בקרב נגד המחיר המופרז, העליון טרק את הדלת בפני הקולות מהציבור

בבית המשפט העליון מתנהל אחד המאבקים החשובים בנוגע ליוקר המחיה בישראל ■ ראש ההרכב מסרב לבחון דעה שעומדת בניגוד לעמדה של היועמ"ש ורשות התחרות

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקבוקי קוקה קולה בסופרמרקט
בקבוקי קוקה קולה בסופרמרקטצילום: עדי דברת מזריץ

בבית המשפט העליון מתנהל אחד המאבקים החשובים בנוגע ליוקר המחיה בישראל - על חודם של בקבוקי קוקה קולה 1.5 ליטר. מדובר בערעור על החלטתו של השופט עופר גרוסקופף, בעת שהיה שופט מחוזי, לאשר תביעה ייצוגית נגד קוקה קולה ישראל - בעילה של ניצול כוחה המונופוליסטי לשם גביית מחיר מופרז על בקבוקי הקולה.

בעקבות משבר הקורונה יצטמצם מספר העסקים הקטנים ויגדל כוח המונופולים. חשיבות העניין הובילה את היועץ המשפטי לממשלה ורשות התחרות להגיש עמדה בתיק, שקוראת לבית המשפט להציב מכשולים קשים בפני מי שירצה להגיש תביעה ייצוגית בעילה של מחיר מונופוליסטי לא הוגן. קבלת העמדה תחסל את התביעות הייצוגיות בתחום.

האם בית המשפט צריך לשמוע עוד דעות? שני פרופסורים מאוניברסיטת תל אביב, דיויד גילה ואלון קלמנט, ביקשו להצטרף לדיון כ"ידידי בית המשפט". גילה וקלמנט מחזיקים עמדה המנוגדת ב-180 מעלות לגישת היועמ"ש ורשות התחרות. במפתיע דחה השופט ניל הנדל, ראש ההרכב, את בקשת ההצטרפות. עוה"ד, המייצגים את התובע הייצוגי רנן גרשט, ושחר בן מאיר, שהגישו תגובה לעמדת היועץ - צירפו את נייר העמדה שכתבו הפרופסורים ושעתיד להתפרסם כמאמר. בימים האחרונים הנדל החליט שאינו מעוניין לראות את נייר העמדה, והורה להוציא אותו מהתיק.

ההחלטה שוללת מבית המשפט אפשרות לעמוד על מחלוקות עובדתיות, כמו השאלה מהי תקופת הזמן הנחוצה כדי לגבש עמדה רגולטורית ביחס לאכיפת עילת המחיר המופרז. העומדת בראש רשות התחרות, מיכל הלפרין, סבורה כי הוכח שיש קושי לאכוף את העילה, ואילו גילה טוען שמדיניות הרשות גובשה מהר מדי.

הנדל גם מוותר על מסמך שיש בו עושר מחקרי שהיה מסייע לו. בתיק אחר כתב פעם הנדל: "ידו של הרופא נדרשת להיות כל העת על הדופק - להתעדכן בפריצות דרך רפואיות, בפרוצדורות חדשניות ובמחקרים. תקופת לימודיו של הרופא לעולם אינה מסתיימת".

גם שופט אינו יכול להפסיק ללמוד. מכיוון שהנדל ויתר על הסיוע מהאקדמיה, הוא ייאלץ לעשות לבדו את המחקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker