בהיעדר תוכנית ממשית למשפטו - נתניהו משלהב את היצרים ומשחק על זמן

ראש הממשלה נערך בחזית התקשורתית והציבורית, אבל הוא התייצב למשפטו עם ייצוג שלא הולם את צרכיו - שני סנגורים, שטובים רק עבור מי שמנסה למשוך זמן

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם עורכי דינו בבית המשפט
גור מגידו
גור מגידו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע אתמול (ראשון) לפתיחת משפטו הפלילי, לאחר שהאסטרטגיה שבה בחר להתמודדות עם מצבו המשפטי כשלה. הוא תיכנן שלא יהיה משפט. הוא קיווה להשיג רוב פרלמנטרי למחיקת התיקים באמצעים פוליטיים, כמו חסינות או חוק צרפתי שילווה בפסקת התגברות עוד לפני כינוס הדיון הראשון, ואף לקח את ישראל לשלוש מערכות בחירות בשם הניסיון הזה - אך נכשל. במקום להתכונן למשפט עצמו, נתניהו המשיך בשלו ונשא נאום הסתה ממסדרון בית המשפט, כשמאחוריו דקורציה של שרים מהנהים במסכות.

המלל הריק על הכת החשוכה של עיתונאים, שוטרים ומשפטנים (כולל מפכ"ל ויועץ משפטי שהוא עצמו מינה) ש"תפרה" את תיקיו כדי לשים סוף לשלטונו, כבר מוכר, אפילו משומש. החידוש הוא במקום שבו נישא הנאום התקיף.

נתניהו בהצהרה מחוץ לבית משפט המחוזי בירושלים צילום: AFP

נתניהו חזר בנאומו על הטענה השקרית שמעולם לא הוגש כתב אישום על שוחד שמהותו סיקור עיתונאי מגויס. לא רק שתיק 4000 מדבר על הטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, אולי מיליארדים, שהעניק לכאורה נתניהו לאיש העסקים שאול אלוביץ' על חשבון ציבור לקוחות בזק; בנובמבר 2019 בית המשפט המחוזי בתל אביב נתן בראשונה פסק הדין בתיק שדן גם בסוגיה הזו - התיק של ראש עיריית אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני. השופטת לימוד מרגולין-יחידי קבעה כי סיקור תקשורתי אוהד יכול גם יכול להיות טובת הנאה בעסקת שוחד, ואף קבעה מבחן משפטי מפורט לשאלה מתי מכירת סיקור עיתונאי לאיש ציבור הוא שוחד. בבית המשפט הראיות מדברות, אבל שני מטרים מפתח האולם, הקשר בין הטיעונים של נתניהו למציאות הוא לא חובה.

בנאומו, גילה נתניהו עניין, באיחור ניכר, בהקלטות מפרשת הרפז - שכל מטרת שליפתן היא השחרת פניו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כארבע שנים אחרי שנתניהו עצמו הביא למינויו. הוא החליט למחזר בקשה אחרת שכבר נדונה על ידי בית המשפט - הדרישה לשדר את כל ישיבות משפטו בשידור חי. השופטים בתיק דחו את הבקשה. בית המשפט העליון החליט לא להתערב בהחלטת המחוזי.

שאול אלוביץ' צילום: עמית שאבי

למרות הניסיון המוצלח שנעשה באחרונה בשידור הדיונים המשפטיים בבג"ץ נגד הרכבת הממשלה בידי נתניהו הנאשם בפלילים - נאומו התוקפני של ראש הממשלה מחוץ לאולם בית המשפט המחוזי מחזק את השיקול נגד שידור חי של דיונים. אם זה היה תלוי בנתניהו, הוא היה הופך את בית המשפט לקרקס פופוליסטי, שהדיון בו חורג מטיעון משפטי וכולו נושא עיניים לשלהוב היצרים של הקהל בבית. ממילא, הנושא נדון ונדחה ונראה כי הסיבה שנתניהו מעלה אותו שוב היא הצורך להצטייר כמקופח בעיני אוהדיו.

10 מיליון שקל לשחקני חיזוק

בזמן שנתניהו נערך לפתיחת משפטו בחזית התקשורתית והציבורית, הוא התייצב למשפטו עם ייצוג משפטי שלא הולם את צרכיו, לא רק בזהות מייצגיו אלא גם במספר מייצגיו. זו לא רק השאלה מהו שמו של הפרקליט שעומד בחזית - אלא גם מהו עומקו של המשרד שעומד מאחוריו.

הצוות שליווה את נתניהו לשימוע, בראשות עו"ד יוסי אשכנזי, ממשרד הרצוג פוקס נאמן - המשרד הגדול בישראל - בנוי להתמודד עם כמות העבודה שמצריכים שלושת התיקים ולתת פייט לצוות הגדול שליווה את התיקים בפרקליטות. היו עוד כמה הרכבים של פרקליטים לאורך שנות החקירות - שיחדיו היה בכוחם בכלל להתמודד עם התיק - אך ראש הממשלה לא שילם לרובם את שכר טרחתם והם נטשו את הייצוג.

נתניהו התייצב היום למעמד פתיחת המשפט עם צוות של שני סנגורים - עמית חדד ומיכה פטמן. חדד הוא עורך דין צעיר, וספק אם בכוחו להוביל את התיק. מאחורי פטמן אין עומק של משרד שכולל עוזרים, עורכי דין צעירים ומתמחים. צוות מהסוג הזה טוב רק עבור מי שמשחק על זמן. כבר כעת ביקש פטמן ארכה של שישה חודשים כדי להשיב לאישומים.

במקביל, נתניהו נאבק עדיין כדי לקבל אישור מוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, לכך שהמולטי מיליונר ספנסר פרטרידג' ישלם את שכר טרחת מייצגיו. נתניהו ביקש אישור לקבל 10 מיליון שקל - סכום שגבוה ככל שהוא נשמע, כלל לא בטוח שיביא את נתניהו לסופם של ההליכים. אם יקבל את האישור, ייתכן שיחזק את צוות מייצגיו בעורכי דין נוספים. פטמן אכן ציין בדיון שיש לנתניהו תוכנית להגדיל את הצוות בהמשך, ורמז כי אם זה יקרה, ייתכן שתוגש בקשה לדחות שוב את שלב שמיעת הראיות בתיק. עד אז, אולי יוחלף היועץ המשפטי, או שהישועה תבוא מהמגרש הפוליטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker