מנדלבליט ואלדד נפלו בפח: במלחמת העולם בצמרת המשפטית יש מרוויח אחד

היועמ"ש מנדלבליט אינו מוכן לעבוד עם מ"מ פרקליט המדינה ■ התנגדותו להארכת מינוי אלדד תטרפד את ההסכם הקואליציוני ■ הצעתו לקבל לידיו את סמכויות אלדד מעניקה לו כוח ריכוזי מדי ■ שר המשפטים המיועד יצטרך לכבות את השריפה עוד לפני כניסתו לתפקיד

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהוווו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: Abir Sultan/אי־פי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וממלא מקום פרקליט המדינה (שנכפה עליו) דן אלדד, לא הצליחו לעבוד יחד. זו לא הפעם הראשונה שיועץ ופרקליט אינם מסתדרים זה עם זה. חיכוכים אישיים קשים היו בעבר, אבל המקרה הזה שונה וחריג בכמה מובנים.

ראשית, החיכוכים בעבר היו בעיקרם על רקע מחלוקות מקצועיות. למשל, זכורות המחלוקות בין אליקים רובינשטיין לעדנה ארבל בפרשות בר־און־חברון, תיק המתנות (הראשון) של נתניהו ותיקי אישי ציבור נוספים. למרות חילוקי דעות עמוקים, השניים עבדו יחד. שנית, גם אם המחלוקות דלפו לציבור, בכירי המערכת לא עלבו זה בזה בפומבי. בוודאי לא הטילו דופי אחד בשני. שלישית, מעולם לא קרה שיועץ ופרקליט מדינה יעשו שימוש בסמכויותיהם אחד נגד השני.

העובדה שהדם הרע מתפרץ ומתחולל בעיצומו של משבר לאומי ועל רקע מתקפות פוליטיות על מערכת התביעה הפלילית מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היא נסיבה מחמירה. אמון הציבור המעורער גם כך במערכת עלול להישבר לחלוטין. המרוויח הגדול מכך יהיה נתניהו.

הראשון שהתחיל היה מנדלבליט. הוא כיבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ בעימות עם השר הזמני היוצא אמיר אוחנה על המינוי הזמני של אלדד. מנדלבליט כתב לאוחנה, ופירסם ברבים, כי אלדד נעדר לדעתו כישורים מתאימים לתפקיד פרקליט המדינה. היועץ הסכים בסופו של דבר לקבל את המינוי כדי להרגיע את הרוחות.

ביום חמישי האחרון מנדלבליט שוב כיבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ, לקראת המועד שבו נדרשת לפי חוק הארכה של המינוי הזמני של אלדד. כדאי להתעכב על הטיעון המשפטי שעליו מבסס מנדלבליט את עמדתו, שלפיה יש "מניעה משפטית" להאריך את כהונת אלדד בשלושה חודשים.

התשתית המשפטית מבוססת על מגבלות המינוי של בכירים בתקופת ממשלת מעבר. מנדלבליט מסביר כי תקופת מילוי המקום של אלדד מסתיימת ב–1 במאי, וממשלת המעבר מנועה מביצוע או הארכה של מינוי, אלא אם עלול להיווצר "חלל שעלול לפגוע באינטרס ציבורי חשוב".

שר המשפטים, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

מנדלבליט מבקש אפוא להותיר את מינוי פרקליט המדינה לשר המשפטים הבא. הוא לא מזכיר במכתב את ההסכם הקואליציוני. ההסכם קובע כי הממשלה החדשה לא תבצע שום מינוי בכיר בחצי השנה הקרובה. במלים אחרות, אם תתקבל עמדתו של מנדלבליט, לא יהיה פרקליט מדינה בחצי השנה הקרובה — שר המשפטים המיועד, אבי ניסנקורן, יוכל להקים את ועדת האיתור למינוי פרקליט המדינה רק בעוד שישה חודשים.

מנדלבליט אינו מכחיש שהותרת כס פרקליט המדינה ריק, תותיר חלל קריטי במערכת התביעה הפלילית. עם זאת, במכתבו הוא מסביר כי הוא עצמו כבר מילא את התפקיד במשך חודש וחצי לאחר פרישת שי ניצן ועד המינוי של אלדד. כלומר, לא ייווצר חלל כי מנדלבליט עצמו ימלא את התפקיד הכפול.

הצעת מנדלבליט מעניקה לו כוח ריכוזי מדי. פרקליט המדינה הוא אמנם "שני רק ליועץ המשפטי לממשלה", אבל חלק מהבקרה הארגונית במערכת אכיפת החוק מבוסס על מעמדו העצמאי והנפרד. מצב בו אדם אחד מחזיק בשני התפקידים, הוא קיצוני ולא ראוי שיתקיים לזמן ממושך.

בעיה שנייה היא שמנדלבליט מטרפד את ההסכם הקואליציוני, בסעיף שנועד לקבע למשך חצי שנה את המינויים של המפכ"ל, נציב שב"ס ופרקליט המדינה. מכתבו של מנדבליט נועד לשנות את המצב לפני ההקפאה.

בעיה שלישית היא שהמינוי אמנם מבוצע בתקופת ממשלת מעבר, אבל למרות ששר המשפטים המאריך את הכהונה יהיה שר בממשלת מעבר, הארכת הכהונה מוסכמת על כל גורמי הממשלה העתידית. אם לא תוקם הממשלה הזאת בסופו של דבר, בעוד הארכת המינוי תקפה רק לשלושה חודשים ואחרי זה לפי החוק לא יהיה ניתן להאריך את כהונתו של אלדד כלל ללא אישור היועץ.

שתול של נתניהו?

מוזרה במיוחד הקביעה של היועץ כי קיימת "מניעה משפטית" להארכת כהונת אלדד. הפרשנות המשפטית שלו מבוססת על חוות דעת של המשנה ליועץ לעניינים ציבוריים מנהליים דינה זילבר.

העמדה הזאת מאוד לא אופיינית ליועץ הנוכחי. מנדלבליט הוא יועץ מאפשר שממעט מאוד להציב רגל כבדה על דוושת הבלם. מנדלבליט הוא זה שקבע שאין מניעה משפטית לכך שבנימין נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלת מעבר תחת כתב אישום. מנדלבליט נמנע מלקבוע שנשיא המדינה אינו יכול להטיל על נתניהו הנאשם בפלילים הקמת ממשלה.

היועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: עופר וקנין

ראש ממשלה נאשם בעבירות חמורות על טוהר המידות יכול לנהל את המדינה יותר משנה תוך שימוש חסר תקדים בסמכויות חירום וניטרול של הכנסת — אין מניעה משפטית. עוד שלושה חודשים עם פרקליט מדינה זמני שלא מחליק טוב בגרון — יש מניעה משפטית. זה ההיגיון של היועץ.

מדוע מנדלבליט אינו מוכן לסבול עוד רגע אחד עם אלדד? היועץ כותב לנציב שירות המדינה מכתב אגרסיבי שעושה הכל חוץ מלומר מפורשות: אלדד הוא שתול של נתניהו. מנדלבליט קובע כי התגלו "כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו" של אלדד. הוא מאשים את אלדד בכך שהסתיר ממנו נושאים ארגוניים בהם עסק ופגישות עם שר המשפטים — למרות שהיועץ הנחה את אלדד לדווח לו עליהם.

עוד מאשים היועץ כי אלדד מסר לו דיווחים "חלקיים ולא נכונים" על פגישות שקיים עם השר אמיר אוחנה. היועץ מזכיר באותה פסקה כי קיימת "מורכבות" לנוכח היחסים בין פרקליט המדינה שאמור להיות עצמאי לבין שר שמחזיק את הכוח להאריך את כהונתו.

במישור הניהולי מאשים היועץ את אלדד בכך שיצר "שיתוק", שאינו משתף את יתר מנהלי הפרקליטות בנושאים שבתחום אחריותם, מקדם נושאים בסדר עדיפויות תמוה ועוד. אלדד בתגובתו החריפה, חשף את החלטתו לקיים בדיקה בעניינו של מנדלבליט, וטען כי היועץ הוא זה שממדר אותו.

הם מפחדים

בפרקליטות יש לא מעט בכירים המצדדים באלדד, אבל הם לא כותבים מכתבי תמיכה פומביים כמו שכתבו בכירים בהנהלת הפרקליטות, שהביעו אמון ביועץ.

הבכירים שחתמו על המכתב עובדים ברובם בצמידות ליועץ. מבחינתם אלדד שבר את השורות כאשר הסכים לקבל על עצמו את תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. הם לא מקבלים את סמכותו. רבים מהם נעתרו להוראת היועץ לעבוד ישירות מולו בעניינים שוטפים, לעתים תוך מידור אלדד. הרמוניה לא היתה שם.

הבכירים שתומכים באלדד מפחדים — היועץ פה כדי להישאר ואלדד הוא מינוי זמני ולכן עדיף לשתוק.

אם מנדלבליט סבור שמינוי אלדד הוא חלק ממזימת השתלטות של נתניהו על הפרקליטות, עליו להציג את הראיות לכך. אנשים שמכירים את אלדד מתקשים לקבל את התיאור של מנדלבליט או לראות באלדד "שתול".

קשה לראות את אלדד מחבל במשפט נתניהו. הוא לא יפטר את ליאת בן ארי המובילה את התביעה בתיקי נתניהו. בפרקליטות קשה מאוד לפטר בכירים כמו בן ארי. גם לא ידוע על כוונה כזו.

הציוץ בטוויטר של יונתן אוריך, מיועצי נתניהו החשוד בהטרדת עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר, ולפיו מנהלת המחלקה לחקירות שוטרים שחתמה על המכתב נגד אלדד "בקרוב תחתום אבטלה" גם נראה כמו משאלת לב.

מנדלבליט ואלדד נפלו שניהם בפח שטמן להם כוח טמיר מהם. אלדד טעה בכך שהאמין כי הרקורד המקצועי רב השנים שלו יאפשר לו להתמודד עם תככי הפרקליטות — גוף שגם בימי שגרה "משחקי הכס" נראית לידו כמו סדרה בערוץ הילדים. מנדלבליט שגה שגיאה ניהולית כשלא הצליח לפרק את המוקש שהונח לפתחו, ושגיאה ציבורית כאשר פוצץ את המוקש בפומבי באופן שמזיק לפרקליטות, קורע אותה מבפנים ומכרסם באמון הציבור במערכת.

המפתח ליציאה מהמשבר טמון בידי השר המיועד, אבי ניסנקורן. יש שתי דרכים שבהן הוא יכול לפתור את המשבר.

האחת, כמי שמומחה ביחסי עבודה, ניסנקורן יכול לגשר על חוסר האמון בין הצדדים. יכול להיות שנכונותו לגונן על מערכת המשפט ולחצוץ בינה לבין נתניהו תאפשר למנדלבליט ולאלדד לצלוח את פרק הזמן עד למינוי פרקליט מדינה קבוע.

הדרך השנייה מחייבת שינוי ההסכם קואליציוני כך שפרקליט המדינה יוחרג מהקפאת המינויים הבכירים. במקרה כזה תוקם מיד עם הקמת הממשלה ועדת איתור בדיוק כפי שמנדלבליט רוצה.

אם ניסנקורן יצליח לכבות את השריפה, הוא יבטיח את מקומו בספר דברי הימים של שרי המשפטים, עוד לפני שדרך בלשכת השר.

מ"מ פרקליט המדינה, דן אלדדצילום: דוברות משרד המשפט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker