ממתינים לפתיחת המשפט? נתניהו כבר מנהל אותו מזמן — בתקשורת

משפטו של בנימין נתניהו יימשך שנים וראש הממשלה ואנשיו לא יבחלו במתקפות על הפרקליטות ועל העדים ■ שר המשפטים, אבי ניסנקורן, יצטרך לקיים במהירות את הבטחתו בנאום כניסתו לתפקיד — להיות "חומת המגן" של מערכת המשפט ושל הדמוקרטיה הישראלית

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמיר אוחנה (ימין) ואבי ניסנקורן בטקס חילופי שרי המשפטים
אמיר אוחנה (ימין) ואבי ניסנקורן בטקס חילופי שרי המשפטיםצילום: שלומי אמסלם / לעמ

ישיבת ההקראה של כתב האישום במשפט נתניהו־אלוביץ'־מוזס היא בעיקר אירוע סמלי. זה לא מפחית מחשיבותה. להיפך. כשיש חשש שנאשם אינו מבין את האישום, את השפה או את חומרת ההליך המשפטי שלפניו, במיוחד אם אינו מיוצג, ישיבת ההקראה נועדה לוודא שהצדק ייעשה כראוי. המקרה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שונה. נוכחותו בהקראה מתחייבת מערך אחר: שוויון.

ראשית, אפילו אם נתניהו הוא "יחיד סגולה" ו"ראשון בין שווים" כפי שרמז בדיונים בבג"ץ, בהליך הפלילי הוא שווה לכל נאשם אחר. שנית, אם נתניהו היה זוכה לפטור — בעוד נאשמים אחרים, כמו שאול אלוביץ' וארנון מוזס, היו חייבים להתייצב להקראה — היה נוצר יחס מועדף לא מוצדק כלפי נאשם אחד על פני נאשמים אחרים באותו הליך.

1000

סנגוריו של נתניהו, עורכי הדין עמית חדד ומיכה פטמן, נזכרו ברגע האחרון לבקש את היעדרותו מהישיבה. הם פנו תחילה לפרקליטות שהשיבה בשלילה, ולאחר מכן גם בית המשפט דחה את הבקשה. בהמשך המשפט מקובל בהחלט לפטור נאשמים מנוכחות לא חיונית — לא בישיבת ההקראה.

לא ראינו את אולמרט על ספסל הנאשמים

שוויון, מראית פני הצדק והערך הציבורי שבנוכחות הנאשם בבית המשפט מצדיקים את התייצבות נתניהו. מיד לאחר שהפרקליטות כתבה זאת לסנגוריו, נתניהו עבר למתקפה. סנגוריו האשימו את הפרקליטות בכך שהיא מעוניינת להשיג בכל מחיר "תמונה של נתניהו על ספסל הנאשמים". הפרקליטות הדפה את הביקורת בתוך דקות ספורות בהודעה שהגדירה את הודעת הסניגורים "כוזבת ומתלהמת".

2000

אלה היו חילופי מהלומות בסגנון שנתניהו מנהל עם המנהיג האיראני האייתוללה עלי חמינאי. הראשון דורש מהשני להתפרק מנשקו, השני מסרב ומגיב במתקפת סייבר, הראשון שולח מסרים במתקפת נגד. טקטיקות הלוחמה של נתניהו מופעלות בשינויים המחויבים גם נגד מערכת אכיפת החוק הישראלית.

טענת סנגוריו של נתניהו לגבי התמונה על ספסל הנאשמים כנראה לא תתממש, בהתבסס על ניסיון העבר. אהוד אולמרט, שמשפטו הראשון נוהל בבית המשפט המחוזי בירושלים, אחרי שכבר פרש מראשות הממשלה, לא נתפס ולו פעם אחת בצילום יושב על ספסל הנאשמים. אולמרט והצוות שליווה אותו הקפידו לעמוד במיקום סטרילי באולם בית המשפט, עד שהשופטים התיישבו והורו לצוותי הצלמים לפנות את האולם. רק אז התיישב אולמרט על הספסל.

4000

פטמן, סניגורו של נתניהו, שייצג במשפט אולמרט ההוא את שולה זקן, מכיר את התרגולת היטב. נתניהו לא ינהג אחרת. הסיכוי לראות תמונה של נתניהו על ספסל הנאשמים קלוש.

אהוד אולמרט בבית המשפט
אהוד אולמרט בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

הקשר בין עדות המזרח לחבורת השמאלנים

אם זה לא ברור, חילופי המהלומות הם אינדיקציה לכך שנתניהו ינהל את המשפט בתקשורת — אולי יותר מאשר בבית המשפט. נתניהו אינו איש הציבור הראשון שניהל משפט תקשורתי במקביל לבית המשפט. כמעט כל משפט של דמות ציבורית מקבל ממד כזה.

גם השיטות מוכרות. אריה דרעי במשפטו תקף את היועץ, את הפרקליטות ובסוף גם את השופטים — והאשים את המערכות בהטיה נגדו ונגד עדות המזרח בכלל. נתניהו מסמן את מערכת המשפט כחבורת שמאלנים שרוצים להפילו.

במשפטים של אולמרט רוכזה ההתקפה על פרקליט המדינה לשעבר משה לדור — אישית. לאחר מכן הופצה הקלטה מביכה של התובע אורי קורב, שבה הוצג עד מפתח (משה טלנסקי) על ידי הסניגוריה כקשיש מטורלל, ועד המדינה בפרשת הולילנד, שמואל דכנר, כשקרן שיטתי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וניר חפץ בכנס של מפלגת הליכוד
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וניר חפץ בכנס של מפלגת הליכודצילום: תומר אפלבאום

במקרה של נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוצג כ"חלש", שבוי בידי "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות" ובאחרונה גם מאיימים עליו; חקירה מתנהלת בחשד למעורבות של אנשי נתניהו בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר; עד המדינה ניר חפץ כבר תבע את שר המשפטים לשעבר והשר לביטחון פנים בהווה, אמיר אוחנה, ואת השדרן יעקב ברדוגו על שחשפו מידע פרטי לגביו ועל הוצאת לשון הרע.

אירוע תקשורתי חסר תקדים שיימשך שנים

אף שנתניהו לא מחדש דבר בשיטות ההתקפה על מערכות האכיפה, על עדי המפתח ועל מקבלי ההחלטות — נראה כי משפטו של ראש הממשלה יהיה אירוע תקשורתי חסר תקדים. זו הפעם הראשונה שבה המתקפה התקשורתית והציבורית, המכוונת נגד מערכות האכיפה והמשפט, מגיעה מהאדם שמוביל בפועל את המדינה, שאחראי על מערכות אכיפת החוק, ששולט על סדר היום הציבורי — ובה בעת מנהל משפט פלילי בעבירות כה חמורות.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט
היועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

נתניהו התחייב בפני בג"ץ לחתום על הסדר ניגוד עניינים. עוד לא ראינו את זה קורה. מנסח ההסדר, מנדלבליט, ייטיב לעשות אם יכלול בו גם הגבלה על התבטאויות ציבוריות של נתניהו בענייני המשפט שלו עצמו ובענייני מערכת המשפט.

משפטו של נתניהו יימשך שנים. לא סתם הוא עיגן את מעמדו כ"ראש ממשלה חלופי" מעוד שנה וחצי ועד תום ממשלת האחדות, בעוד שלוש שנים. יש סיכוי טוב שגם בעוד שלוש שנים, המשפט עוד יתנהל.

מיד לאחר ההקראה מקובל שהתביעה והסניגוריה מקיימות דיאלוג בשאלה אם יש צורך לזמן לעדות את כל עדי התביעה — יותר מ–300. גם אם יגיעו להסכמות, יישארו עשרות עדי תביעה. צפויים מאות ימי דיונים. חקירות ראשיות וחקירות נגדיות מתישות.

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: מוטי מילרוד

דמות מרכזית חדשה

במציאות שיצר נתניהו, שר המשפטים, אבי ניסנקורן, צפוי להיות אחת הדמויות החשובות ביותר בזירה הציבורית בשלוש השנים הבאות. בנאום שנשא ניסנקורן בטקס כניסתו למשרד הושמעו מלים גדולות.

איילת שקד
איילת שקדצילום: אמיל סלמן

"משרד המשפטים הוא חומת המגן של הדמוקרטיה הישראלית. בתקופה האחרונה, גם החומה הזו, אף שהיא בנויה לתלפיות, נזקקת להגנה. אני ניצב כאן היום כדי להתחייב בפניכם — שמעתה אני אהיה החומה שלכם", אמר השר ניסנקורן בנוכחות מנדלבליט וראשי הפרקליטות. "אתם תקבלו את כל ההגנה הנדרשת כדי שתוכלו לבצע את שליחותכם הציבורית במקצועיות, ללא מורא ובגאווה גדולה", הוסיף.

במשרד המשפטים לא שמעו מלים נעימות כאלה כבר הרבה שנים. שני השרים הקודמים, איילת שקד ואוחנה, לא נדרשו אמנם להתייחס בנאומי הכניסה שלהם למתקפות על הפרקליטות — אבל בנאומי הכניסה הממלכתיים שלהם הטון היה לעומתי.

בנאומה הראשון, שקד הבטיחה כי לא תקהה את שיני מערכת המשפט "אך בד בבד אדאג לכך כי שיניים אלה לא יכרסמו בסמכויותיה החוקיות של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת". אוחנה בנאומו הבטיח "לא הגעתי הנה בדחפור או בטנק", והסביר כי אם יהיו לו מחלוקות עם ראשי המערכת — זה יהיה על היחסים בין הרשויות. עד מהרה התברר שאוחנה לא זקוק לדחפור כדי לדרוס את המערכת ולהתנגש עם היועץ וראשי הפרקליטות.

ניסנקורן יצטרך לפרוע את השטר מהר מאוד. ככל שיתקדם משפטו של נתניהו, ככל שהראיות נגדו יהיו חמורות יותר, ככל שהדיונים בבית המשפט יעמידו בסימן שאלה את ההיגיון שבעמידתו בראש המדינה — כך תגבר ההסתה מהמעון בבלפור נגד הפרקליטות והיועץ המשפטי.

ומה עם מוזס ואלוביץ'

בתווך שבין בלפור למערכת המשפט נמצאים שני אנשים שמשתדלים להנמיך את הראש ולקוות כי איש לא יחוש בנוכחותם שם: מוזס ואלוביץ'. גם הם יהיו נוכחים בהקראת כתב האישום. מוזס מואשם בניסיון לשחד את נתניהו, אלוביץ' מואשם במתן שוחד לנתניהו.

תוצאת המשפט בעניינם דרמטית לא פחות משל משפט נתניהו. כתב האישום מייחס להם שימוש בעוצמה תקשורתית וכלכלית כדי להשתלט על השיח הציבורי ולעוות אותו לטובת אינטרסים פרטיים, על חשבון הציבור והמשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker