השופט שהציע לצדדים: חפשו "אמבט חם" באינטרנט

בנסיון לייעל את חקירת העדים המומחים במשפט אורבנקורפ, הציע השופט הכלכלי מגן אלטוביה לצדדים בתביעה לאמץ בהסכמה שיטות חקירה מאוסטרליה ■ לשם כך, שלח אותם לחפש את הפרטים באינטרנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשישים בג'קוזי
אמבט חם, לא מה שחשבתםצילום: תומר אפלבאום

אולי זאת התקופה, אולי זאת העונה, אולי זאת אווירת סוף קורס שמרגישים שופטים לקראת הפרידה מתקנות סדר הדין האזרחי הקיימות וכניסתה המתוכננת של הרפורמה בניהול המשפטים האזרחיים. בכל מקרה, יש שופטים שנחה עליהם רוח יצירתית במיוחד.

השופט המחוזי מגן אלטוביה, שופט המחלקה הכלכלית בתל אביב, הציע לאחרונה לצדדים בתביעה ייצוגית המתנהלת בפניו להיכנס ל"אמבט חם". לא, זה לא מה שאתם חושבים.

אלטוביה דן בשתי בקשות לאישור תביעות ייצוגיות שהוגשו בשם מחזיקי איגרות חוב, בעקבות קריסתה של חברת הנדל"ן הקנדית אורבנקורפ לפני כארבע שנים.

השופט מגן אלטוביה
השופט מגן אלטוביהצילום: איציק בירן

בדרך כלל לא אמורות להתנהל תביעות ייצוגיות מהסוג הזה על ידי מחזיקי אג"ח כשהחברה קורסת ונכנסת לחדלות פירעון. אולם הנאמן של החברה, עו"ד גיא גיסין, הצליח להשיב לקופת החברה לא מעט כספים – ולכן הורה בית המשפט שהתביעות הללו יתנהלו. יש כסף לחלק.

באחת משתי התביעות נדרשת הכרעה של השופט אלטוביה בין חוות הדעת של מומחים, בעניין זהותן של קבוצות הניזוקים וגובה הנזק.

נראה שהשופט החליט לייעל את ההליך. אלטוביה הורה לצדדים להגיש עד יום שני הקרוב הודעה אם הם מסכימים כי גביית עדות המומחים תתבצע ב"שיטת האמבט החם".

הבעיה: לא יודעים מהי השיטה

"האמבט החם" הוא שמה של שיטה שפותחה באוסטרליה, להכרעה בין חוות דעת מנוגדות של מומחים במשפטים אזרחיים. מהי השיטה? פה הבעיה. השופט אלטוביה מסביר לצדדים כי יוכלו למצוא פרטים כיצד תתנהל חקירת המומחים "במרשתת" – לא פחות ולא יותר.

כדי שהדברים לא יהיו עמומים לגמרי, מסביר השופט כי ככל שהוא מבין את השיטה, היא מחייבת פגישה של המומחים מחוץ לבית המשפט, כדי שילבנו את המחלוקות ביניהם. לאחר מכן, מגיעים שני המומחים יחד לבית המשפט, וכל מומחה נחקר על ידי הצד השני. לאחר שהמומחה משיב לשאלת עורך הדין של היריב, יכול המומחה שעומד מולו להגיב מיד על דבריו.

זו לא הפעם הראשונה ששופטים מנסים לגרום לבעלי הדין שבפניהם לאמץ את השיטה האוסטרלית. לפני כשלוש שנים ניסה השופט שלמה פרידלנדר, מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, לכפות על צדדים בתביעת נדל"ן לאמץ מודל דומה של חקירת מומחים. השופט פרידלנדר לא שלח את הצדדים לחפש את השיטה באינטרנט, אלא הסביר בדיוק כיצד הוא מצפה מהם להתנהל.

גיא גיסין
עו"ד גיא גיסין, הנאמן של אורבנקורפצילום: עופר וקנין

בין הגירסה שלו לגירסה של אלטוביה יש פערים: למשל, לפי גירסת פרידלנדר מותר למומחים לשאול זה את זה שאלות בבית המשפט. לפי גירסת אלטוביה, הם רק מגיבים אחד לשני, ולא ברור אם יהיה מותר להם גם לחקור זה את זה. במקרה של השופט פרידלנדר, הוגש ערעור לבית המשפט העליון, שנחת על שולחנה של השופטת יעל וילנר.

השופטת הבינה ללב השופט שביקש לייעל את הדיון באמצעות הסדרים שהיא כינתה "יצירתיים ומעוררי מחשבה". עם זאת, הוסיפה אז כי "כלים אלו לא אומצו בשיטתנו המשפטית, ונדמה כי החלטותיו של בית המשפט המחוזי ניתנו ללא מקור סמכות בחוק, ובניגוד לכללי סדר הדין האזרחי ודיני הראיות בישראל".

וילנר קבעה, למשל, כי מצב בו מומחים שואלים זה את זה שאלות בבית המשפט עומד בסתירה לחוק לשכת עורכי הדין, שלפיו רק עורכי הדין רשאים לייצג את הצדדים בבית המשפט.

שופטת בית המשפט העליון, יעל וילנרצילום: אוליבייה פיטוסי

בניגוד לשופט פרידלנר, שביקש לכפות על הצדדים את האמבט האוסטרלי, השופט אלטוביה ביקש את הסכמת הצדדים. זה כבר סיפור אחר. במשפט אזרחי הצדדים יכולים להסכים על הרבה מאוד דברים, כולל על ניהול המשפט על פי פרוצדורות מוזרות. אם הצדדים רוצים, הם יכולים גם לקבוע שהמשפט יוכרע על פי השאלה אם השופט אוהב את הבורקס שלו משולש או מלבני. מותר.

ל"שיטת האמבט החם" יש יתרונות רבים, והיא כנראה יעילה. עורכי דין מדווחים כי בשנים האחרונות יש מקרים שבהם משתמשים בשיטה הזאת במסגרת בוררויות פרטיות. עם זאת, כדאי לדעת על מה מסכימים. השופט אלטוביה שלח את הצדדים המתדיינים בפניו לחפש את הכללים לחקירת מומחים בשיטת האמבט החם "במרשתת". נכון לעכשיו, הם עדיין מחפשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker