בג"ץ דוחה את העתירה נגד הסגר: "אין זה מתפקידו של ביהמ"ש להכריע בין מגוון הדעות"

שופטי העליון ציינו כי "אין להקל ראש בפגיעה שמסב הסגר לזכויות יסוד חוקתיות, על אף שהימים הם ימי קורונה, ולעתים נדמה שהיוצרות התהפכו וההגבלות נהפכו לשגרה מקובלת"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסום משטרתי ליד נתניה
מחסום משטרתי ליד נתניהצילום: מוטי מילרוד
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

שופטי בית המשפט העליון ניל הנדל, יוסף אלרון וענת ברון דחו הערב (חמישי) את העתירה נגד הטלת הסגר על אזרחי ישראל.

העתירה נגד הטלת הסגר הוגשה בערב ראש השנה על ידי כ-700 עותרים, בהם רופאים, אקדמאים, אנשי עסקים, עורכי דין, עיתונאים ואזרחים, ובה נטען כי החלטת הממשלה להטיל סגר על אזרחי ישראל נסמכת על נתונים לא מדויקים בדבר התפשטות התחלואה נגיף הקורונה. בשל כך, העותרים הציגו נתונים חלופיים לנתונים שהוצגו לממשלה על ידי משרד הבריאות.

בפסק הדין התייחסו שופטי בג"ץ לטענה זו וכתבו כי הגורם המוסמך להציג בפני הממשלה את הנתונים בדבר התפשטות הנגיף הוא משרד הבריאות. "לגופם של דברים ובניגוד למושכלות יסוד, העותרים מבקשים מבית משפט זה כי ימיר את שיקול דעתם של הגורמים המקצועיים המוסמכים בשיקול דעתו, הגם שמדובר בנושאים המצויים במומחיות רפואית מובהקת, הנתונים לסמכותו ולמומחיותו של משרד הבריאות", נכתב בפסק הדין.

עוד ציינו השופטים כי "ייתכנו גישות מקצועיות שונות בנוגע לבלימת התפשטותה של המגפה, וחדשות לבקרים אנחנו נחשפים לדעות כאלה ואחרות של מומחים בעלי שם ומוניטין, החלוקים אלה על אלה וגם על עצמם בחלוף הזמן. אין זה מתפקידו של בית משפט זה להכריע בין מגוון הדעות, לא כל שכן להכתיב מדיניות".

בסיום פסק הדין התייחסו שופטי בית המשפט העליון למחיר שהטלת סגר על אזרחי המדינה עלול לגבות, ועל הפגיעה בדמוקרטיה ובחופש הפולחן והתפילה. "הסגר שהוטל על המדינה מכוח התקנות גובה מחיר כבד מן האוכלוסייה, וכפי שהתבשרנו אנו עומדים בפני הידוק נוסף של הסגר והחמרה של ההגבלות בטווח המיידי. הדאגה והחשש לגורל המדינה ותושביה מוחשיים יותר מתמיד.

"אין להקל ראש בפגיעה שמסב הסגר לזכויות יסוד חוקתיות, דוגמת חופש התנועה והעיסוק, וזכות הדת והפולחן – וזאת על אף שהימים הם ימי קורונה, ולעתים נדמה שהיוצרות התהפכו וההגבלות נהפכו לשגרה מקובלת. ואמנם המצוקה ניכרת בקרב הציבור, גם הבלבול והתסכול, והחשש מפני הבאות מתעצם והולך – מבחינה בריאותית, כלכלית וחברתית, וכן בהיבט של פגיעה בערכי הדמוקרטיה וזכויות הפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker