה שאמורה הייתה להיות חשאית ובלתי תלויה אך אלוביץ' ובנו קיבלו ממנה הדלפות לכאורה, באמצעות מזכירת החברה יוכלמן.

נוני מוזס בבית המשפטצילום: עמית שאבי

במסגרת חקירת רשות ניירות ערך סביב עסקת בזק-yes, התגלה הקשר החריג בין מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר לבין בכירי בזק שניהלו זה עם זה ערוצי קשר חשאיים, דבר שהעלה את החשד שהפך לימים ללבו של תיק 4000.

סטלה הנדלר, שהיתה מנכ"לית בזק, נחשדה בשתי הפרשות והיום הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה כי לא תעמוד לדין. בין היתר, הייתה הנדלר מעורבת בקבלת הדלפות ממנכ"ל משרד התקשורת לשעבר פילבר מתוך דיונים פנימיים בנוגע לאישורים רגולטוריים שלהם נדרשה בזק – אלו שניתנו על פי האישום בתיק 4000, בתמורה להעברת סמכויות עריכה באתר וואלה למשפחת נתניהו ואנשיהם. הפרקליטות הודיעה הבוקר שהגיעה להסדר להפסקת ההליכים עם הנדלר במסגרתו תודה המנכ"לית לשעבר במעורבות בהכללת פרט מטעה בדיווחי בזק לבורסה בנוגע לעסקת בזק-יס, ותשלם קנס בסך 400 אלף שקל. הנדלר התחייבה גם שלא לכהן כנושאת משרה בחברה ציבורית בתשעת החודשים הקרובים.

סטלה הנדלרצילום: ינאי יחיאל

עוד הודיעה הפרקליטות לשורה של חשודים בשתי הפרשות על סגירת התיקים נגדם. התיק נגד זאב רובינשטיין, שתיווך בין משפחת נתניהו לאלוביץ' ואנשיו ונחשד בתיווך לשוחד, ייסגר. גם התיקים נגד יועץ התקשורת אלי קמיר; ראש מטה משרד התקשורת לשעבר - איתן צפריר; עדי קהאן, שהייתה עוזרת מנכ"ל משרד התקשורת; שרון פליישר, שהייתה סמנכ"ל רגולציה בחברת בזק; אורן ברגמן ששימש מנהל חטיבת הכספים ב-yes; וחלקים מהתיק נגד אור אלוביץ' ועמיקם שורר שנחקרו בפרשות – כל אלה ייסגרו.

"תוכנית לדחיית תשלומים"

נכון לתחילת 2015 החזיקה בזק בכ-50% ממניות השליטה בחברת yes, בעוד אלוביץ' החזיק ביתרת המניות באמצעות קבוצת יורוקום שהיתה בבעלותו. בעסקה שנחתמה במארס אותה שנה התחייבה בזק לרכוש את מניותיו של אלוביץ' בתמורה לכ-680 מיליון שקל במזומן, 200 מיליון שקל שהיו תלויים ב"נכס המס" של yes – קרי ביכולת של בזק לקזז רווחים כנגד הפסדיה של yes לאחר העסקה ו-170 מיליון שקל נוספים, שהותנו בתוצאותיה של yes עד לסוף 2017.

רון אילון צילום: מגד גוזני

בפרשה הראשונה שמתאר כתב האישום, נאשמים אלוביץ', מנכ"ל yes אילון וסמנכ"ל הכספים של yes ניימן, ביצירת תוכנית ל"דחייה שיטתית, רחבת-היקף ומאורגנת של תשלומים לספקים רבים של yes", שמטרתה הייתה ליצור מצג כוזב לכאורה של עמידה ביעדים שיאפשרו את התשלום הנוסף של 170 מיליון השקל מבזק לקבוצת אלוביץ', בניגוד לאינטרסים של בזק. בפועל, שולמו לקבוצת אלוביץ' לפי כתב האישום כ-115 מיליון שקל מתוך הסכום – בזכות אותה תרמית לכאורה.

הפרשה השנייה שמתאר כתב האישום נוגעת לפועלן של הוועדות הבלתי תלויות שמינה דירקטוריון בזק בשנים 2015-2013 ו-2017-2016 לצורך אישור שתי עסקות שבהן היה לאלוביץ' עניין אישי: עסקת בזק-יס ועסקה נוספת עם חברת חלל תקשורת שהייתה ספקית של חברת הטלוויזיה בלוויין yes, גם היא בשליטתו של אלוביץ'. התשלום בעסקת חלל עמד על סכום משמעותי של כ-260 מיליון שקל על פני עשור.

"לשם הבטחת מטרותיהן של הוועדות הבלתי תלויות, היו בעלי השליטה ובעלי העניין האחרים אמורים להיות ממודרים מהמשא ומתן על אודות העסקות, ולא להיחשף למתרחש בדיוני הוועדה", מציינים בכתב האישום עורכי הדין אמיר טבנקין, ניצן וולקן וסתיו גינת ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה.

לינור יוכלמןצילום: עופר וקנין

את כללי המידור והסודיות הללו, מאשימה המדינה, הפרו בני משפחת אלוביץ' יחד עם שורר שהוגדר גם הוא כבעל עניין בעסקה – כשהשלושה קיבלו על פי האישום הדלפות ממזכירת החברה, יוכלמן.

כתב האישום מפרט כי במהלך כל שלבי עבודתה של הוועדה שנגעה לעסקת בזק-yes, "הדליפה יוכלמן לנאשמים 1-3 (שאול ואור אלוביץ' ועמיקם שורר – ג"מ) פרטים חסויים על אודות פעילותה. בתוך כך, נהגה יוכלמן לעדכן את נאשמים 1-3 באופן שוטף בנעשה בדיוני הוועדה הבלתי תלויה, וכן להעביר להם פרוטוקולים של הוועדה וחומרים חסויים שהוכנו לקראת דיוניה. חלק מהעדכונים נמסרו מתוך הדיונים עצמם, בזמן אמת". לארבעה מיוחסות עבירות שונות מסוג מרמה.

בנושא הדלפות מדיוני הוועדה החסויה בעסקת חלל תקשורת נאשמים יוכלמן, שאול ואור אלוביץ' בעבירות מרמה שונות (הפעם ללא שורר).

תגובות

פרקליטו של שאול אלוביץ׳, עו"ד ז'ק חן, מסר: "הגשת כתב האישום בזמן שבו מתנהל במקביל המשפט בבית המשפט המחוזי בירושלים שגם בו הודיעה הפרקליטות שתתחיל דווקא בפרשת 4000 הנוגעת לאלוביץ׳ משקפת את היחס הקשה לו זוכה אלוביץ'. לא מזמן נחשפו גם מהלכי החקירה הבלתי אנושיים שנעשו לו במהלך החקירה, ביניהם שליחת בנו לשכנעו להפוך לעד מדינה. מר אלוביץ' ימשיך להיאבק על חפותו מתוך בטחון בצדקתו ובכך שהצדק יעשה על ידי בית המשפט".

עו"ד איריס ניב סבאג המייצגת את רון אילון, מסרה: "כתב האישום עוסק בעסקה שלרון אילון לא היה קשר אליה, אשר נערכה בין חברות שהוא לא היה נושא משרה בהן, וגם לפי הפרקליטות בכתב האישום לא צמחה לו כל טובת הנאה. לאילון עומדות טענות כבדות משקל, שיובאו בפני בית המשפט. אנו מאמינות שהן יובילו לקביעה כי הוא לא עבר עבירה".

פרקליטו של אור אלוביץ׳, עו"ד דרור מתתיהו, מסר: "קיבלנו הבוקר הודעה מהפרקליטות, כי החליטה לסגור את תיק החקירה בתיק העיקרי - פרשת 4000, ולהימנע מהעמדתו לדין. ההחלטה להגיש כתב אישום בעניין המשני שגויה מיסודה, שכן לא נפל כל רבב בהתנהלותו של אור אלוביץ'. אנו סמוכים ובטוחים כי כך יכריע בית המשפט".

סטלה הנדלר מסרה: "אני שמחה לשים את הפרשה מאחורי ולהמשיך לאתגרים חדשים. אני מודה לעורכי הדין נתי שמחוני, צביקה אגמון, אסף קליין, הלה פלג ודנה חן שליוו אותי באופן מסור ומקצועי".

עו"ד עדי עשת מסר בשמה של עדי קהאן: "עדי כיהנה כעובדת מקצועית ומוערכת במשך כ-17 שנה במשרד התקשורת. נגרמו לה נזק ועוגמת נפש בשלוש השנים האחרונות, בשל כריכתה על לא עוול בכפה בפרשה ופרסום שפגע בשמה שלא בצדק. ההחלטה על סגירת התיק בעניינה נכונה ומוצדקת אבל לא תרפא את הפגיעה בה".

עו"ד מאור ברדיצ'בסקי מסר בשמו של אורן ברגמן: "קיבלתי בסיפוק רב את ההודעה כי הפרקליטות קיבלה את עמדתנו וסגרה את התיק בעניינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker