"הכי קל להיפטר מאיתנו": מאות מתמחים בראיית חשבון הוצאו לחל"ת — וחוששים מפגיעה כפולה

משבר הקורונה הביא לכך ששלוש מתוך ארבע פירמות רואי החשבון הגדולות הוציאו מתמחים לחל"ת בזמן שימי ההיעדרות שמותרים להם לא השתנו ■ מתמחה שנמצא בחופשה ללא תשלום: "הכי קל להיפטר מהמתמחים בדיוק כשמסתיימת עבודת הביקורת על הדו"חות השנתיים"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כנס הסמכת רואי חשבון
כנס הסמכת רואי חשבון (למצולמים אין קשר לנאמר) צילום: קובי קנטור

יובל (שם בדוי) הוא מתמחה בראיית חשבון באחד המשרדים הגדולים בישראל. משבר הקורונה הביא לכך שהוא (ומאות מחבריו להתמחות בפירמות הגדולות) קיבל לאחרונה הודעה על יציאה לחופשה ללא תשלום, ונפגע כפול: הוא גם יקבל עכשיו דמי אבטלה שנמוכים משמעותית משכרו במשרד (כ–6,500 שקל בחודש) וגם תקופת ההתמחות שלו תוארך לפי מספר הימים שבהם הוא יהיה בחופשה — מכיוון שהוא כבר ניצל לצורך לימודים לבחינות את 60 ימי ההיעדרות שמתמחים יכולים לנצל במשך שנתיים, מבלי לפגוע בתקופת ההתמחות.

"המתמחים הם כוח העבודה הכי זול במשרד וגם זה שהכי נוח להיפטר ממנו, בדיוק כשמסתיימת עבודת הביקורת של הדו"חות השנתיים שרוב המתמחים עוסקים בה. השותפים מנצלים את העובדה שהמדינה מאפשרת לקבל דמי אבטלה על יציאה לחל"ת, למרות שאנחנו יכולים בקלות די רבה לעשות עבודה מהבית. ועדיין יש עבודה", אומר יובל.

ב–Deloitte נזהרים בשלב זה ממהלך נרחב של הוצאת עובדים לחל"ת — כולל מתמחים — אך ככל שיימשך המשבר, תגדל האפשרות שגם הם ייאלצו לבצע התאמות. בפירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג (EY) הודיעו אתמול על הוצאה של חלק מעובדי הפירמה, בכל הדרגים, לחל"ת עד סוף אפריל — והוצאה של שאר העובדים כבר עתה לחופשת פסח עד ל-19 באפריל וייתכן אף מעבר לכך, אם יידרש. החופשה תהיה על חשבון ימי החופש של העובדים, אך אם הם יידרשו לעבוד מהבית ולתת שירות ללקוחות, לא יורידו להם על זה ימי חופש. בפירמת PwC ישראל מוציאים השבוע ובתחילת אפריל לחל"ת עובדים שכרגע אין להם עבודה. מדובר במתמחים וגם בעובדים אחרים. גם בסומך חייקין KPMG יצאו מתמחים ממחלקות הביקורת ומחלקות נוספות לחל"ת.

הכעס של המתמחים — רובם בסוף שנות העשרים לחייהם — הוא לא רק כלפי המשרדים, אלא גם כלפי מועצת רואי החשבון שלא מאפשרת למרות המצב הלא שגרתי הגדלה של ימי ההיעדרות.

בהודעה שהוציאה המועצה בשבוע שעבר נכתב כי מתמחים שהוצאו לחל"ת בעקבות המצב המיוחד במשק יוכלו לבקש כי תקופה זו תיספר במסגרת ההיעדרויות המותרות בשנת התמחות, שהן עד 60 ימי חופשה לתקופה של שנתיים. היעדרות מעבר לתקופה של 60 הימים, או כאשר המתמחה כבר ניצל את מכסת ימי ההיעדרות המותרת בגין חופשה, לא תיספר במניין ימי ההתמחות. בנוסף, מתמחה שצריך להיות בבידוד יכול לקבל ימי מחלה (עד 60 ימי מחלה לתקופה של שנתיים).

"יש כאוס עולמי ובכל זאת במועצה לא מעדכנים את ימי ההיעדרות האפשריים", אומר יובל, "ציפינו להתחשבות".

ממועצת רואי חשבון נמסר בתגובה כי היא ערה לקשיים המהותיים המתעוררים בימים אלו בפני ציבור המתמחים בראיית חשבון וציבור מבקשי הרישיון ולכן היא איפשרה הקלות. "בין ההקלות, הנחתה המועצה כי תכיר בתקופה של עד 60 ימי חופשה במהלך ההתמחות במניין ימי ההתמחות. בנוסף, הוכרה באופן תקדימי אפשרות לבצע התמחות באמצעות עבודה מהבית. זאת, במקרים בהם המאמן ערוך להעביר למתמחה משימות באופן שוטף ולפקח באופן ישיר על ביצוען, בהיקף הימים והשעות בהתאם לתקנות".

בחירות ללשכת רואי חשבון בגני התערוכה
בחירות ללשכת רואי חשבון בגני התערוכהצילום: דניאל בר און

עוד נמסר מהמועצה כי הם "ימשיכו לבחון את ההחלטות" וכי הם סבורים שהצעדים האלה יתנו מענה לרוב מכריע מהמתמחים בראיית חשבון, לצד הקפדה על הכשרה שעומדת במסגרת החוק והסטנדרטיים המקצועיים.

"נזכור מי בא לקראת המתמחים ומי לא"

העיסוק של משרדי רואי החשבון מתמקד בליבה של שירותי ביקורת (רואה החשבון מבקר את הדו"חות הכספיים של הפירמה ונותן בגינם חוות דעת), אך בעשור האחרון גדל באופן יחסי החלק של שירותי המסים והייעוץ. הפעילות בענף ראיית החשבון, והשירותים שמעניקות הפירמות, מושפעים באופן ישיר מהמתרחש במשק המקומי והגלובלי. מכאן גם החשש של הפירמות לירידה בתפוקה ולא פחות מכך, בגבייה.

סביר להניח שאחרי שתגיע ההתאוששות מהמשבר — כשבפירמות ירצו לגייס לשורותיהם מחדש מתמחים ועובדים — נראה מסעות חיזור חדשים שיכולים לכלול אפילו מענק כספי לעובדים חדשים.

האם משרדים שמיהרו לקצץ מהר יזכו לכתף קרה? "אני מדבר עם חברים ואין לנו ספק שהמתמחים מעריכים מאוד את מה שעשו השותפים של דלויט שלא מיהרו לקצץ ובינתיים השותפים סופגים את המכה. ברור לכולם שלא לעולם חוסן וזה יכול להשתנות, אבל לפחות הם מנסים. נזכור מי בא לקראת המתמחים ומי לא".

האם בחינת ההסמכה לעורכי דין תידחה?

כמו רואי החשבון, גם עורכי הדין מלווים את הפעילות העסקית שבמשק ולכן צפויים להיפגע במשבר. משרדים רבים כבר הודיעו על קיצוצי שכר וישנו חשש מצד עורכי דין צעירים ומתמחים כי השלב הבא יהיה הוצאתם לחל"ת. תקופת התמחות של עורכי דין נמשכת שנה, במהלכה הם זכאים ל–30 ימי חופש ו–30 ימי מחלה.

בגילוי דעת שהוציאה הלשכה בשבוע שעבר, נקבעו הוראות דומות לאלה של המתמחים בראיית חשבון. כאשר מתמחה נדרש להיות בבידוד, הימים האלה ייזקפו לו על חשבון ימי המחלה ומתמחה שיצא לחל"ת ייזקפו לו בשלב זה הימים האלה על חשבון ימי ההיעדרות שלהם הוא זכאי. בחודש יוני גם צפויה להתקיים בחינת הסמכה של עורכי הדין למסיימי התמחות. מהלשכה נמסר כי לפי שעה אין שינוי במועד הבחינה, אך המועצה החליטה להוסיף מועד נוסף לבחינה של יוני. הבחינה תהיה באוגוסט, במידה וביוני לא יתאפשר להיבחן. "מוסדות הלשכה ידונו בסוגיה ככל שיהיה בכך צורך בהתאם להתפתחויות, וככל שיהיה שינוי במועד, הדבר יפורסם באתר הלשכה".

יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי מסר כי "המתמחים הם בשר מבשרה של לשכת עורכי הדין, וההתייחסות אליהם היא כאל ילדינו שלנו. כל החלטה לגביהם, שתתקבל על ידי במועצה הארצית, תהיה רגישה, אנושית ומתחשבת".

דיזינגוף סנטר ריק בעקבות הקורונה
דיזינגוף סנטר ריק בעקבות הקורונהצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker